0 800 307 555
0 800 307 555

Підсумки дня


28 березня 2003 року

Фондовий ринок.

Росія.

Ринок сусідських акцій: російські фонди небагато виросли за підсумками торгів, активність учасників протягом дня залишалася невисокою.

На фініші сесії в РТС ціна на акції РАО "ЄЕС Росії" виросла на 0.15% - до $0.1344, котирування Лукойла підвищилися на 0.72% і склали $13.97, акції Сургутнафтогазу залишилися на рівні $0.295, котирування Юкоса підвищилися на 2.08% і склали $9.8.

До вечора зведений індекс РТС підвищився на 0.43% у порівнянні з попереднім закриттям до 366.18 пункту.

Обсяг торгів на класичному ринку акцій склав $15.044 млн.

Російські експерти помітили, що вчорашня сесія проходила досить спокійно при помірних обсягах торгів. Найбільший попит відзначався в акціях "нефтянки", що багато в чому обумовлене динамікою цін на нафту. Крім того, з початком війни ці папери активно продавалися, і зараз багато інвесторів вирішили переглянути свої позиції.

Разом з тим, у ряді акцій 27-го спостерігалося зниження котирувань - так, папери Мосенерго втратили в ціні 3.88%, а акції Норильского Нікелю подешевіли на 3.22%. інвесторам не дуже сподобалися озвучені першим заступником голови Мосенерго плани по реформуванню компанії, що привело до досить активних продажів. Що стосується Норильского Нікелю, то зниження в цих паперах, швидше за все, зв'язано з різким падінням цін на палладій. Втім, на думку автора, це були, в основному, спекулятивні продажі - акції Норильского Нікелю як і раніше виглядають досить привабливо.

і взагалі, справедливості заради відзначимо: нічого цікавого на ринку наших дорогих сусідів учора не відбувалося, як, втім, і в попередні дні.

Як нам здалося, стримуючий вплив на хід торгів робить невизначеність, зв'язана з війною в іракові. Більшість учасників не зважується починати яких-небудь серйозних кроків: агресивних продажів на ринку не відзначається, як і великих покупок.

Україна.

На четвергових торгах у ПФТС однойменний індекс відкотився до 51.92 пункту. Серед корпоративних облігацій новачки. Папери ТОВ Дистриб"ютор-Центр і ТОВ САВСЕРВИС узяли 6 001 042 і 2 млн. грн. відповідно. Брали участь і "ветерани" - облігації ТОВ Метален набрали 206 810 грн., а папери ГАК Титан - 121 грн. 68 коп.

Неодмінний учасник сесій наприкінці місяця акції пансіонату "Море" наторгували 0.9 млн. грн., Укрнафта, що опустилася в ціні до 22 грн. - 250 тис. грн., Нікопольський ферросплавний цього разу теж не утримався й упустив ціну до 1.0 грн. за акцію, набравши 90 520 тис. грн.

Загальний обсяг вчорашніх торгів склав 18 287 939 грн. 57 коп.

А тепер традиційні п'ятничні читання на фондові теми.

У березні світовий фондовий і валютний ринки перейшли на "воєнний стан", запекло страждаючи від низької активності. Навіть у сусідів-росіян обсяг торгів на класичному ринку акцій 26 березня склав $3.789 млн., - найнижчий показник із січня 1999 року. інвестор "заліг на дно", мудро утримуючись від капвкладень, сподіваючись дочекатися тієї години, коли пролунає "у Багдаді всі спокійно".

Дивлячись на результат тижневої роботи в ПФТС приходить на розум інша, більш сучасна фраза: "Ми породжені, щоб казку зробити минулим". Не знаю за допомогою яких джинів, але нашим фондовим функціонерам це удалося: обсяг угод з корпоративними паперами за звітний період склав 166 млн. грн. Примітно, що обсяг, що ріже око на тлі глобального затишку було забезпечено "гармонічно пропорційною" участю в торгах акцій і позикових паперів українських емітентів: облігаціями наторгували 126 млн. грн., акціями - 40 млн. грн. Пік активності в ПФТС стався 24 березня, точно в день конфузу на Уолл-Стріт і біржових площадках Європи, коли західні індекси упали майже чи не на 4%, а з долара збили пиха в іракові. У цей понеділок денний оборот у ПФТС склав 86 млн. грн. "Справу зробили" облігації - угоди з ними дали 76% загального обсягу. В інші дні тижня повторити такий успіх не вдавалося, хоча активність учасників була багато вище середньої.

