512
У грудні НБУ частково відновив обсяг золотовалютних резервів
— Казна та Політика
За останній місяць 2013 року міжнародні резерви Національного банку відіграли листопадове падіння, однак виявилися майже на п’яту частину менше, ніж на початку року. До нового 2014 р. вони становили $ 20,4 млрд проти $24,5 млрд за підсумками 2012 р. Правда, і ця сума набагато вища прогнозів, які українські та міжнародні експерти давали ще місяць тому. Після листопадового скорочення запасів регулятора до семирічного мінімуму в $18,8 млрд економісти очікували, що Нацбанк закінчить рік з резервами близько $17,5 млрд.
Головною причиною, чому ці прогнози не справдилися, стала фінансова підтримка, надана Москвою Києву в середині грудня. Нагадаємо, 17 грудня президент Віктор Янукович і його російський колега Володимир Путін домовилися про виділення Росією прямого фінансування Україні через купівлю її єврооблігацій на $15 млрд за рахунок коштів Фонду національного добробуту Російської Федерації, а також про зниження вартості російського газу для нашої країни до $268,5 за тис. куб. м. Організувати отримання першої частини цієї фінансової підтримки вдалося напрочуд швидко. Уже 20 грудня Міністерство фінансів розмістило дворічні єврооблігації на $3 млрд., які й придбав російський суверенний фонд. Як повідомляють в НБУ, отримана сума повністю пішла на поповнення ЗВР. Ще $806 млн Мінфін зібрав у грудні на внутрішньому ринку за рахунок трирічних і суперкоротких валютних облігацій внутрішньої держпозики. Останні розміщувалися в другій половині місяця і були передбачені для прискореного «латання дірок» – забезпечення валютних виплат уряду до кінця року. Так, 19 грудня Мінфін зайняв $184 млн на 8 днів під 5% річних і €50 млн на 6 днів під 4,5%. Потім 30 грудня Міністерство ще встигло розмістити на позаплановому аукціоні 23-денні доларові ОВДП на $220 млн. під 5% річних.
Більше половини суми, що надійшла до резервів Нацбанку за рахунок зовнішніх і внутрішніх запозичень, «з’їли» витрати на погашення держборгу і утримання валютного курсу. З отриманих $3,8 млрд на ці потреби пішло $2,2 млрд. Зокрема, йдеться в повідомленні регулятора, $1,3 млрд були витрачені на виплати уряду за зовнішніми і внутрішніми зобов’язаннями. Головним чином гроші пішли на виплату синдикованого кредиту від Ощадбанку Росії на суму $750 млн, взятого у вересні 2013 р. Залишок суми – близько $837 млн - пішов на валютні інтервенції, які «протягом місяця здійснювалися для згладжування коливань обмінного курсу гривні», повідомляє Нацбанк. Це трохи більше $800 млн, витрачених регулятором на інтервенції в листопаді. Як пояснює керівник аналітичного департаменту ІК SP Advisors Віталій Ваврищук, потреби в більш великих інтервенціях не було, оскільки в цьому місяці НАК «Нафтогаз» не купувала інвалюту, а попит населення на неї не був реалізований повною мірою через дефіцит інвалюти в обмінних пунктах.
Курс на тимчасову стабільність
Фінансова підтримка Москви сприятливо відбилася не тільки на ЗВР в грудні 2013-го, а й на прогнозах на 2014 р. Одразу слідом за отриманням першого траншу в $3 млрд міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor’s поліпшило прогноз за рейтингами України з негативного до стабільного, посилаючись на те, що надання Росією $15 млрд забезпечить потреби України в зовнішньому фінансуванні в найближчі 12 місяців і допоможе стабілізувати обсяг міжнародних резервів. «Обсяг валютних резервів НБУ буде в середньому достатнім для виплат за рахунком поточних операцій протягом трохи більше двох місяців і погашення менше 30% короткострокового зовнішнього боргу», – йдеться в заяві агентства. Більш того, якщо гроші з Росії будуть стабільно надходити кожного кварталу, до кінця року ЗВР можуть навіть зрости до $24-25 млрд, припускає начальник відділу аналізу і досліджень Райффайзен Банку Аваль Дмитро Сологуб. Але, уточнює він, обсяг резервів буде впритул залежати від попиту населення на інвалюту восени з наближенням президентських виборів. На думку Ваврищука, навпаки, російська позика дозволить лише стабілізувати ЗВР на рівні $21 млрд, оскільки їх нарощуванню завадять високий дефіцит поточного рахунку і слабкий приплив капіталу в приватний сектор. C урахуванням щоквартального виділення коштів Росією залишається ризик того, що домовленості можуть бути розірвані на будь-якому етапі з політичних або економічних причин.
Правда, вся сума в $15 млрд може виявитися не повністю затребуваною українським урядом. «Українська влада намагатиметься тримати під контролем використання російського пакету допомоги і залежність від нього і скористається російським Фондом добробуту лише в тій мірі, яка необхідна для рефінансування «дозрілого» зовнішнього боргу», – йдеться у звіті Bank of America Merrill Lynch. У такому випадку, вважають фахівці, Кабмін обмежиться $10 млрд, яких вистачить для покриття $9 млрд майбутніх у 2014-му виплат за валютним боргом і витрат на його обслуговування.
За матеріалами: Капітал
Поділитися новиною