7 новинок Податкового кодексу, які вступили у силу з 1 січня — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

7 новинок Податкового кодексу, які вступили у силу з 1 січня

52032
В Україні з 1 січня 2014 року набули чинності зміни до Податкового кодексу України. Зниження ставки податку на додану вартість (ПДВ) з 20% до 17% Кабінет міністрів вирішив відтермінувати, а ставку податку на прибуток підприємств вирішили знижувати до 18% замість запланованих 16%. Однак, це не єдині зміни, які вступили в дію.
Зміна обліку та реєстрації платників податків
Відтепер внесено зміни в частині отримання свідоцтв платника ПДВ та єдиного податку. Реєстрація таких платників здійснюватиметься шляхом внесення записів до відповідних державних реєстрів. Платники єдиного податку будуть користуватися витягом з реєстру платників єдиного податку, який на запит підприємців безоплатно видаватиме податковий орган. Міністерство доходів і зборів України зобов’язане безкоштовно надавати вільний доступ до даних з реєстру платників єдиного податку: податковий номер (для юридичної особи); найменування для юридичної особи або прізвище, ім’я, по батькові для фізичної особи; дату (період) обрання або переходу на спрощену систему оподаткування; ставку єдиного податку; групу платника податку; види господарської діяльності першої та другої груп; дату виключення з реєстру платників єдиного податку. Ці дані доступні через реєстраційний веб-портал юридичних осіб та фізичних осіб–підприємців та на власному офіційному веб-сайті Міндоходів.
Також з 1 січня 2014 року підприємці для переходу зі звичайної на спрощену систему оподаткування зможуть подавати заяву на перехід безпосередньо державному реєстратору, а не до податкового органу. Таким чином у Міндоходів хочуть зберегти час підприємців і мінімізувати їх контакт з податківцями.
Нові правила реєстрації для фізосіб-нерезидентів
Фізична особа, яка є резидентом іноземної держави, тобто не проживає в Україні, може бути взята на облік за місцем реєстрації свого перебування (проживання) на території України. При цьому у разі якщо особа має право постійного проживання на території іноземної країни, вона вважається такою, що не проживає в Україні. Ці поправки до Податкового кодексу вже прозвали “антикличковими поправками”, оскільки лідер партії “УДАР” Віталій Кличко має право на проживання в Німеччині, відтак за новою нормою, вважається таким, що не проживає в Україні і відповідно, не має права балотуватися в Президенти.
Нові особливості проведення перевірок
Протягом 5 робочих днів після отримання акта перевірки платник податків має право надати контролюючому органу будь-які документи, а не тільки ті, які зазначені в акті перевірки як відсутні.
Крім того, при проведенні перевірок контролюючі органи не мають права вимагати отримання витягу з відповідного реєстру про те, що платник податків став на облік згідно з вимогами Податкового кодексу.
Встановлено і нову вимогу: копії первинних документів, що передаються платниками податків під час проведення перевірки, повинні бути завірені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності).
Порядок реєстрації платників ПДВ
Раніше видачу свідоцтва платника ПДВ здійснювали податкові органи, відтепер реєстрація відбувається у держреєстраторів, а за запитом платника податків йому безоплатно протягом двох робочих днів, наступних за днем отримання такого запиту, надається витяг з реєстру платників податків. Він діє до моменту внесення змін до реєстру. Форма запиту про отримання витягу та виписки з реєстру платників податків затверджується центральним органом виконавчої влади.
Податок на додану вартість та акцизи
Як вже раніше згадувалось, Верховна Рада перенесла на 2015 рік зниження ставки податку на додану вартість (ПДВ) з 20 до 17%. Також знизили ставку податку на прибуток на 2014 рік з 19 до 18% замість раніше передбачених 16%.
У Міндоходів вирішили продовжити звільнення від оподаткування ПДВ необроблених шкур і дубленої шкіри без подальшої обробки, операцій з металобрухтом до 1 січня 2015 р. Звільнили від оподаткування ПДВ й операції з макулатурою.
Також підвищено ставки акцизного податку на алкоголь: на пиво – на 35%, на сидр і перрі (без додання спирту) – на 50%, на спирт та інші алкогольні напої на 14%. На тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну зобов’язання по сплаті акцизного податку збільшили на 11,6%.
Також тепер у разі переобладнання непідакцизного транспортного засобу, наприклад вантажного авто, у підакцизний, уникнути податкового збору не вийде – при реєстрації або перереєстрації переобладнаного транспортного засобу доведеться пред’являти квитанції або платіжні доручення про сплату податку з відміткою банку про дату виконання платіжного доручення.
Електронні податкові перевірки
З 1 січня 2014 набув чинності Порядок подання платником податків заяви про проведення документальної невиїзної позапланової електронної перевірки та прийняття рішення територіальним органом Міністерства доходів і зборів України про проведення такої перевірки.
Для цього платник податків з незначним ступенем ризику має подати відповідну заяву не пізніше ніж за 10 календарних днів до передбачуваного початку проведення електронної перевірки. До заяви додаються електронні підтверджуючі документи. Податкова має право отримати від платника також завірені паперові копії документів, що стосуються перевірки.
Крім того, визначено, що електронні перевірки проводитимуться для:
- платників податків, які застосовують спрощену систему оподаткування , – з 01.01.2014 р.;
- суб’єктів господарювання мікро- , малого та середнього бізнесу – з 01.01.2015 р.;
- інших платників податків – з 01.01.2016 р.
Електронний кабінет платника податків та електронна звітність
В цьому році має пройти другий етап створення сервісу «Електронний кабінет платника податків». На ньому з використанням електронного сервісу платникам буде забезпечений доступ до індивідуальних податкових календарів. Так вони зможуть слідкувати за термінами надання податкової звітності, сплати податків і зборів, надання відомостей та документів, тощо. В минулому році безкоштовні сервіси для подання звітності працювали неідеально і не раз були за це розкритиковані, насамперед через нестабільність серверів Міндоходів.
Зниження ставки податку на прибуток “зробить погоду” хіба тільки для великих підприємств із великим обсягом оборотних коштів. Для малих підприємств залишається тільки втішатись спрощенням свого життя через все більш автоматизоване й електронне спілкування із податківцями. Однак, не варто забувати про те, що обговорення і прийняття змін до Податкового кодексу в минулому році показало – це не лише закон для регулювання відносин у сфері справляння податків і зборів, але і “політичний” інструмент.
За матеріалами:
Finance.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас