Сховати гроші за кордоном — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Сховати гроші за кордоном

Особисті фінанси
12039
Невпевненість у стабільності гривні та політична ситуація в країні змушують багатьох українців шукати надійний спосіб зберегти свій капітал. «Тричі заощадження нашої сім’ї на депозитах вітчизняних банків знецінювалися. Першого разу вклади моїх батьків на рахунках Ощадбанку СРСР перетворилися на порох. Потім – 1998 рік, коли влітку 100 доларів продавали по 280 грн., а до грудня вони вже коштували близько 500 грн. Ну і, звичайно, 2008-й, коли гривневі вклади знову втратили 30% своєї вартості», – розповідає столичний підприємець Микола Колетенцев. За словами бізнесмена, гіркий досвід минулих років навчив його не довіряти національній валюті і українським банкам. «Згадайте, скільки банків збанкрутувало. Мої знайомі не змогли купити собі квартиру, тому що банк, де у них лежав депозит, збанкрутував, і свої гроші вони змогли повернути тільки через рік», – продовжує Микола Колетенцев. Розв’язанням проблеми для нього стало відкриття депозиту у великому латвійському банку. «Серед його переваг – цілодобовий доступ до рахунку і управління ним по Інтернету, низькі тарифи та російськомовний персонал», – розповідає киянин.
Як з’ясували «Коментарі», усталена думка, що рахунок у закордонному банку можуть відкрити тільки багаті та впливові люди, не зовсім правильна. Насправді це під силу кожному. Адже міжнародні банки більш доступні для українця, ніж здається на перший погляд. Вони надійні, забезпечують своїм клієнтам повну конфіденційність і зручність в управлінні рахунком.
Дозвіл дає держава
Формально наше законодавство зобов’язує українських громадян отримувати індивідуальні ліцензії НБУ на використання валютних цінностей на рахунках і вкладах за межами України. Це закріплено в п. 4 ст. 5 Декрету КМУ «Про систему валютного регулювання і валютного контролю».
«Оскільки передбачається, що рахунок в іноземному банку відкривається громадянином України для використання на ньому валютних цінностей, це означає, що на відкриття рахунка потрібна індивідуальна ліцензія НБУ», – говорить керуючий партнер адвокатської компанії «Золота Середина» Марія Швець. Для цього до найближчого територіального управління НБУ подається заява про видачу ліцензії разом з копіями паспорта і довідки про присвоєння ідентифікаційного коду. На те, щоб вирішити, чи варто українцеві видавати індивідуальну ліцензію, регулятору потрібно 25-35 днів. У разі позитивної відповіді видається ліцензія з річним терміном дії.
«Така ліцензія видається строком на один рік. У ній обов’язково вказується банк, в якому будуть розміщені кошти. В результаті, збереження інкогніто для громадянина України перед українською фіскальною системою неможливе», – відзначає керуючий партнер International Business Consulting Андрій Загоруйко. Винятком з цього правила, за його словами, є можливість відкриття громадянином України рахунку в іноземному банку в момент, коли цей громадянин перебуває за кордоном. Однак і в цьому випадку після повернення до України він зобов’язаний у триденний строк повідомити НБУ про відкриття такого рахунка, інакше буде штраф.
Раніше за незаконне відкриття або використання за межами України валютних рахунків передбачалася відповідальність за ст.208 Кримінального кодексу України. Тепер же за наявність депозиту в іноземному банку українця у в’язницю не посадять, його просто оштрафують. «Ст. 162-2 КУпАП передбачає відповідальність у вигляді штрафу в розмірі від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8,5-17 тис. грн. – Ред.) за незаконне відкриття за межами України валютних рахунків фізосіб, вчинене громадянином України, який постійно проживає на території України», – розповідає Загоруйко. Якщо порушник протягом року попадеться на цьому ще раз, розмір штрафу збільшиться до 1000-3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що еквівалентно 17-51 тис. грн.
Не дізнаються – не покарають
За словами юристів, вимогу отримувати індивідуальну ліцензію НБУ для відкриття рахунка в іноземному банку, в тому числі депозитного, можна вважати суто формальною. На практиці часто-густо українські громадяни відкривають рахунки в іноземних банках або самостійно, прибувши в країну, де знаходиться банк, або через уповноваженого представника, який діє за дорученням.
«Іноземний банк не перевіряє наявності індивідуальної ліцензії НБУ, і обов’язковим є перелік необхідних банком документів, який, як правило, дуже обмежений», – пояснює Швець.
Сьогодні існує величезна кількість пропозицій з надання послуг у відкритті та веденні рахунків в іноземних банках, наприклад, швейцарських. Українцю ця послуга обійдеться всього в кілька сотень доларів або євро. І головне, ризик стати об’єктом уваги фінмоніторингу – мінімальний. Потрібно лише дотримуватися елементарних правил безпеки.
«Інформація про відкритий в іноземному банку рахунок може стати надбанням органів валютного контролю України тільки за умови, що український громадянин скористається цим рахунком, перебуваючи в Україні: розрахується платіжною карткою, проведе перерахування коштів з цього рахунка і т.д. Інших способів отримання такої інформації у НБУ поки немає. Тому можна з упевненістю стверджувати, що відкриття рахунка в іноземному банку для українських громадян цілком реальне», – обнадіює юрист.
Але при використанні такого способу можуть виникнути деякі незручності. Наприклад, при переміщенні грошових коштів через державний кордон. Якщо переказувати велику суму легально – втрачається конфіденційність, якщо нелегально – виникає ризик конфлікту з правоохоронними органами, і не тільки українськими, а й тієї держави, в яку кошти переміщуються. Готівкові можуть просто вилучити. Крім того, іноді іноземні банки вимагають доказів, що вкладаються гроші, отримані законним шляхом. Щоб уникнути таких проблем, існує альтернативний варіант легально зберігати свої заощадження на рахунках іноземних банків.
«Найбільш безпечним способом розміщення депозиту в закордонному банку є, на мій погляд, така схема: в потрібній юрисдикції відкривається юридична особа, резидент України формує статутний фонд цієї компанії, іноземна компанія від свого імені розміщує депозит. У такому випадку немає порушень законодавства, завдання з диверсифікації активів повністю виконується», – радить Загоруйко. Відкриття компанії за кордоном може коштувати від 300-500 до 2000-3000 євро. Однак у довгостроковій перспективі такі вкладення можуть бути цілком виправданими з точки зору збереження капіталу.
Офіційна процедура відкриття депозиту в іноземному банку виглядає так:
1. Відкриття валютного рахунка в українському банку.
Надалі з нього можна буде перераховувати валюту на іноземний рахунок і отримувати гроші з-за кордону.
2. Отримання індивідуальної ліцензії НБУ.
Для цього потрібно написати заяву до територіального управління НБУ і аргументувати необхідність відкриття депозитного рахунку за кордоном. Рішення про видачу індивідуальної ліцензії регулятор прийме протягом 25-35 днів. Строк її дії – 1 рік.
3. Відкриття депозиту в іноземному банку.
Для цього потрібен закордонний паспорт і заява на відкриття депозитного рахунка.
Ольга Свинцицька
За матеріалами:
Коментарі
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас