Китайська рівновага: ні добре, ні погано — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Китайська рівновага: ні добре, ні погано

Світ
1347
Оглядачі знову стали жертвою синдрому «китайського краху» – хвороби, яка, судячи з усього, вражає економічних і політичних оглядачів кожні кілька років. Забудьте про періодичні помилкові сигнали тривоги, що виникали протягом останніх двадцяти років. Фахівці, скептично налаштовані по відношенню до Китаю, стверджують, що цього разу все інакше. Дійсно темпи зростання китайської економіки сповільнилися. Незважаючи на те, що вражений кризою Захід може тільки мріяти про річному зростанні ВВП в 7.5%, який Національне бюро статистики Китаю встановило на другий квартал 2013 р., такий спад, звичайно ж, є істотним порівняно з 10 % зростання в період з 1980 по 2010 р. Проте скептиків схвилював не тільки цей спад. Також побоювання пов’язані з надмірним боргом і слабкістю банківської системи; вічнозростаючою бульбашкою на ринку нерухомості; і, найважливіше, відсутністю значного прогресу у відновленні економічного балансу – довгоочікуваного зсуву від однобокої моделі експорту та моделі зростання на основі інвестицій до моделі зростання на основі внутрішнього приватного споживання.
Щодо останнього пункту можна сказати, що на перший погляд нещодавні зміни в структурі китайського ВВП виглядають дезорієнтуючими. На частку споживання (як приватного, так і громадського ) припало тільки 3.4% від економічного зростання в першій половині року і приблизно 2.5 % у квітні-червні – послідовне щоквартальне уповільнення, що підкреслює циклічне, або тимчасове, ослаблення споживчого попиту в Китаї. У той же час частка інвестицій підскочила з 2.3% від зростання ВВП у першому кварталі 2013 р. до 5.9 % у другому кварталі. Іншими словами, замість переходу від зростання, обумовленого інвестиціями, до зростання на основі споживання, Китай, схоже, продовжує йти шляхом інвестиційного зростання. Для незбалансованої економіки, яка недостатньо споживала і надмірно інвестувала протягом більшої частини тридцятирічного періоду, – це лякаюча перспектива. А адже китайське керівництво говорить про відновлення балансу протягом декількох років – особливо після прийняття в березні 2011 р дванадцятого п’ятирічного плану, спрямованого на підвищення рівня споживання. Одна справа, коли відновити баланс не вдалося в умовах швидкого зростання економіки; для скептиків ж зовсім інша справа, коли процес відновлення балансу гальмується на тлі повільного зростання.
У кращому випадку, це поверхневе мислення. Навряд чи можна очікувати, що баланс будь-якої економіки – істотне структурне перетворення джерел зростання виробництва – раптом відновиться. Для цього потрібна стратегія, час і прагнення впоратися з поставленим завданням. Китай в достатній мірі володіє всім цим. Ймовірно, найгіршим показником при оцінці процесу відновлення економічного балансу на ранніх стадіях є структура ВВП. Безсумнівно, з часом структура ВВП стане лакмусовим папірцем» при визначенні успіху Китаю. Однак ключове слово тут – «з часом» . Занадто рано чекати значної зміни джерел сукупного попиту. Зараз важливіше вивчити тенденції розвитку визначальних чинників китайського споживання. З цієї точки зору є хороший привід для оптимізму, особливо з урахуванням прискореного зростання в китайській сфері обслуговування – однієї з основних складових процесу відновлення балансу на основі споживання. У першій половині 2013 р. обсяг послуг ( третинний сектор) збільшився на 8.3% в річному численні – помітно швидше, ніж загальне зростання в обробній промисловості та будівництві на рівні 7.6% (вторинний сектор).
Крім того, розрив між зростанням обсягу послуг і зростанням обробної промисловості та будівництва збільшився за перші два квартали 2013 р. після річного приросту в 8.1% в обох секторах в 2012 р. Такий розвиток подій – спочатку конвергенція, а тепер більш швидке зростання обсягу послуг – різко суперечить існуючим раніше тенденціям. Насправді з 1980 по 2011 р. зростання обсягу послуг у середньому було на рівні 8.9 % на рік , на 2.7 % менше сукупного зростання в 11.6 % в обробній промисловості та будівництві за цей же період. Недавня зміна цього співвідношення передбачає, що структура китайського зростання починає зміщуватися у бік послуг. Чому послуги відіграють таку важливу роль у відновленні балансу в Китаї? Почнемо з того, що послуги є більш трудомісткими, ніж традиційні сектори зростання країни. У 2011 р. китайський обслуговуючий сектор створив на 30% більше робочих місць на одиницю продукції, ніж обробна промисловість і будівництво. Це означає, що китайська економіка може досягти своїх вкрай важливих цілей з розподілу робочої сили. Іншими словами, траєкторія зростання в 7-8% в умовах все більшої залежності економіки від послуг може виконати ті ж завдання з розподілу робочої сили, які вимагали 10 % зростання в рамках попередньої китайської моделі.
Це гарна новина з трьох причин. По-перше, зростання послуг стає новим джерелом трудового доходу – застави споживчого попиту. По-друге, збільшення залежності від послуг дозволяє Китаю сформувати більш пологу і стійку траєкторію зростання за рахунок оптимізації діяльності, пов’язаної з надмірним споживанням ресурсів і «брудним» виробництвом в результаті надмірного зростання в обробній промисловості та будівництві. І, по-третє, зростання в обслуговуючому секторі, що знаходиться в зародковому стані, на який зараз припадає всього 43% від ВВП країни, розширює економічну базу Китаю, створюючи великі можливості для скорочення нерівності доходів. Для китайської економіки, яка далека від краху, настав найважливіший момент. Механізм відновлення балансу вже запущений. Хоча це непомітно в структурі кінцевого попиту (принаймні, поки), зсув від обробної промисловості і будівництва у бік послуг є набагато більш значущим показником на даному етапі перетворення.
І таке ж велике значення мають ознаки нового політичного напрямку – наприклад, центральний банк, який, судячи з усього, прагне позбавити Китай від надмірного кредитування, і фінансова влада, яка не піддається давній спокусі впровадити ще одну масштабну програму видатків для протидії спаду. Своєчасні заходи з лібералізації процентної ставки і натяки на реформу застарілої системи «хуку» (дозвіл на проживання) також вселяють надію. Повільно, але вірно, в центрі уваги опиняється новий Китай. Жителі Заходу, які скептично ставляться до Китаю, знову неправильно витлумачили основні показники життєдіяльності китайської економіки.
За матеріалами Project Syndicate
За матеріалами:
forexpf.ru
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас