8190
Користі від Сталіна для економіки СРСР не було - дослідження
— Світ
Індустріалізацію Радянського Союзу, проведену Йосипом Сталіним, не можна вважати успішною і економічно ефективною реформою.
Про це йдеться в роботі “Чи був потрібен Сталін для економічного розвитку Росії”, опублікованій американським Національним бюро економічних досліджень, повідомляє Slon.ru.
Такий висновок був зроблений на підставі порівняння показників сталінської економіки з показниками, які могла б продемонструвати економіку Російської імперії і радянську економіку при НЕП, а також з показниками японської економіки, яка до Першої світової знаходилася приблизно на тому ж рівні, що і російська.
Виявилося, що індустріалізація програє за всім трьома сценаріями.
Дослідники відзначають, що одним з найважливіших елементів економічної політики Сталіна була політика “цінових ножиць”. Держава “купувала” у селян зерно за заниженими цінами або просто конфісковувала “надлишки”. Це призвело до різкого зниження рівня життя в селах і до масового переїзду селян у міста, що стимулювало зростання промисловості.
Але при цьому невміле планування, гігантоманія, величезний приплив погано навченої робочої сили привели до падіння продуктивності. До кінця 30-х років вона була в півтора рази нижче, ніж у 1928 році.
У той же час добробут населення з 1928 по 1940 рік знизився на 24%. Іншими словами, кожен житель Радянського Союзу втратив чверть споживання за ці роки.
Японцям же вдалося провести свою індустріалізацію без репресій і без руйнування сільського господарства – і домогтися при цьому більш високого рівня продуктивності та добробуту громадян.
“На питання “чи потрібен Сталін?” ми можемо дати тільки одну відповідь – тверде “ні”. Навіть не з огляду на трагічні наслідки голоду, репресій і терору, навіть розглядаючи лише економічні витрати та вигоди – і навіть роблячи всі можливі допущення на користь Сталіна – ми отримуємо результати, які однозначно говорять про те, що економічна політика Сталіна не призвела до позитивних результатів”, – йдеться в дослідженні.
За матеріалами: Slon
Поділитися новиною