Український бізнес почав виводити гроші з банків: у жовтні юрособи забрали на 7,9 млрд більше ніж поклали — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Український бізнес почав виводити гроші з банків: у жовтні юрособи забрали на 7,9 млрд більше ніж поклали

Кредит&Депозит
3599
У жовтні 2013 р. банківська система зафіксувала найбільший за останні півтора року відтік вкладів клієнтів. Всього за місяць депозитний портфель зменшився на 2,5 млрд грн, склавши на 1 листопада 642 млрд грн.
Основна причина зменшення залишків на депозитних рахунках полягає в тому, що юрособи вивели з банківської системи на 7,9 млрд грн більше, ніж поклали на свої рахунки. Такий відтік коштів корпоративного сектора спостерігався два роки тому: у січні 2012 р. бізнес забрав з фінустанов 9,5 млрд грн, або 5% своїх депозитів.
Вклади підприємств в жовтні зменшилися майже на 4% – до 211,4 млрд грн. При цьому практично в рівних частинах бізнесмени забирали з банків як гривню – 4,8 млрд грн, так і іноземну валюту – 3,1 млрд грн.
Врятувало банківську систему населення. Минулого місяця воно поповнило свої депозити на 6,1 млрд грн в національній валюті. Щоправда, фізособи забрали 724 млн грн зі своїх валютних рахунків.
Скорочення залишків коштів на рахунках підприємств банкіри не сприймають критично. Як говорить директор департаменту продажів корпоративним клієнтам Надра Банку Богдан Ропотілов, така ситуація характерна для кінця року, коли бізнес має намір розрахуватися за своїми боргами: погашаються податки, закриваються річні контракти. Вже в перших числах січня підприємства повернуть гроші до банків.
Ще одна причина відтоку коштів юросіб – погіршення ситуації в економіці. ВВП вже більше року демонструє систематичне падіння, яке прискорюється з кожним наступним кварталом. У першому кварталі ВВП скоротився на 1,1%, у другому – на 1,3%, у третьому – на 1,5%. З урахуванням сьогоднішніх даних за підсумками року українська економіка може скоротитися на 0,5-1% і навіть більше.
Водночас не покращується ситуація і на ринках запозичень – кредитування для бізнесу продовжує залишатися малодоступним. «Від погіршення суверенних рейтингів України міжнародними рейтинговими агентствами і можливого подальшого їх зниження під впливом перспектив вільнюського саміту можна чекати лише підвищення вартості позикових коштів і відтік інвестиційного капіталу», – вважає директор аналітичного центру Da Vinchi AG Анатолій Баронін. Це змушує юросіб використовувати свої власні кошти для поповнення оборотних коштів.
Цінова політика кредитно-фінансових установ також не сприяла утриманню корпоративних грошей у банківській системі. Протягом жовтня ставки за депозитами юросіб знижувалися, підтвердила аналітик компанії Dragon Capital Анастасія Туюкова.
«У жовтні середня ставка за депозитами по банківській системі в цілому знизилася на 0,2 п.п. – до 10,7% у нацвалюті і до 6,4% в іноземній валюті», – уточнила вона. Зниження ставок спровокувала надлишкова ліквідність в банківській системі. До листопада залишки на коррахунках банків перебували на рівні 26 млрд грн.
Але минулого тижня ситуація змінилася. З 15 листопада залишки на коррахунках скоротилися і коливалися в межах 20,9-25,0 млрд грн.
«НБУ знизив банківську ліквідність, і ставки овернайт на міжбанку збільшилися», – говорить Туюкова. Якщо іще в жовтні, з її слів, ставки на міжбанку стабільно трималися на рівні 2,5%, то в листопаді вони вже варіювалися в межах 4 9,5%.
Фінустановам потрібна ліквідність, тому в листопаді вони почали підвищувати ставки за депозитами. Їхня прибутковість продовжить зростати і в грудні – в середньому на 1,5 п. Більш суттєво, прогнозує Туюкова, ставки зростуть на короткострокові вклади до трьох місяців.
За матеріалами:
Капітал
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас