Офшори, кращі друзі Росії — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Офшори, кращі друзі Росії

Світ
923
Російський бізнес воліє інвестувати за кордоном. У першому півріччі з Росії за рубіж направлено $ 126,4 млрд інвестицій – майже вдвічі більше, ніж за перше півріччя 2012 року. При цьому прямі іноземні інвестиції до Росії, що відображають довгостроковий економічний інтерес, в 10 разів менше. А серед лідерів з інвестицій в Росію – офшори.
Приплив іноземних інвестицій в економіку Росії в першому півріччі 2013 виріс на 32,1% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року і склав $ 98,7 млрд, повідомив у четвер Росстат.
Прямі іноземні інвестиції зросли на 59,8%, до $ 12,1 млрд (у 2012 році – $ 27 млрд), у тому числі внески в капітал склали $ 4,5 млрд.
У 2,3 рази (до $ 6,8 млрд) зросли кредити, отримані компаніями від їх зарубіжних власників. «Фактично це означає, що російські компанії і банки не нарощують зовнішній борг за кордоном, а вважають за краще кредитуватися безпосередньо в акціонерів», – говорить головний економіст банку «Відкриття» Володимир Тихомиров.
З співвласниками легше домовитися про реструктуризацію кредиту в разі погіршення ситуації на ринку. Зростання запозичень у зарубіжних акціонерів свідчить про те, що російські компанії очікують погіршення кон’юнктури на зовнішніх і внутрішніх ринках, додає Тихомиров.
Портфельні інвестиції склали $ 326 млн. На інші інвестиції припало $ 86,3 млрд – це кредити, більшу частину з яких складають кредити на термін понад 180 днів.
Найбільш привабливою статтею інвестування коштів за кордону стали обробні виробництва – $ 58,6 млрд (в основному у виробництво коксу та нафтопродуктів), оптова та роздрібна торгівля – $ 15,1 млрд, фінансова діяльність – $ 11,3 млрд. У видобувні галузі Росія закордонних інвесторів пускає вкрай неохоче, частка цього сектора невелика.
За обсягом накопичених іноземних інвестицій в економіці Росії лідирують Нідерланди – $ 66,5 млрд, на другому місці Кіпр – $ 64,6 млрд, на третьому Люксембург – $ 47,9 млрд. Це пов’язано з тим, що багато російських компаній, у тому числі «Газпром», мають дочірні товариства в цих країнах, вважає Тихомиров. «Це не означає ухилення від податків. Для багатьох компаній це можливість зниження операційних витрат», – пояснює експерт.
Перша економіка світу – США – накопичила в Росії капіталу менше, ніж Ірландія ($ 11,4 млрд і $ 18,6 млрд відповідно). В цілому накопичений іноземний капітал в економіці Росії склав на 1 липня 2013 $ 370,6 млрд, що на 10,7% більше порівняно з показником на аналогічну дату минулого року.
Весь обсяг інвестицій з Росії, накопичених за кордоном, склав $ 175,6 млрд. Найбільший одержувач російських інвестицій – Британські Віргінські острови (BVI) – $ 59,6 млрд. Торік лідирував Кіпр. Лідерство BVI забезпечила всього одна угода – поглинання «Роснафтою» компанії ТНК-ВР.
«Позитиву статистиці Росстату додала угода «Роснафти» і ТНК-BP, яка зараз знайшла своє відображення в показниках з іноземних інвестицій», – говорить Олександр Морозов, головний економіст банку HSBC по Росії і країнам СНД. Для фінансування цієї угоди в першому кварталі 2013 року держкомпанія набрала в борг за кордоном $ 38 млрд (рівно настільки виріс її чистий борг за МСФЗ за квартал). І виплатила їх теж за кордоном акціонерам компанії, що поглинається – англо-американській ВР і російським акціонерам, всі вони зареєстровані на Віргінських островах.
Всього російські інвестиції за кордоном в першому півріччі виросли в 1,8 рази, досягнувши $ 126,4 млрд. При цьому сальдо інвестицій (інвестиції в Росію мінус інвестиції за кордон) склалося негативним – $ 27,6 млрд.
Валерій Миронов, головний економіст Центру розвитку Вищої школи економіки, зауважує, що змінилася і структура іноземних інвестицій. Зокрема, зменшилася частка внесків в капітал (з 5,2% у першому півріччі 2013 до 4,6% за аналогічний період минулого року). Також сповільнилися темпи зростання цього виду інвестицій. У першому півріччі цього року вони виросли на 15,6%, за аналогічний період минулого року вони виросли майже на 30%. «Інвестиції в капітал свідчать про рівень довіри іноземних інвесторів до російської економіки», – зазначає Миронов.
За його підрахунками, відстає від докризового рівня показник співвідношення іноземних інвестицій до ВВП. Торік вони становили близько 2,5% до ВВП, у той час як в 2007 році вони становили 4,5% до ВВП. З 2007 по 2011 рік ця частка становила близько 3,5%. «Цього року інвестиції до капіталу можуть зрости до 3% з урахуванням того, що ВВП не росте», – говорить Миронов, відзначаючи, що низьке співвідношення свідчить про проблеми з інвестиційним кліматом.
Морозов відзначає, що статистика Росстата не відображає реальний стан речей в економіці. Статистика Росстату, особливо по прямих інвестиціях, ж мало представницькою і не суперничає зі статистикою ЦБ по платіжному балансу і з даними по ринку ОФЗ. «На відміну від ЦБ, Росстат вловлює лише невелику частку тих інвестицій, які приходять в російську економіку», – підсумовує Морозов.
Рустем Фаляхов, Яна Мілюкова
За матеріалами:
Газета.Ru
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас