По сланцевій революції завдає удару... Chevron? — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

По сланцевій революції завдає удару... Chevron?

Енергетика
3626
У вівторок Івано-Франківська обласна рада ухвалила рішення, яке може справити не найкраще враження про Україну у іноземних компаній, що чекають сигналів про сприятливий клімат для інвестицій у видобуток нетрадиційного газу в Україні. Депутати відмовилися узгодити проект угоди про розподіл продукції (УРП) при видобутку вуглеводнів на ділянці Олеська між державою Україна, «Шеврон Юкрейн Б.В.» і товариством з обмеженою відповідальністю «Надра Олеська».
Щоправда, це питання не закрите. Голові облради Василю Скрипничуку доручено звернутися до уряду з пропозиціями робочої групи, що була створена при облраді й підготувала 148 зауважень до проекту УРП. Депутати готові до неї повернутися, якщо будуть внесені відповідні зміни. Зокрема, в Івано-Франківську наполягають на тому, щоб однією зі сторін і повноправним учасником проекту стала структура, яку заснує територіальна громада області. Вона, на думку депутатів, представлятиме інтереси місцевих громад, братиме безпосередню участь у розподілі продукції, контролюватиме перебіг реалізації проекту. «Успішність проекту можлива лише в разі досягнення консенсусу через цивілізований компроміс між усіма учасниками й сторонами угоди», — зазначив Скрипничук.
Центральна влада спробувала лобіювати УРП перед обласними депутатами. На засіданні були присутні народні депутати України, а міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький виголосив запальну промову. Він повідомив, що уряд пішов назустріч територіальній громаді й до Угоди включено пункт про передання області 10% коштів прибутку від видобутку газу. «Шеврон», за словами міністра, на першому етапі розвідки вкладе в проект $350 мільйонів, на першому етапі видобутку — $3 мільярди. В області будуть створені тисячі робочих місць, здійснюватимуться програми соціального забезпечення населення тощо.
Ставицький назвав Угоду доленосною для України, оскільки вона «забезпечить енергетичну й економічну незалежність держави». Головним пріоритетом, зазначив міністр, є збільшення власного видобутку газу. Але, за його словами, «за століття інтенсивного видобутку в Україні запаси газу з традиційних джерел значною мірою вичерпалися. Тому наша головна перспектива — це запаси газу з нетрадиційних джерел, зокрема й сланцевого газу…» «Завдання українського уряду, — підкреслив Ставицький, — через залучення багатомільярдних інвестицій у видобуток газу з нетрадиційних джерел різко збільшити власний видобуток, а також розпочати проекти з пошуку сланцевого газу в Україні».
Напередодні засідання облради думку про доцільність узгодження УРП посилено просував голова Івано-Франківської облдержадміністрації Михайло Вишиванюк. І, схоже, намагався натиснути на депутатів, пропонуючи провести поіменне голосування. «Наполягатиму завтра, щоб кожен проголосував поіменно. Потім ви побачите, хто підтримує суверенітет і незалежність України, а хто працює на РАО «Газпром». — підсумував голова обладміністрації.
Проте його зусилля результату не мали. 40 «за» зі 114 можливих наочно продемонстрували розклад думок. Не допоміг і образ ворога. «Я із самого початку говорив, що найбільший опір, який ми отримаємо при рішенні цього питання, — це контрполітика російської компанії РАО «Газпром», що за будь-яку ціну зберігатиме свою позицію на ринку України. Вона шукає різних способів, шукає людей, через «страшилки» робить усе можливе й неможливе, щоб ця угода була зірвана», — відверто виголошував губернатор. «Ми що, найрозумніші? — продовжував він, розповідаючи про досвід США й інших держав, що здійснили сланцеву революцію. — Тим паче що ці країни пішли вперед, і ми маємо можливість вивчити їхній досвід».
У день голосування в Івано-Франківську заговорила «важка артилерія» — посол США в Україні Джеффрі Пайетт дав інтерв’ю Радіо «Свобода». «Це безпечна технологія в разі грамотного урядового регулювання. Такий досвід має США. США стали енергетично незалежнішими завдяки сланцевій революції. Я думаю, що це підходить Україні», — м’яко рекомендував він. І зауважив: «Я знаю, що американські компанії, я не можу говорити про всі, але певні американські компанії, були б раді співпрацювати з центральною й місцевою владою». Проте посла в Івано-Франківську, вочевидь, не почули.
Схоже, УРП не пройде також і у Львові. Як повідомила на сесії Івано-Франківської облради у вівторок народний депутат (фракція «Свобода»), голова парламентського комітету з питань екологічної політики Ірина Сех, там «відбулася робоча група. Позитивних аргументів щодо узгодження цієї угоди не звучало під час проведення робочої групи». Вона уточнила, що з 116 депутатів Львівської облради до фракції «Свобода» входить 40. «У такому вигляді фракція «Свобода» не погоджуватиме цю угоду», — запевнила Сех.
Які висновки можна зробити з цієї поразки українського уряду? Діючи на «сланцевому фронті» відповідно до національних інтересів, він, утім, не потурбувалося про те, щоб не постраждали й інтереси місцевих громад. Викликає чимале здивування й те, що УРП була підписана до отримання узгодження відповідних обласних рад. У результаті тепер наш уряд опинився в незавидному становищі — під питанням його дієздатність у власній країні.
Віталій Княжанський
За матеріалами:
День
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас