0 800 307 555
Finance.ua розвивається і оновлює головну
Finance.ua - це не тільки стрічка новин. Ми вкладаємо багато сил у створення сервісів порівняння кредитів, депозитів і банківських карт. А наша редакція публікує багато путівників по вибору фінансових послуг і розповідає як не переплачувати.
Щоб показати все це читачам, ми винайшли головну сторінку сайту заново.

Ахметов придивляється до «Аваля».


Ахметов придивляється до «Аваля».

Група Ріната Ахметова СКМ зацікавилася купівлею Райффайзен банку Аваль, переговори про купівлю якого вже ведуть «Альфа Груп» і Дельта Банк. Цю інформацію Forbes підтвердили два банкіри, близькі до ходу торгів. «Продаж банку затягується, тому що в «Аваль» на due diligence зайшла група СКМ», – повідомив представник великого банку, що бере участь в передпродажній оцінці Авалю.

У СКМ відмовилися коментувати свій інтерес до «Райффайзену». «Інформаційна політика СКМ не дозволяє нам коментувати гіпотетичні наміри чи угоди», – сказала Forbes прес-секретар СКМ Ганна Терехова. Втім, з її слів, група на постійній основі вивчає всі пропозиції, які з’являються на фінансовому ринку. «На поточний момент якихось конкретних планів немає», – підкреслила Терехова.

У віденському офісі акціонера Райффайзен Банку Аваль – Raiffeisen Bank International AG (володіє 96,4% акцій українського банку) інформацію про намір продати банк називають «чутками». При цьому акціонер не виключає перегляду структури активів в Україні. «ЦСЄ, разом з Австрією, є нашим домашнім ринком. Ми повністю віддані цьому регіону, який в середньостроковій і довгостроковій перспективі зростатиме. Однак, враховуючи поточні ринкові умови і тиск на банківський сектор, ми постійно переглядаємо наш бізнес і активно управляємо нашими ресурсами», – розповіла Forbes спікер Raiffeisen Bank International AG (RBI) Інгрід Кренн-Дітц.

У австрійського фінансового гіганта, другого за розмірами в Східній Європі після UniCredit SpA, є кілька причин для перегляду бізнесу. Наприклад, обмеження на інвестиції в дочірні структури поза ЄС. «Це стопор, який може зіграти злий жарт. Якщо бізнес в Україні потребуватиме ресурсної підтримки, зробити це буде не можливо. Це обмеження не можна не брати до уваги. Воно стало однією з причин, з якої звідси пішов «Ерсте», – констатує член керуючого комітету Глобальної асоціації ризик-професіоналів , екс-голова правління банку «Форум» Вадим Березовик. Нагадаємо, що австрійська Erste продала український Ерсте Банк власникам Фідо Банку на початку 2013 року. Тоді серед озвучених причин продажу звучали зміни стратегії групи – концентрація бізнесу Erste в країнах ЄС.

Другий привід для «Авалю» розглядати пропозиції з боку покупців – недостатня капіталізація материнської структури. Ще в 2011 році Європейський центральний банк визначив, що RBI і контролюючий 79% установи Raiffeisen Zentralbank Österreich AG (RZB) потребують докапіталізації 2,1 млрд євро.

До того ж в Європі вже діє Базель III, який в тому числі змінює вимоги до розрахунку капіталу фінансових груп. У вересні 2013 року RBI заявив про скорочення витрат на 450 млн євро для збільшення прибутку. Очікуваний позитивний ефект має дорівнювати докапіталізації в 400 млн євро «живими грошима». Однак цих коштів недостатньо. Приміром, через необхідність переглядати капітал RBI вже розглядає кілька пропозицій про продаж дочірнього банку в Угорщині. А за звітом S&P, бізнеси RZB в Угорщині, Румунії, Росії, Україні і Білорусії називаються найбільш ризиковими і вразливими.

За даними агентства Bloomberg, 17 листопада RBI заявив про уповільнення розвитку бізнесу в регіоні ЦСЄ, включаючи Угорщину, Словенію і Україну, до погашення 1,75 млрд євро боргу перед австрійським урядом. Дана фінансова допомога була виділена в розпал кризи, в 2009 році. «Материнська компанія заборгувала австрійському уряду. Банк «Аваль» прибутковий, він вийшов на дуже хороші показники. Якби не позиція центробанку Австрії, можна було б і не продавати такий банк», – вважає керуючий директор Dragon Capital Дмитро Тарабакін.

У числі переваг українського «Райффайзена» банкіри називають клієнтський портфель і мережу відділень. «Якщо хтось ставить собі на меті присутність, буквально кажучи, в кожному селі, то краще за «Райффайзена» на сьогодні нічого не продається. «Приват» продаватися не збирається, Ощадбанк приватизувати також не будуть. По суті, такий банк, як «Аваль», на ринку залишився один», – міркує перший заступник голови правління банку «Контракт» Павло Крапівін. На 30 вересня 2013 мережа банку налічувала 832 відділення, з них діючих – 814.

Близькі до ходу переговорів банкіри називали можливу вартість операції, яка прийнятна для австрійців – один капітал банку з націнкою. Власний капітал «Авалю» на 1 жовтня 2013 р. становив 7,2 млрд гривень. «Заплатити такі гроші сьогодні можуть або російські групи, або одна з бізнес-груп в Україні, в тому числі така, що має доступ до дешевих ресурсів», – пояснює Березовик. А СКМ завершила 2012 рік з чистим прибутком в $1,25 млрд.

Стартову ціну в понад 7,2 млрд гривень банкіри називають надмірною. «Купивши «Аваль», СКМ вийде в топ-лідери фінансового сектора. Але логічною ціною для «Райффайзена» може бути, за дуже поверхневим оцінками, 0,8 капіталу. Оцінити банк непросто, due diligence, враховуючи складну структуру, можна проводити роками. І ціна в один капітал з націнкою – це дуже дорого», – вважає Крапівін.

Ще раніше голова Дельта Банку Микола Лагун заявляв, що банк може бути проданий за один капітал з дисконтом. У свою чергу, топ-менеджер Альфа-Банку, який побажав залишитися неназваним, також зазначав, що заплатити за банк запитувану ціну російський інвестор не готовий.

Райффайзен Банк Аваль – п’ятий за розміром активів банк. Третій квартал 2013 року, за даними НБУ, банк закінчив з прибутком в 737 700 000 гривень, активи установи перевищили 44 млрд гривень. За січен -вересень поточного року «Аваль» повернув материнській структурі близько 400 млн євро фондування.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
В Контексті Finance.ua
Опитування