Експерти назвали причини закінчення буму в Азії — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Експерти назвали причини закінчення буму в Азії

Світ
840
Погіршення економічних показників Росії пов’язане не тільки з її внутрішніми проблемами, а й із загальносвітовою тенденцією перетікання грошей з ринків, що розвиваються в розвинуті країни.
Повідомлення про уповільнення темпів зростання ВВП і загрозу рецесії, про відтік капіталу і девальвацію національної валюти надходять останнім часом далеко не тільки з Росії. Різке погіршення економічної ситуації спостерігається в даний час в країнах БРІКС і в багатьох державах Азії, які зазвичай зараховують до так званих ринків, що розвиваються.
Кінець політики наддешевих грошей
Звичайно, у кожній країні, будь то Росія чи Бразилія, Індія або Індонезія, нинішнє економічне гальмування посилюється специфічними внутрішніми проблемами. Але у нього є і одна загальна для всіх причина: потужний відтік іноземного капіталу.
“Федеральна резервна система США оголосила про намір покласти край політиці дешевих грошей. Тим самим закінчується і період дешевого фінансування ринків, що розвиваються. Ось чому там відбувається зараз обвальне падіння місцевих валют”, – пояснює Фолькер Трайер (Volker Treier), глава зовнішньоекономічного відділу Федерального об’єднання торгово -промислових палат Німеччини (DIHK).
Згадаймо 2008. Світ охоплений фінансовою кризою, яка загрожує перерости в глобальну рецесію. Щоб їй запобігти, центральні банки індустріально розвинених країн спільно знижують процентні ставки мало не до нуля. Мета: забезпечити бізнес надвигідними кредитами і тим самим підтримати ділову активність.
Побічний ефект такої політики полягає в тому, що відсотки за вкладами і прибутковість облігацій у розвинених країнах виявляються надзвичайно низькими. Тому великі інституційні інвестори – банки, інвестиційні та страхові компанії, пенсійні фонди – в пошуках альтернативних варіантів для вкладення капіталів ще більше, ніж раніше, звертають свої погляди на ринки, що розвиваються. Адже ті відрізняються швидким економічним зростанням і відносно високими процентними ставками.
Від ревальвації – до девальвації
Протягом наступних декількох років інвестори і спекулянти із США, Європи та Японії направляють значну частину своїх капіталів, а заодно і взяті під надзвичайно низькі відсотки позикові гроші, в багатообіцяючі держави Азії та БРІК (або БРІКС, якщо включати в цю групу ще й Південну Африку). Для тих настільки рясний приплив капіталу обертається серйозними проблемами.
Настільки серйозними, що восени 2010 року міністр фінансів Бразилії Гвідо Мантега вперше вимовляє історичну фразу про “валютні війни”. Дійсно, велика кількість дурних грошей з-за кордону веде до непомірного зростання курсу національної валюти, що знижує конкурентоспроможність місцевих виробників і експортерів. До того ж воно розігріває інфляцію і сприяє виникненню мильних бульбашок на ринках акцій і нерухомості.
І ось тепер політика наддешевих грошей, яку в настільки сильних виразах критикував бразильський міністр, починає підходити до кінця, у всякому разі, у США. І що ж? Наслідки і цього разу вельми серйозні.
Так, у Бразилії реал падає на найнижчий рівень за останні п’ять років, і ось вже влада цієї країни, що не так давно намагалися всіма силами зупинити подорожчання національної валюти, оголошує про широкомасштабні інтервенції з метою запобігти подальшому її здешевленню. Тим часом індійська рупія досягає історичного мінімуму, а в Росії, Індонезії, Таїланді, Малайзії, Туреччини та Південній Африці спостерігається значне зниження курсів національних грошових одиниць.
Спогади про Азійську кризу
Все це викликає у міжнародних інвесторів дуже нехороші спогади. Девальвація тайського бата? Адже саме з цього в 1997 році почалася знаменита азійська криза, яка потрясла тоді весь регіон. Наслідки цієї першої великої фінансово-економічної кризи епохи глобалізації в 1998 році боляче вдарили і по Росії.
Втім, експерти заспокоюють: повторення сценарію 16-річної давності малоймовірне. “За багатьма з цих валют до кінця минулого чи навіть до початку нинішнього року спостерігалося значне зростання. Тому те, що зараз відбувається, виглядає як девальвація, якщо дивитися на останні 12 місяців. Якщо ж взяти більш тривалий період, то все це поки що в звичайних рамках”, – запевняє Ніколас Шлоттхауер (Nicolas Schlotthauer), експерт з ринків, що розвиваються компанії Deutsche Asset & Wealth Management, що входить до групи Deutsche Bank.
Тепер справа за реформами
До того ж, вказує експерт, ринки, що розвиваються знаходяться сьогодні в куди більш стабільному макроекономічному стані, ніж півтора десятиліття тому. Так, тільки країни БРІК – Бразилія, Росія, Індія і Китай – за останні десять років збільшили в п’ять разів свій сумарний ВВП.
Тому, підкреслює Ніколас Шлоттхауер, “занепокоєння викликають не стільки нинішні події в згаданих країнах, скільки відповідь на питання, як вони збираються вирішувати свої структурні проблеми”. Це і низька якість державного управління, включаючи бюрократизм і корупцію, і, наприклад, застаріла інфраструктура. Все це відлякує міжнародних інвесторів, які тепер знову будуть проявляти підвищений інтерес до капіталовкладень в розвинені країни.
Справа в тому, згоден Фолькер Трайер, що ті ж країни БРІКС “не скористалися, на жаль, недавнім бумом для того, щоб провести необхідні реформи”. Як наочний приклад він наводить Індію: “Там отримані гроші пустили в основному на споживання і на збільшення бюджетних витрат. Тепер за це доведеться розплачуватися, і це буде нелегко”.
Однак Фолькер Трайер ніяких приводів для паніки не бачить: “Є фаза слабкого зростання, але не обвальне падіння з подальшою рецесією”. До того ж, додає Ніколас Шлоттхауер, девальвація валют підвищує конкурентоспроможність експортерів. Якщо, звичайно, вони виробляють продукцію, затребувану на світовому ринку.
За матеріалами:
Deutsche Welle
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас