2471
Епоха напівкомпромісів
— Технології&Авто
Операційна система Windows 8, що вийшла рік тому, дожила до першого серйозного струсу: 17 жовтня Microsoft почала поширювати Windows 8.1. Безкоштовне оновлення, про яке головним чином було відомо лише, що «там є кнопка “Пуск”, але не зовсім така, як раніше», виглядає як результат компромісу між власними прагненнями компанії і вимогами користувачів.
При переході з Windows 8 на Windows 8.1 неможливо не помітити, що новинка поширюється через магазин Windows Store, а не через звичний (і, здавалося б, логічний) «Центр оновлення». По-перше, це зводить Windows 8.1 до рівня оновлень для Angry Birds, «Фейсбуку» та інших несерйозних речей. По-друге, користувачі-консерватори, які ігнорують інтерфейс Metro (а таких чимало), мають прекрасні шанси просто не помітити виходу нової системи.
Оновлення, судячи з відгуків, у більшості завантажилося гладко і відносно швидко – що особливо цінно на тлі свіжих спогадів про iOS 7. Картину, правда, злегка зіпсувала ситуація з «планшетною» Windows RT. У окремих користувачів системи після переходу на 8.1 планшети стали показувати «синій екран» з повідомленням про помилку. Microsoft від гріха подалі відкликала RT-шне оновлення з Windows Store і зайнялася «розслідуванням ситуації».

Сказати, що Windows 8.1 разюче відрізняється від Windows 8, було б занадто сміливо. Недосвідчений користувач може і не вловити різниці між двома системами, проте нововведення в 8.1, окремо виглядають, може бути, і незначно, в сумі вносять вагомий вклад. Їх можна розділити на чотири умовні групи: «декоративні», «важливі», «компромісні» і «робота над помилками».
До першої групи належать нові розміри «живих плиток» і нові теми оформлення в інтерфейсі Metro. У Windows 8 «плитки могли бути середніми і широкими; в 8.1 вони бувають ще маленькими і великими. В результаті користувач отримує, по-перше, різноманітність (різномасті «плитки» виглядають веселіше), а по-друге, можливість побачити більше інформації на одному сегменті. Наприклад, на «великій» плитці додатка «Погода» поміщаються прогнози для трьох міст відразу.

З темами оформлення (читай – шпалерами для інтерфейсу Metro) в 8.1 придумали здорово. У розділі “Персоналізація” є набір шаблонних малюнків на однотонному фоні. Малюнки – анімовані: якщо прокручувати екран по горизонталі, вони рухаються разом з «живими плитками». Використовуючи палітру, можна розфарбувати малюнок і фон у власні кольору – ніби і виглядає акуратно, і оформив «під себе». Крім того, фоном в Metro можуть виступати і шпалери робочого столу Windows.

До другої групи, тобто до «важливих» нововведень в Windows 8.1, ми віднесемо інтеграцію з майкрософтовського файлосховищ SkyDrive і новий пошук. Програма SkyDrive (само собою, для інтерфейсу Metro) тепер вбудована в систему. Через «хмару» синхронізуються як файли, так і налаштування користувача.
У SkyDrive, крім того, з’явилася штука під назвою «Розумні файли», покликана заощадити місце на диску. Вміст сховища більше не копіюється на комп’ютер цілком; ваші файли – наприклад, багатогігабайтні фільми, – продовжують лежати в «хмарі», а на жорсткий диск завантажуються лише їх легковагі «прев’ю». Коли ви захочете подивитися кіно, «клік» мишкою по «розумному файлу» завантажить повну версію відео.

«Компромісні» нововведення Microsoft додала для того, щоб примирити з Windows 8 в цілому і з інтерфейсом Metro зокрема найбільш войовничо налаштованих користувачів. Метод, обраний компанією, досить нехитрий: «Раз їм не подобається, зробимо так, щоб “живі плитки” поменше мерехтіли перед очима».
У додатку «Пошук» показуються пошукові підказки з Bing. Отже, якщо вам не до вподоби Metro, то в Windows 8.1 ви будете позбавлені від необхідності споглядати «плитки» щоразу, коли вмикаєте комп’ютер. Замість цього перед вами відкриється робочий стіл. Щоб дати звичному інтерфейсу пріоритет над незвичним, потрібно відкрити меню “Властивості” панелі завдань і у вкладці «Навігація» поставити галку навпроти пункту “При вході в систему і закритті всіх додатків відкривати робочий стіл замість початкового екрана».

