7187
11 найголовніших подій 2013 року для України
В 2013 році у світі відбулося багато важливих подій: Сирія заледве уникла військової інтервенції США, католики отримали нового Папу, і через події на Євромайдані усі у світі знову заговорили про Україну. Пропонуємо вашій увазі підбірку найголовніших подій року, що минає.
Торгові війни з РФ
29 липня Росспоживнагляд заборонив поставки у Російську Федерацію кондитерської продукції з українських фабрик корпорації “Рошен”. Відомство провело експертизу продукції чотирьох фабрик “Рошен” – київської, вінницької, маріупольської і кременчуцької – і дійшло висновоку, що продукція “не відповідає заявленим параметрам”. Фахівці Росспоживнагляду знайшли у цукерках і молочному шоколаді “Рошен” небезпечну речовину – бензопірен.
В забороні бачилося і політичне підгрунтя, однак у відомстві Геннадія Онищенко таке трактування спростували. Пізніше кондитерські вироби перевірили експерти Білорусі, Вірменії, Казахстану, Узбекистану, Таджикистану, Киргизстану і Молдови, але ніяких порушень не виявили.
Окрім того, 14 серпня Федеральна митна служба РФ внесла у списки ризику всіх без виключення українських експортерів. На кордоні з Росією утворилися величезні черги із фур, тому що тепер їх змусили проходити посилений митний контроль. Однак через тиждень раптова “митна війна” була вичерпана – обидві сторони, і російська, і українська, відзвітували про відсутність проблем з розмитненням українських вантажів.
Векселі
У липні президент України Віктор Янукович підписав закон про казначейські векселі. Згідно з ним Кабінет міністрів зможе використовувати казначейські векселі в установлених ним обсягах для реструктуризації бюджетної заборгованості. Згідно із законом, сума заборгованості буде ділитися на п’ять рівних частин і оформлятися векселями з погашенням через один, два, три, чотири роки і п’ять років. Передбачена також можливість сплати векселями зобов’язань перед бюджетом, але не раніше строку їх погашення.
Власники підприємств висловили різку критику з приводу цього закону – на їх думку, запропоновані векселі практично заморозять зобов’язання держави перед роботодавцями на строк до п’яти років і позбавлять підприємства “живих грошей”.
Помилування екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка
Президент Віктор Янукович 7 квітня підписав указ про помилування екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка та ще п’ятьох ув’язнених. З відповідним проханням про помилування Луценка звернулася до президента уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська. При цьому вона посилалася на те, що екс-міністр вже відбув більшу частину покарання і на незадовільний стан його здоров’я. Після чого Янукович і підписав указ про помилування.
Луценко був засуджений 27 лютого 2012 року до чотирьох років позбавлення волі з конфіскацією майна за перевищення службових повноважень, нецільове використання державних грошей, виділення квартири своєму водієві та зарахування йому цивільного стажу як міліцейського.
Питання політв’язнів вважалося принципово важливим у контексті підготовки України підписати Угоду про асоціацію з ЄС. Обговорювалася також можливість звільнення екс-прем’єра Юлії Тимошенко за такою ж схемою.
Зречення Папи Римського
Вперше за 600 років Папа Римський зрікся свого посту. Папа Бенедикт XVI, пославшись на проблеми зі здоров’ям, оголосив у лютому про те, що залишає пост понтифіка. А 13 березня 2013 був обраний новий Папа – 76-річний архієпископ Буенос-Айреса Хорхе Маріо Бергольо, який прийняв ім’я Франциск. Це перший в історії Папа єзуїт і перший в історії церкви неєвропейський понтифік.
Спецмито на імпорт автомобілів
В Україні з 13 квітня цього року введено трирічне спецмито на імпорт автомобілів і визначені додатково до існуючого мита збори в розмірі 6,46% – 12,95%. Спецмито торкнулось iмпорту нових легкових автомобiлiв з об’ємом двигуна 1000-1500 куб. см (збір у розмiрi 6,46%) i 1500-2200 куб. см (відповідно – 12,95%), незалежно вiд країни походження та експорту.
Через це Японія подала офіційну скаргу до СОТ на український уряд. До консультацій пізныше приєдналися Росія і Європейський Союз. Туреччина ввела додаткове мито на імпорт з України волоських горіхів як крок у відповідь. Росія попередила про введення відповідних мит на імпорт шоколаду і шоколадних виробів, флоат-скла і вугілля з України.
