Європі потрібні нові казки — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Європі потрібні нові казки

Світ
1182
Криза викликана не дефіцитом капіталу в Єврозоні, а внутрішньою системою кредитного регулювання
Зверніть особливу увагу на нещодавно опубліковані європейські економічні показники і почитайте новини, в яких говориться, що в цілому Єврозона вийшла з рецесії. Нагородою вам буде історія про дві країни, що розповідає, як завзято європейська економіка ігнорує сценарій, на захист якого виступають її політики. Це Португалія і Нідерланди: середні країни, що символізують «південь» і «північ» або «периферію» і «ядро» валютного союзу. Вони знаходяться на протилежних кінцях осі, що скептики вважають вродженим пороком євро: асиметрія межу конкурентоспроможними багатими країнами, яких фіксований валютний курс перетворив на структурних вкладників, і їх неконкурентоспроможними бідними родичами, яким через євро стало тільки гірше. В епоху євро дефіцит бюджету Португалії, як частки річної продуктивності, досяг двозначних чисел на піку кризи. У країні навіть не було руйнівного буму, який накликав біду на Грецію, Іспанію та Ірландію. Португальській економіці вдавалося зводити кінці з кінцями тільки протягом першого десятиліття після введення євро. Тепер країна лікується від важкого похмілля.
На відміну від голландців. Вони позбулися багатьох особливостей розважливої німецької економічної моделі, яка залежить від експорту. Майже кожен рік існування євро баланс поточного рахунку в Нідерландах був вище, ніж у Німеччині. До кризи державний дефіцит Голландії незмінно був менше німецького дефіциту. З точки зору економічної політики голландці також часто перевершують німців, сильніше Берліна наполягаючи на хворобливому скороченні дефіциту в Португалії та інших дефіцитних країнах в якості плати за фінансову допомогу. У рамках жанру мораліте, якого дотримуються Європейська комісія та країни-кредитори, що визначають політику Єврозони, Нідерланди будуть винагороджені за заслуги, домігшись економічного успіху, а Португалія буде приречена на фінансові страждання для позбавлення від своїх гріхів. Альтернативний сюжет, придуманий скептиками, припускає, що цим країнам взагалі не потрібно було вводити спільну валюту; при цьому перспективи даних країн неминуче будуть різними, також як невідворотним буде постійне перерахування грошей з півночі на південь, що буде потрібно для збереження єдності євро. Таким було становище речей до недавнього часу. Однак європейська економіка складніша, ніж у цих історіях. Немов бажаючи дати всім зрозуміти, що відбувається, вона стала відхилятися від курсу.
У другому кварталі зростання в Португалії в річному численні склало 4.5% – що швидше, ніж у всіх країнах ЄС. У Нідерландах продовжився спад, в останньому кварталі він склав 0.2% (0.8% у річному вираженні). Будьте обережні, роблячи висновки на основі даних за один квартал. Безсумнівно, різке посилення зростання в Португалії швидше відображає поодинокі особливості, а не зміну тенденції. І все ж цей контраст показує, якими жалюгідними насправді є найпоширеніші історії про Єврозону. На противагу тим, хто насамперед виступає за фінансову дисципліну, рецесія в Нідерландах показує, що для запобігання кредитних бульбашок, які в разі розриву руйнують економіку, не достатньо ні сталого державного бюджету, ні великого профіциту поточного рахунку. Нідерландці страждають від наслідків житлової бкльбашки, яку вони самі і створили. Співвідношення борг-прибуток домогосподарств становить 250%. Ціни на житло впали на 21%. Це змушує виснажених домовласників – 30% заборгували більше, ніж коштує їх будинок – менше споживати. Додайте сюди заходи зі скорочення державного дефіциту, прийняті Нідерландами у своєму завзятті зв’язати Португалію та інші країни зобов’язаннями з фінансового пакту, і ось вам неминучі наслідки у вигляді економічної депресії.
Це лише пом’якшений варіант того, що відбувається в Ірландії та Іспанії. Хоча в цих країнах зростанню бульбашок сприяли дефіцити поточного рахунку, приклад Нідерландів свідчить про те, що країна – чистий кредитор також може мати неприємності на ринку нерухомості. Іншими словами, криза в багатьох країнах Єврозони швидше пов’язана з неефективним кредитним регулюванням всередині країни, ніж з непропорційним розподілом капіталу між цими країнами – хоча, безперечно, це призвело до прийняття невірної внутрішньої політики. Плюс цієї ситуації полягає в тому, що євро не такий вже й поганий. Асиметричні потоки капіталу несумісні зі здоровими економіками – кредитування приватного сектора за рахунок переведення коштів з багатих країн в бідні бажане, але такі позики повинні йти на фінансування інвестицій у виробничу діяльність. Для цього потрібні більш ефективні банки. Перепробувавши спочатку все інше, лідери єврозони нарешті починають вирішувати реальні проблеми.
Мартін Сендбу, The Financial Times
За матеріалами:
forexpf.ru
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас