1116
Парламент має намір змінити закон про Національний банк
— Казна та Політика
Верховна Рада пропонує пом’якшити вимоги щодо формування резервів центральним банком і збільшити таким чином надходження до державного бюджету. Відповідний законопроект зареєстрував у парламенті керівник бюджетного комітету Євген Геллер (ПР). За чинним законодавством, резерви формуються в розмірі 10% від обсягу грошово-кредитних зобов’язань Національного банку. Геллер пропонує знизити цей норматив до 5%. «Встановлення резервів на такому рівні дозволить Нацбанку реалізувати завдання своєї політики без надмірних ризиків і зменшить навантаження на держбюджет України», – наголошується в пояснювальній записці до документа, текст якого розміщений на веб-сайті парламенту.
У пояснювальній записці також зазначається, що світова економічна нестабільність негативно впливає на розвиток економіки України , роботу вітчизняної фінансової системи і надзвичайно ускладнює завдання щодо виконання держбюджету в поточному році , у зв’язку з чим і виникає необхідність у пошуку додаткових фінансових ресурсів.
Нагадаємо, що проект держбюджету на 2014 рік передбачає 3%-е зростання ВВП і прогнозоване збільшення надходжень доходів на 5,9% порівняно з планом минулого року – до 392,4 млрд грн, витрат – на 6,5%, до 447,3 млрд грн. Граничний розмір дефіциту держбюджету в 2014 році пропонується збільшити на 17,7% – до 59,5 млрд грн. За даними Міністерства фінансів, річний план доходів держбюджету – 2013 року за підсумками 11 місяців був виконаний лише на 87,9%, у тому числі по загальному фонду – на 87,5%.
Виправданий ризик
Метою створення загальних резервів НБУ є покриття ризиків, пов’язаних зі збитками, які можуть виникнути через непередбачені надзвичайні обставини і вплинути на стабільність Нацбанку. «На сьогодні такі збитки відсутні. Відповідно до вимог закону, нереалізовані збитки по операціях з фінансовими активами (валюта і монетарне золото, цінні папери) покриваються сформованими резервами переоцінки, обсяг яких на сьогодні є достатнім для покриття можливих ризиків за такими операціями, і на кінець 2013 року становлять близько 20 млрд грн», – вказується в аргументації до законопроекту.
Відзначимо, що за проектом держбюджету-2014, надходження від НБУ повинні становити не менше 23,07 млрд грн. Те, що така сума цілком реальна, підтверджує досвід минулого року. Відповідно до держбюджету-2013, Нацбанк щоквартально повинен був перераховувати до держбюджету не менше 4 млрд. грн. Загальна сума за підсумками року не повинна виявитися менше 22,8 грн. Регулятор значно перевищив встановлений ліміт. За інформацією Міністерства фінансів, лише в січні-листопаді він перерахував до скарбниці 27,3 млрд грн.
Проте банкіри скептично ставляться до ініціативи депутата. «Закладені в основу держбюджету-2014 макроекономічні показники та значний прихований дефіцит бюджету неможливо поповнювати якими завгодно методами, тим більше тими, які можуть вплинути на стабільність банківської системи», – вважає член ради Національного банку Роман Шпек. Не схвалює такий підхід і начальник відділу аналізу і досліджень Райффайзен Банку Аваль Дмитро Сологуб. «Прибуток Національного банку – побічний ефект його операцій з цінними паперами, валютними ресурсами і т. д. Відповідно принцип прибутковості не є метою діяльності НБУ. Але в наших умовах Національний банк використовується як донор», – зазначає Сологуб. На його думку, це крок у неправильному напрямку у фіскальній політиці. «Остання полягає в ефективному управлінні доходами та витратами бюджету, а не такими маніпуляціями», – резюмує Дмитро Сологуб. На момент підготовки матеріалу Національний банк не встиг надати коментарі.
Можливі плюси
Зниження норми резервування Нацбанку може стати ефективним заходом у контексті майбутніх валютних надходжень від Росії, вважає аналітик UniCredit Bank Тантелі Ратувухері. «Очікується багато надходжень валюти в рамках російської програми. І Нацбанк буде випускати гривню під це надходження. Цю масу ліквідності потрібно направити в економіку», – пояснює Ратувухері. Нагадаємо, в середині грудня президент України Віктор Янукович і його російський колега Володимир Путін домовилися про розміщення $15 млрд з Фонду національного добробуту в цінних паперах українського уряду. Перші $3 млрд надійшли в Україну ще наприкінці 2013 р. Решту $12 млрд, зі слів прем’єр-міністра Миколи Азарова, Україна отримає в першій половині поточного року.
Діана Роженцова
За матеріалами: Капітал
Поділитися новиною