Прорив: американці створили перший у світі нейроінтерфейс «мозок-мозок» (ВІДЕО) — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Прорив: американці створили перший у світі нейроінтерфейс «мозок-мозок» (ВІДЕО)

Технології&Авто
4150
Фахівці з університету Вашингтона в США випробували перший прототип системи, що дозволяє безпосередньо впливати на роботу чужого мозку силою власної думки. Електрична активність мозку однієї людини перетворюється на команди комп’ютеру, який, у свою чергу, пов’язаний з пристроєм для магнітної стимуляції мозку іншого піддослідного. Подробиці наведені на офіційному сайті наукового центру.
Як стверджують автори, їм вдалося створити перший у світі нейроінтерфейс «мозок-мозок», причому цілком без інвазивних компонентів, таких як імплантовані електроди. Зчитування сигналів здійснювалося методом електроенцефалографії, а передача – за рахунок транскраніальної магнітної стимуляції. В експерименті, який провели вчені, один з учасників грав у комп’ютерну гру, де встановлена ​​на березі гармата збивала ракети, що летять з піратського корабля в бік міста.
Управління грою здійснювалося за допомогою нейроінтерфейсу «мозок-комп’ютер». Експериментатор уявляв, як він пересуває рукою мишу і тисне кнопку, але самою рукою при цьому не рухав. Характерна активність мозку фіксувалася за допомогою електродів, що примикають до шкіри голови, а потім перетворювалася на команди комп’ютеру.
Подібні пристрої протягом декількох років виробляються серійно і навіть продаються всім бажаючим. Новизна зібраної вченими установки полягала в тому, що розшифровані команди передавалися на інший комп’ютер через інтернет і там перетворювалися на сигнал, що надходив до системи магнітної стимуляції мозку другого учасника досліду. Людина, що сиділа перед клавіатурою і не бачила монітор з тією картинкою, яку спостерігав його партнер, в цей момент мимоволі переміщувала руку і натискала на клавішу.
Щоб досягти високої вибірковості, тобто домогтися саме переміщення правої руки, вчені помістили електромагніт навпроти відповідного відділу моторної кори. При цьому дослідники підкреслюють, що їх розробка передає дуже прості сигнали і що прийняти їх можна тільки попередньо настроєній на прийом людині. Про телепатію, передачу думок або образів, мова не йде, так само як і неможливо змусити одержувача сигналу виконати щось проти його волі. За словами нейробіологів, до перших практичних додатків нової технології пройдуть ще багато років і поки навіть не дуже ясно, яким чином можна застосувати цей винахід. Один з авторів та учасників досвіду, Андреа Стокке, говорить про те, що коли-небудь подібна система може допомогти посадити літак, пілот якого втратив свідомість або вибув з ладу в силу інших причин. У цьому випадку на його місце може сісти пасажир, який візьме в руки штурвал, надіне шолом і потім його руками стане керувати досвідчений пілот з наземного пункту: сучасні авіалайнери, всупереч розхожим кіноштампам, посадити неспеціалісту за інструкцією з землі неможливо і інструктор повинен сам активно втручатися в управління.
Експерименти по створенню інтерфейсів «мозок-комп’ютер» ведуть фахівці в різних областях. Найбільш активно інтерес до цієї теми проявляють медики (які хочуть повернути паралізованим або позбавленим кінцівок пацієнтам можливість керувати різними пристроями) і військові (яких цікавить управління технікою силою думки). А поєднувати воєдино два мозки поки що вдавалося тільки в дослідах на тваринах.
За матеріалами:
Лента.РУ
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас