Третина жетонів київського метро крутиться в тіньовому бізнесі співробітників підземки - ЗМІ — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Третина жетонів київського метро крутиться в тіньовому бізнесі співробітників підземки - ЗМІ

Кримінал
1959
Найближчим часом мерія збирається підписати інвестиційний договір про введення в столичному транспорті електронних єдиних квитків. У метро вони повинні замінити звичні всім жетончики, а з’явитися – вже наприкінці цього року. Але співробітники підземки проти: вони завалюють КМДА листами про те, що якщо прибрати жетончики, сотні людей залишаться без роботи, а пасажири зіткнуться з масою проблем. Експерти, що вивчали «справу жетонів», впевнені: 20-30% пластмасових дисків зараз крутяться в тіньовому бізнесі – невраховані жетони конвертуються в додаткові заробітки співробітників підземки. А метро заявляє про збитки. Однією з таких справ уже займалася прокуратура. У самому метрополітені запевняють: роблять все, щоб уникнути крадіжок.
Про схеми привласнення жетонів нам анонімно розповів один із співробітників підземки. Він запевняє, що все це виглядає дрібницею, але в масштабах метро набігають пристойні суми. «У змову можуть вступати чергова по вестибюлю, касир, старший касир, міліціонер, начальник станції, іноді – електромеханік. Способи, як привласнити невраховані жетони, різні. Самий елементарний, але дієвий (враховуючи велику кількість пасажирів) – прийом проводиться на «воротах» службового проходу. Якщо немає камер відеоспостереження, жетон чергова нахабно бере в руку у пасажирів, що скупчилися на вхід в годину пік. Або той, хто поспішає, просто кладе жетон на верхню панель турнікета службового проходу», – розповів він. Обдурити можна і жетоноприймач.
«Відкривається кришка – і жетон падає не в приймач, а на повернення. Пасажир пройти не може – турнікет не працює, але ввічливий працівник проводить пасажира до службового проходу. Пропустивши таким чином неабияку кількість людей, роботу турнікета відновлюють. Ту ж саму схему провертають, блокуючи шлях для руху жетонів (жуйкою, наприклад), вони накопичуються, а потім співробітник їх дістає. А ще можна влаштувати «проковтування» жетона, коли він потрапляє в бункер, але не рахується. Навіть лічильник жетонів можна «підкрутити». Неврахований жетон перетворюється в готівку через касирів: їм жетон, а вони за нього – гроші», говорить джерело.
Киянка Євгенія згадала, як збиралися гроші на станції «Чернігівська». «Стояли черги за жетонами. Кому стояти не хотілося, кидали гроші в стаканчик і проходили», – розповіла вона. Екс-заступник начальника главку транспорту КМДА Петро Костенко, який працював у комісіях з перевірки метро, ​​говорить, що завдяки таким ось схемами 20-30% жетонів крутяться в тіні: «У день оборот метро становить 2 млн гривень, тобто таким ось чином втрачаються десятки тисяч гривень на день. А метро заявляє про збитки. Маніпуляції відбуваються на будь-якому рівні – все залежить від суми, яку можуть вкрасти. Без змови з інженерною службою і службою безпеки не обійтися».
У метро запевняють, що борються з нечесними співробітниками, але можливість злому турнікетів відкидають. Торік, наприклад, затримали інспектора і 10 касирок станції «Мінська», які вкрали з автоматів для поповнення рахунку 1,2 млн грн. Справа – в Оболонському суді. «Після випадку на «Мінській» контроль за виручкою посилився. Раніше знімали дані раз на три дні, то тепер щозміни. Все перевіряється через сервер. На кожному контрольному пункті і в касах – камери. Зображення виводиться черговій по станції та в комерційну службу», – розповіли у метрополітені. А інженер комерційної служби Андрій Нипорка запевняє, що турнікети неможливо зламати. «Вони опломбовані, а виручку забирає комісія зі співробітників і міліції», – сказав він.
Однак Петро Костенко в камери не вірить і вважає, що всі можуть домовитися. «Хтось же повинен їх переглядати. І ці люди – частина ланцюжка. Грубо кажучи, раніше ділили виручку на трьох, а зараз – на чотирьох. Камера може в потрібний момент виявиться на профілактиці», – вважає він. У підземці зі змовами борються за допомогою кадрової ротації. Раз на кілька місяців переводять персонал зі станції на станцію, щоб не встигли притертися один до одного.
Влада вважає, що з введенням електронного квитка такі схеми відімруть. «Ця система дозволяє в режимі онлайн відстежувати шлях квитка, у якого унікальний номер. Відразу буде видно – де ним скористалися. Обдурити систему неможливо ні пасажиру, ні співробітнику підземки», – запевняє радник голови КМДА Олександр Кубрак. Але в Москві, де така система працює, в інтернеті вже радять пасажирам: купити через інтернет-магазин спеціальний пристрій, який перепрограмує будь-яку картку, і їздити з нею.
За матеріалами:
Вісті
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас