4044
Центробанки проти долара
— Світ
Падіння валют країн, що розвиваються щодо долара змушує центробанки підтримувати їх курси. ЦБ Туреччини вже продає валюту, регулятори Бразилії оголосили пакет заходів на $ 60 млрд, центробанк Індонезії, як очікується, оголосить про заходи найближчим часом. Але експерти сумніваються в ефективності заходів, наявних в арсеналі банків.
Масштабне виведення коштів з ринків, що розвиваються, спровоковане очікуваннями припинення стимулювання в США, змусило центробанки задуматися над програмами підтримки курсів національних валют. Це різка зміна завдання, якщо згадати, що ще кілька років тому регулятори боролися з надмірним зміцненням своїх валют.
Банк Бразилії підготував програму на $ 60 млрд до кінця 2013 року. Програма включає надання валютних свопів чотири дні кожного тижня на $ 500 млн. в тиждень, а також продаж до $ 1 млрд з РЕПО.
«Центральний банк Бразилії запускає програму, яка, починаючи з п’ятниці, захищатиме економічних агентів від коливань валютних курсів і забезпечить ліквідністю валютний ринок», – оголосив у четвер регулятор, цитата за Financial Times. Падіння курсу національної валюти призводить до зростання інфляції, що критично для таких країн як Бразилія. Тут інфляція склала 6,7% (червень до червня) при цільовому рівні 4,5%, що змусило ЦБ піти на підвищення ставки рефінансування.
Курс бразильського реала після цих заяв піднявся на 0,6% і тепер становить 2,43 реала за $ 1, що трохи вище чотирирічного мінімуму.
Падіння турецької ліри рекордне – до рівня 1,997 за $ 1. Туреччина, ЦБ якій обіцяв щодня брати участь у торгах, щоб підтримати курс ліри, вже продала на аукціонах $ 350 млн своїх резервів.
Індонезійська рупія також у районі найнижчої з 2009 року позначки – по 11 000 рупій за $ 1. Очікується, що президент Індонезії Сусіло Бамбанг Юдхойоно у п’ятницю оголосить «пакет заходів» щодо стабілізації економіки.
Проблеми ринків, що розвиваються пояснюються побоюваннями швидкого припинення підтримки ринку з боку Федеральної резервної системи (ФРС) США.
Рішення про скорочення щомісячно суми, що виділяється (зараз це $ 85 млрд) може бути прийняте вже на вересневому засіданні ФРС, а повністю вливання можуть припинитися влітку 2014 року. Виведення коштів з ринків, що розвиваються і вкладення їх в розвинені, і в першу чергу в США, почалися після того, як глава ФРС Бен Бернанке натякнув на це у травні. У серпні американський фондовий ринок досяг максимальної за всю історію переваги над ринками країн, що розвиваються, в популярності у інвесторів, навіть незважаючи на тижневе зниження. Різниця у вкладеннях досягла максимуму за всю історію, за підрахунками агентства Bloomberg. З початку року до фондів ETF американських акцій було направлено $ 95 млрд. У цей же час відтік з фондів країн, що розвиваються склав $ 8,4 млрд.
Індонезійська Jakarta Stock Exchange Composite з минулого четверга втратила більше 10%, турецька Borsa Istanbul National 100 – більше 9%.
Держави вже чимало витратили на боротьбу з падінням курсу. За підрахунками банку Nomura, Туреччина з травня витратила 15% своїх резервів, резерви Індонезії впали на 26% з піка 2013 року. В цілому по 21 країнах, що відслідковуються банком, резерви скоротилися на $ 153 млрд порівняно з весною 2013 року – найсильніше падіння з 2008 року.
Незважаючи на всі старання і витрачені кошти, регуляторам не вдасться стримати падіння курсів своїх валют, вважають експерти.
«Не думаю, що у них достатньо заряду для того, щоб чинити хоч який-небудь відчутний вплив на ринок», – говорить керуючий Glendevon King Asset Management Яннік Науд.
Катерина Меремінська
За матеріалами: Газета.Ru
Поділитися новиною