Піти від "східного фольклору", намагаючись зрозуміти мотиви цього сплеску активності, не виходить - перше, що приходить на розум, ця поява в "степах України" інвесторів, яким набридло неробство через війну в іракові.

Крім того, "іракська тема", зокрема бажання України відновлювати цю країну, могла проявитися масштабними торгами з акціями Монолитпромбуду - 6.74 млн. грн. при рості їхньої ціни до 0.26 грн.

Другою, "повсякденною", причиною високих оборотів на фондовому ринку могло стати завершення місяця і I кварталу, звичайно супроводжуване "показухою". Поява на торгах неодмінних учасників цього заходу паперів з-да штучної шкіри "Синтетика"(2.5 млн. грн.), Городокського досвідченого з-да (0.8 млн. грн.) і пансіонату "Море" (0.9 млн. грн.) говорять, що "календарний фактор" вніс свою лепту в ріст обсягу, однак у цей раз "відсоток" "показухи" був "нижче ординара".

Третє можливе джерело активізації також пов'язане з календарем, вірніше, сезонним потепленням. Очевидно, прихід весни став однією з причин 5%-ного зниження ціни акцій Дніпроенерго (до 61.53 грн.), якими наторгували майже 7 млн. грн. Потеплення очевидне "натякнуло" фірмі Віктор про тривале первинне розміщення її паперів, що і спровокувало ріст угод з акціями цього емітента до 14 млн. грн.

Закінчення місяця не сприяло активній участі в торгах вітчизняних "фішок", що традиційно уступають місце паперам II ешелону. З акціями Укрнафти пройшло угод на 270 тис. грн., а папери Стиролу, зважаючи на все, з'явилися лише для того, щоб нагадати про емітент (36 тис. грн.). На тижні щодня торгувалися папери Нікопольського заводу феросплавів(0.54 млн. грн.), 25% акцій якого чекають переможця. Непростий сюжет цієї інтриги із шістьма претендентами на чверть заводу став причиною волатильної цінової динаміки акцій НЗФ, що 24-го подорожчали до 3.7736 грн., а потім повернулися до початкового рівня 1.0 грн.

Аномальна активність у секторі облігацій була забезпечена паперами ТОВ Метален (51.42 млн. грн.), Аркади-Фонду (44 млн. грн.) і пивзаводу "Сарматів" (16 млн. грн.). На торгах 27 березня з'явилися нові "діючі обличчя" сектора: облігації "Дистибьютор-Центра" (6 млн. грн.) і "Савсервиса"(2.млн. грн.). Синхронне пробудження від спячки акцій і облігацій говорить про не випадковість цього феномена. У всякому разі, на тлі очікуваного повторного повернення західного інвестора на ринок євробондів країн, що розвиваються, подібне явище претендує на звання деякого "авансу".

А тим часом на ринку казенних облігацій також намітилися позитивні зрушення. Після довгого затишку Мінфіну нарешті вдалося провести результативний аукціон 25 березня, де поширили облігацій внутрішньої держпозики на суму 17.524 млн. грн. Як і очікувалося, покупець обмежився найкорошими, 4-х місячними ОВДП із прибутковістю 7.77%, геть-чисто відмовившись від 7-місячних і півторарічних.

Незважаючи на приємне весняне пожвавлення фондового ринку, ми не особливо сподіваємося на розвиток цього успіху. Через падіння індексу ПФТС до 51.92 пункту і близькості Дня дурнів, 1 квітня.

Валюта.

Росія.

Середньозважений курс долара за підсумками єдиної торгової сесії склав сьогодні 31,3805 RUR/USD. У порівнянні з попередніми торгами середньозважений курс долара США за підсумками сьогоднішньої єдиної торгової сесії підвищився на 5 пунктів (1 пункт відповідає 0,01 коп.). Мінімальний курс долара склав 31,38 RUR/USD, максимальний - 31,3820 RUR/USD. Було укладено 638 угод. Обсяг торгів склав $89,994 млн. Остання угода була зроблена за курсом 31,38 RUR/USD.

До опівдня в білокамінній котирування наявного долара для сум понад $1000 склали:

Краща покупка: 31,25 RUR/USD - КБ "Метрополь"; кращий продаж: 31,25 RUR/USD - ОК "Відрадне".
Середня покупка: 31,22 RUR/USD,
середній продаж: 31,29 RUR/USD.