За допомогою цієї ж вкладки можна позбутися і від інших атрибутів «вісімки» – «чудо-кнопок» і меню перемикання між активними програмами. Перші виповзають з правої, а друге – з лівої межі екрану; обидва «виповзня», як показують спостереження, чомусь дуже лякають вразливих любителів Windows 7 і XP.
Третя і найголовніша нашуміла «компромісна» добавка – кнопка «Пуск», що повернулася на насиджене місце, але втратила меню «Пуск». Лівий «клік» по кнопці відкриває екран Metro (або «живі плитки», або список всіх додатків на комп’ютері – залежить від налаштувань). Правий «клік» по кнопці викликає меню з переліком інструментів: від командного рядка і диспетчера завдань до «Завершення роботи». Незвично? Так. Логічно? Якщо звикнути, то цілком.

У цю ж категорію, як не дивно, можна зарахувати і нові додатки для Metro: «Кулінарію» і «Здоров’я та фітнес». Це найкрасивіші і продумані програми, але складно позбутися враження, що в Windows 8.1 їх додали з «виховними цілями» – щоб зайвий раз продемонструвати красу нового інтерфейсу. (Приблизно як в 1990 році – тоді до складу Windows 3.0 включили пасьянс, щоб користувачі швидше освоїлися з мишкою.)

Четверта і остання група – «робота над помилками». Це функції, яких люто не вистачало в «вісімці»: калькулятор і будильник для сенсорного інтерфейсу, програма-«навчання» азам роботи з Windows 8, можливість відкривати на великих екранах більше двох додатків одночасно, підтримка «нескінченної» кількості вкладок в Internet Explorer, поштовий клієнт з папками та сортуванням листів «перетягуванням» та інші радощі життя. Їх бракувало, але тепер вони є. Ура.
Разом
Оновлення виправляє відверті недоробки в Windows 8 і робить боязкі кроки в бік поділу двох інтерфейсів – Metro і робочого столу. Це здорово і зручно, але принципам здорового глузду Microsoft слідує не завжди. Зображення і фотографії в Windows 8.1, наприклад, як і раніше відображаються за замовчанням в «метрошному» переглядачі, навіть якщо відкривати їх з робочого столу. Та ж історія з музикою і відеофайлами.

Дратують «штучні перепони», розставлені компанією в новому інтерфейсі – так, в Skype для Metro можна увійти виключно під логіном, пов’язаним з аккаунтом Microsoft. Те, що цей логін ви сто років як закинули, нікого не хвилює – або забирайтеся в нетрі налаштувань і думайте, як зробити «переприв’язку», або йдіть і качайте окремий Skype для робочого столу – там цієї дурниці немає. Питаєте, навіщо вам два скайпи? Так треба.
Схожу палицю ставлять в колеса і браузерам. Internet Explorer 11 для Metro – відмінний веб-оглядач; мабуть, один з кращих браузерів, написаних для сенсорних екранів. Але – якщо ви хочете працювати з IE11 в Metro, будьте ласкаві працювати з IE11 і на робочому столі. Хочете зробити штатним браузером на десктопі Chrome або Firefox? Вибачте, але сенсорний Explorer у вас тоді взагалі перестане запускатися.
Остання претензія – дуже щільна прив’язка Windows 8.1 до зарубіжних сервісів. У додатку «Пошук» інформацію в інтернеті шукає Bing, яким у Росії, здається, користуються тільки співробітники Microsoft. Поміняти пошуковик не можна. Штатним музичним плеєром є Xbox Music. Програма дозволяє не тільки слухати свою музику, а й купувати нову в магазині – який у нас не працює. У додатку «Люди» можна читати новини з твіттера, фейсбука, LinkedIn і навіть з китайського Sina Weibo, але не можна з «ВКонтакте» і «Однокласників».
Windows 8.1 залишається тим, чим була Windows 8 – відмінною операційною системою для сенсорних ноутбуків-трансформерів. На звичайному комп’ютері із звичайною мишкою, звичайним монітором і звичайною клавіатурою два інтерфейси, загалом-то, абсолютно не потрібні. Інша справа, що трансформери множать ряди і дешевшають – і в найближчому майбутньому з’являться вдома у багатьох з нас. Тим, хто зараз не мружиться від жаху, побачивши Metro, користуватися такою машинкою буде легко і приємно.
Світлана Чистякова
За матеріалами: Лента.РУ
Поділитися новиною