1406
Росія і дощі позбавили Україну надії на зростання економіки - Reuters
— Казна та Політика
Торгова війна з Росією, яка прискорила падіння українського експорту, а також незвично дощовий вересень, який затормозив збирання зернових, перекреслили надії на пожвавлення української економіки в другому півріччі і зростання в цілому за 2013 рік, вказують учасники щомісячного опитування Reuters.
Представники 18 банків та інвестиційних компаній погіршили очікування щодо валового внутрішнього продукту в цілому за 2013 до мінус 0,3% з плюс 0,1% у попередньому опитуванні, після того як Держстат заявив про падіння ВВП у третьому кварталі на 1,5% замість очікуваного збільшення на 0,6%.
“Реальні економічні показники третього кварталу виявилися гіршими за прогнози, тому що не виправдалися надії на відновлення зовнішнього попиту на основну експортну продукцію України, і більше того, несподівано виникли додаткові негативні фактори, такі як обмеження українського експорту до Росії і складні погодні умови у вересні, затримка збору врожаю”, – зазначив Олександр Печерицин з банку Креді Агріколь Україна.
Вкажемо, що експорт утворює близько половини українського ВВП. Через падіння глобального попиту на металургійну продукцію, яка займає 28% в продажах за кордон, українська економіка провалилася в рецесію в середині минулого року, і в цілому за 2012 рік ВВП зріс лише на 0,2% порівняно зі зростанням на 5,2% в 2011 році.
За інформацією Національного банку, у січні-вересні 2013 року експорт товарів впав на 8,8% до аналогічного періоду минулого року, при цьому металургія скоротилася на 9,5%.
За інформацією Національного банку, у січні-вересні 2013 року експорт товарів впав на 8,8% до аналогічного періоду минулого року, при цьому металургія скоротилася на 9,5%.
“Основною причиною скорочення українського ВВП у 2013 році є несприятлива зовнішня кон’юнктура. Додатковим негативним чинником став політичний конфлікт між Україною і Росією, в результаті якого тимчасово було припинено експорт вітчизняної продукції на російський ринок”, – зазначила агентству Яна Лаврик з інвестиційної компанії Альтана Капітал.
Вкажемо, що Київ має намір підписати наприкінці листопада угоду про зону вільної торгівлі та асоціацію з Європейським союзом, очікуючи розширення доступу своїх товарів до європейських споживачів і зростання притоку іноземних інвестицій в країну.
Росія, яка не бажає упускати Київ зі сфери свого політичного впливу, посилила економічні санкції проти сусідньої республіки, заборонивши влітку Київський торт та цукерки, а потім розширивши ліміти на імпорт продукції металургії та машинобудування.
За інформацією Національного банку, у вересні машинобудівний експорт, частка якого становить 19% у загальному обсязі продажів за кордон, впав на 16,7% через падіння в 2,1 рази поставок залізничних вагонів до Росії. Експорт продовольства, що займає майже чверть, у вересні скоротився в річному вираженні на 14,7%, частково через проблеми з Росією, а також через проблеми зі збором урожаю в дощовому вересні.
Нагадаємо, що Україна очікувала отримати в цьому році рекордний урожай зерна – 57,9 млн тонн порівняно з 46,2 млн тонн в 2012 році – і завдяки цьому перекрити обвал у промисловості і вийти за підсумками року хоча б на мінімальне зростання. Але, за даними на кінець жовтня, загальний збір ще залишався нижче очікуваного, склавши 51,9 млн тонн.
За матеріалами: МIА Рейтер
Поділитися новиною