Оптимальні котирування обміну наявного євро для сум понад і1000 склали:

Покупка: 33,65 RUR/USD - АКБ "ГіБ";
Продаж: 33,68 RUR/USD - АКБ "Басманий".

Курс долара на валютних торгах у наших дорогих сусідів залишається стабільним - 31 карбованець 38 копійок. Сьогодні обсяг валютних продажів зменшився, оборот ЕТС склав близько 90 "лимонів зелені". Курс виріс мікроскопічно - на 0.05 копійки. Закінчення місяця залишається важливим фактором, що перешкоджає активізації курсових коливань - банкам потрібні карбованці, а не долари. Втім, у найближчі дні ситуація на ринку може небагато змінитися.

Все ближче кінець кварталу, банківська система Росії як і раніше виявляє підвищений попит на карбованцеву ліквідність, але виражається це не в рості ставок по короткостроковим МБК, а в зниженні обсягу засобів на депозитах ЦБ РФ (на 13 млрд. карбованців, до 58 млрд. карбованців) - і в колишній перевазі валютних продажів на ЕТС.

Тому курс долара залишається нединамічним: сьогодні на торгах зафіксований ріст на 0.05 копійки, до 31 карбованця 38.05 копійок. Оборот торгів знизився більш ніж у 2.5 рази в порівнянні з четвергом, склавши біля $90 млн., сьогодні банки продавали помітно менше, ніж вчора - менше був і тиск на долар, хоча, відзначимо, ЦБ як і раніше був "на поготові", утримуючи рубіж 31 карбованець 38 копійок і деяку кількість валюти за цим курсом йому купити довелося.

А ринок РФ "передчуває", що ситуація тут може незабаром змінитися: карбованців на ринку стає все більше, залишки на коррахунках банків виросли на 24 млрд. карбованців, до 116 млрд. карбованців. Ставки по короткостроковим МБК знизилися до 2% річних.

Таким чином, грошовий дефіцит більше не є стримуючим чинником для росту долара. Зате є інший фактор - зростаючі ціни на нафту, вони хоча і не досягли передвоєнних рівнів, але усе-таки виросли з початку тижня на 10-15%.

У той же час, курс долара залишається відносно стабільним на світовому ринку (хоча побоювання нової хвилі зниження залишаються - адже воєнні дії в іракові явно складаються для США нелегко).

Фактори протилежно спрямовані - як наслідок, на валютному ринку РФ з'являється... невизначеність. З високою імовірністю ця "невизначеність" не відіб'ється на курсовій динаміці - нинішній рівень курсу (31.38-31.4 RUR/USD) цілком може і далі відігравати роль положення рівноваги.

Проте, якщо ЦБ раптом перестане купувати долари по 31.38, ринок цілком може піти вниз. А якщо раптом долар почне зміцнюватися на світових ринках, то можуть виникнути передумови і для росту долара в Росії...

Україна.

Обсяг учорашньої валютної інтервенції $10 млн. Нацбанк високоймовірно заповнював недостачу "зелені", через "дисгармонію" офіційного курсу євро (високого) котирувань цієї ВКВ "в світі" (на той момент просівшого). Ситуація дала привід найбільш шустрим дилерам вчора "злити" євро по високому курсу і з вирученою гривнею з'явитися серед бажаючих придбати "зелень".

Таким чином, за допомогою нашого доброго партнера-консультанта, дніпропетровського дилера-ветерана ми відкрили приблизну формулу стану ринку безготівкового долара: якщо встановлений напередодні офіційний курс євро виявиться вище поточних котирувань євро на форексі, варто очікувати дефіциту долара. і навпаки.

Нині ми мали шанс перевірити нашу гіпотезу: оф. курс євро на 28.03 2003 відповідав кросу $1.0723 за і1. З 11.00 на світових ринках євро виріс до $1.0730/1.0740. Отже, незважаючи на курсову "текучку" міжбанку (старт доларової сесії з оцінки 5.3345/5.3370 UAH/USD, довга "пауза" на цьому рівні і звуження спрэда з 11.15 до 5.3350/5.3375, потім з 12.40 до 5.3355/5.3370 UAH/USD), ми були вправі очікувати переваги продавців "зелені" і, отже, нацбанківського "зачищення" ринку від "зайвих" доларів. До 14.05 наша гіпотеза одержала "курсове" підтвердження: долар опустився до 5.3340/5.3355 UAH/USD...

Пізніше НБУ підтвердив наше припущення, викупивши "зайві" долари за курсом 5.3315.

