4754
Китай скуповує світ
— Фондовий ринок
Державні та приватні китайські компанії стрімко скуповують західні активи. Китайська Lenovo може купити канадську BlackBerry, а CGN – побудувати АЕС у Великобританії. Захід вкрай зацікавлений у припливі китайських інвестицій, констатують експерти.
Приватна китайська компанія Lenovo Group – найбільший в світі виробник персональних комп’ютерів – подала заявку на купівлю канадського виробника смартфонів BlackBerry, повідомляє з посиланням на обізнані джерела газета The Wall Street Journal.
Lenovo, яка нещодавно вийшла на ринок смартфонів, швидко набрала обертів на внутрішньому ринку і тепер постачає більше смартфонів, ніж BlackBerry. На китайського виробника припадає 4,7% світового ринку смартфонів (дані за підсумками другого кварталу від Gartner), тоді як на BlackBerry – 2,7%. Тепер Lenovo може потіснити канадську Fairfax Financial Holdings (з нею BlackBerry домовилася про угоду на $ 4,7 млрд) і американські Cisco Systems і Google. І хоча минулого тижня канадські власті заблокували покупку підрозділу Manitoba Telecom Services єгиптянином Нагібом Савірісом під приводом загрози національній безпеці, BlackBerry, смартфонами якої користуються високопоставлені особи Канади, цілком може бути віддана китайцям.
Це характерний приклад наростаючої експансії китайських компаній, з одного боку, і зацікавленості держав у припливі інвестицій з КНР – з іншого.
З 2005 року китайські компанії вклали за кордон $ 688,2 млрд, підрахували в The Heritage Foundation . З них $ 58,2 млрд – в Австралію, $ 57,6 млрд – в США, $ 37,6 млрд – до Канади, $ 28,2 млрд – до Бразилії, $ 25,9 млрд – до Індонезії, $ 18,6 млрд – в Іран, майже стільки ж ($ 18,5 млрд) – до Нігерії, $ 17,8 млрд – до Великобританії і $ 17 млрд – до Росії. У суверенних фондах Китаю є більше $ 1 трлн.
У грудні 2012 року була схвалена покупка канадської нафтової компанії Nexen китайською держкомпанією Cnooc. У США та ж Lenovo в 2005 році купила підрозділ IBM з виробництва ПК за $ 1,25 млрд – на той момент це була одна з найбільш великих закордонних покупок, зроблених Китаєм. Тепер масштаби збільшилися в рази.
У вересні китайська Shuanghui International Holdings завершила придбання американської Smithfield Foods (світовий лідер з виробництва свинини) за $ 4,7 млрд – найбільше китайське поглинання в США.
Але навіть на цьому тлі Великобританія відрізняється своїм ставленням до китайських компаній.
Тут вони користуються особливою популярністю. Як нагадав днями міністр фінансів Джордж Осборн, китайці володіють частиною лондонського водопроводу, часткою в аеропорті Хітроу і виробником пластівців Weetabix.
15 жовтня в ході тижневого візиту до КНР великої делегації з Лондона був підписаний меморандум про наміри, ключовий пункт якого – перетворення лондонського Сіті в найбільший зарубіжний центр з торгівлі в юанях.
Згідно з документом лондонські інвестори зможуть отримати ліцензію на проведення операцій в юанях на £ 80 млрд, щоб напряму, минаючи Гонконг, купувати китайські акції і бонди, скоротивши таким чином свої витрати.
Китайські банки отримують право відкривати свої філії в Сполученому Королівстві.
«На Заході немає іншої країни, настільки ж відкритої для інвестицій, особливо з Китаю», – заявив Осборн студентам Пекінського університету. Він очікує, що юань стане для британців таким же знаком, що і долар. Втім, Лондон уже лідер по обороту торгівлі в юанях з $ 5,3 трлн на день.
Британці вже близькі до того, щоб продати Китаю свою атомну електростанцію.
Держкомпанія КНР Chinese General Nuclear Power Group (CGN) має намір брати участь у будівництві нової АЕС Hinkley Point в графстві Сомерсет. Поки мова йде про роль партнера для французької EdF, яка керуватиме проектом, загальна вартість якого – $ 21,5 млрд. За даними BBC, EdF також веде переговори з китайськими China National Nuclear Corporation (CNNC) і State Nuclear Power Technology Corporation (SNPTC). Осборн зустрівся з керівництвом кожної з них.
Поки мова йде про 30% частки китайської компанії в АЕС. Однак у майбутньому, за словами Осборна, Китай може розраховувати на контрольний пакет в електростанції.
Ведучий Центрального телебачення Китаю Жуй Ченган підсумовує, що Китай потрібен Британії набагато більше, ніж Британія Китаю. «Ні розмір делегації, ні виявлене бажання залучити китайські інвестиції не стали сюрпризом, оскільки для нас це норма, це реальність», – сказав Ченган.
За матеріалами: Газета.Ru
Поділитися новиною