Міністр закордонних справ України Леонід Кожара заявляв про можливість скасування спецмита на іномарки в разі підписання угоди про асоціацію з ЄС, але офіційних розпоряджень не послідувало.
Стрижка депозитів на Кіпрі
Фінансова криза в Єврозоні особливо сильно вдарила по Кіпру – місцева влада постановила зняти 20% з рахунків, що перевищують 100 тис. євро. Крім того був реструктурований найбільший банк країни – Bank of Cyprus, а другий за величиною банк – Cyprus Popular Bank – ліквідований. Щоб вкладники не могли забирати гроші, влада острова заблокували їхні рахунки. Обсяг грошей, що зберігалися в кіпрських банках, у вісім разів перевищував ВВП країни, і майже третина цих грошей належала іноземцям.
Падіння економіки в Україні
Показник ВВП в Україні знижується вже п’ять кварталів поспіль, а в III кварталі в порівнянні з аналогічним періодом минулого року прискорилися до 1,5%, а з попереднім кварталом – на 0,4%. Найбільше падіння пережили виробництво хімічної продукції (18,5%), машинобудування (13,9%), виробництво коксу та продуктів переробки (11,8%). Влітку надії покладали на хороший врожай – експерти прогнозували, що він зможе вирішити проблеми в інших галузях. Але у вересні стало зрозуміло, що ці надії не виправдаються і падіння економіки продовжиться.
Нововведення на ринку нерухомості
В цьому році Міністерство юстиції України підготувало нові правила оцінки майна: при купівлі-продажу нерухомості українці платитимуть податки не з суми угоди, а з оціночної вартості, зазначеної у висновку оцінювача. Оцінка тепер має проводитись сертифікованим у Фонді держмайна оцінювачем за допомогою спеціальної комп’ютерної програми.
Крім того, з 1 вересня 2013 року постановою НБУ були обмежені готівкові розрахунки між фізичними особами до 150 тис. грн. Тобто, тепер покупець квартири вже не може розрахуватися готівкою, а повинен відкрити рахунок у банку, внести туди потрібну суму і грошовим переказом перерахувати її продавцеві.
Саміт “Східного партнерства” у Вільнюсі
Кабінет Міністрів 21 листопада цього року оголосив про призупинку підготовки до підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом. В уряді рішення мотивували бажанням забезпечити національну безпеку України і більш детально вивчити заходи, спрямовані на відновлення втрачених обсягів виробництва та торгово-економічних відносин з Росією та іншими країнами-членами СНД.
Президент України Віктор Янукович поїхав у Вільнюс на саміт “Східного партнерства”, але Угоду про асоційоване членство України в Євросоюзі не було підписано. Після цього в Україні почалась хвиля протестів.
Президент України Віктор Янукович поїхав у Вільнюс на саміт “Східного партнерства”, але Угоду про асоційоване членство України в Євросоюзі не було підписано. Після цього в Україні почалась хвиля протестів.
В Києві на Майдані Незалежності розпочалась масштабна акція протесту після оприлюдненого Кабміном рішення про призупинку євроінтеграції України. Пізніше до цілей протесту додавались нові: усунення корупції, свавілля правоохоронних органів та сил спецпризначення. Після спроби силового розгону 30 листопада протести значно розширились і тривають до цього часу.
Найбільше людей за час протестів на Майдані Незалежності зібрав “Марш мільйону”, який відбувся 8 грудня. За повідомленням опозиціонерів та громадських активістів, тоді Євромайдан підтримали 1,5 мільйони українців. Також за підрахунками штабу Майдану українці пожертвували на потреби Євромайдана вже більше 3 мільйонів гривень. Крім того, згідно з опитуваннями, три чверті українців вважають Євромайдан головною подією 2013 року.
Московські угоди
17 грудня, президент України Віктор Янукович вирушив з робочим візитом до Москви. Під час зустрічі президентів, сторони домовились про надання Україні інвестиційного кредиту на 15 мільярдів доларів з Фонду національного добробуту та зниження ціни на поставку газу до $ 268,5 за тис.. кубометрів. Про гарантії, які зі свого боку надала Україна, нічого не відомо, але російсько-українські угоди вже критикують за те, що вони відстрочують існуючі проблеми, не вирішуючи їх.
За матеріалами: Finance.ua
Поділитися новиною