На нерезидентському валютному ринку гривня демонструє рідку стабільність - сьогодні курс долара такий же, як вчора і тиждень назад: 5.38/5.40 UAH/USD.

На ринку наявних Дніпропетровська вчора до вечора курси долара просіли ще нижче: 5.305/5.310-315 UAH/USD. Як ми і припускали, відкіт прискорився. Головні причини - перевага принесення і перманентна погроза гривнедефицита.

Сьогодні зранку торги стартували приблизно з тієї ж оцінки, однак, відповідаючи традиціям останніх днів до 12.00 всі оптовики міста перемінили стартові рівні на більш низькі: 5.295/5.305 UAH/USD. Натурально, оптові кількості "зелені" працювалися більш вузько (5.300/5.305 UAH/USD), але це, як ви розумієте, не могло скрасити "ведмежу" обстановку. Активність на ринку була "нерівною". По-перше, протягом дня траплялися паузи затишку, а, крім того, розташовані в різних регіонах міста ОП природно працювали по-різному.

Відкіт продовжувався по всій країні. Навіть у консервативних Запоріжжі й у Донецьку "зелень" дешевшала "по-літньому".

Лише в столицях (першій і нині "діючій") у першій половині дня долар утримувався на колишніх позиціях.

До сьогоднішнього дня, що совпали з Песахом, єврейським Великоднем, ринок наявних країни приготував наступні "відновлення" агади (великоднього оповідання, що розповідає про Вихід з Єгипту і подіях, що пішли за цим,): Харків - 5.31/5.32, євро - 5.74/5.76 UAH/EUR(після обіду - 5.305/5.315, євро 5.74/5.76 UAH/EUR), Київ - 5.30/5.32, євро 5.72/5.75 UAH/EUR (після обіду - 5.30/5.32, євро 5.72/5.75 UAH/EUR), Запорожжя - 5.30-31/5.32, євро 5.72/5.75 UAH/EUR, Донецьк - 5.28/5.31, Одеса - 5.29/5.305, Сімферополь - 5.29/5.30, Феодосія - 5.29/5.30 UAH/USD.

Торги безготівковим російським карбованцем сьогодні були невиразними, хоча руху курсів, частково хаотичні, все-таки спостерігалися. Сесія починалася з незвично високих курсів: 0.1701/0.1703 UAH/RUR, потім до 10.00 обстановка на цій ділянці "нормалізувалася" - 0.1698/0.1702 UAH/RUR. Потім "по-вчорашньому" стався відкіт і карбованець упав до оцінки 0.1696/0.1701 UAH/RUR. Після 11.15 знову ріст до 0.1698/0.1702 UAH/RUR.

На фініші торгів відкіт: 0.1695/0.1700 UAH/RUR.

На ресурсному ринку ставки по гривневих кредитах overnight сьогодні в першій половині сесії були на вчорашніх рубежах - 2/4% річних. Після 14.00 спред став вужче, однак попит виріс: 2.5/3.5% річних - народ хоче скористатися трьома ночами вихідних і розміститися. Близько 15.20 ринок зненацька просів, безготівкова гривня подешевіла до 1.5/3.0% річних. Стало бути, зарезеревувались.

Прогноз.

На російському ринку, на нашу думку, ситуація залишається досить стабільною, а коливання котирувань у ту чи іншу сторону не носять визначеного характеру. Стало бути, рухи цін на російські акції будуть незначними, поки в учасників не виникне розуміння того, як буде розвиватися ситуація навколо іраку. Поки цього розуміння немає, не варто очікувати формування визначеної тенденції на ринку цінних паперів.

Прискорення відкоту на ринку наявних України, як нам представляється, може говорити про частковий перехід "готівки" у режим " саморозігріву, що щадить,". "Щадящий" у даному контексті означає, що обороти ринку далекі від оптимальних, а "саморозігрів" припускає підйом "здавальної" активності клієнтів, що побоюється подальшого падіння курсу, і мимоволі прискорюють цю тенденцію своїм ентузіазмом. Тому до заповнення недостачі наявної гривни на внутрішньому ринку говорити про зміну тренда не слід - його змінювати просто нічим. Втім, це не означає, що навіть після якої-небудь форс-мажорної події ринок залишиться в колишньому режимі.

Безнал у цих числах місяця більш схильний до відкоту. Гривня в самому кінці кварталу і початку нового місяця стає популярною серед бізнесменів і банкірів. Тому перевага пропозиції на міжбанку бачиться більш кращим, чим ріст попиту на "зелень".

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Опитування
В Контексті Finance.ua