У США створили ядерний реактор, здатний в 5 разів скоротити відходи — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

У США створили ядерний реактор, здатний в 5 разів скоротити відходи

Технології&Авто
3410
Американська компанія General Atomic заявила про створення нового ядерного реактора, який може знизити число радіоактивних відходів у п’ять разів і при цьому дасть на 40 відсотків дешевшу електроенергію.
Для доведення технології високотемпературних ядерних реакторів до серійного виробництва компанія має намір домогтися фінансової підтримки з боку міністерства енергетики США. Обсяг коштів, необхідних для доопрацювання реакторів, становить кілька сотень мільйонів доларів, пише MIT Technology Review.
В основі нової технології лежать дві радикальні зміни в порівнянні з традиційними типами ядерних реакторів. Рідкий теплоносій (натрій або воду) замінить гелій, а в тепловиділяючі збірки буде закладатися не збагачений, а збіднений уран, відпрацьоване ядерне паливо зі звичайних реакторів або торій.
Збіднений уран містить меншу кількість ізотопу 235U, який здатний підтримувати ланцюгову реакцію ділення, але під дією нейтронного опромінення здатний вступати в ядерні реакції з виділенням енергії. Фахівці General Atomic заявляють про те, що їхній реактор зможе працювати з використанням тих радіоактивних матеріалів, які непотрібні для звичайних АЕС і за рахунок цього собівартість електроенергії можна значно знизити.
Висока температура активної зони (850 градусів Цельсія) дозволить, за попередніми оцінками, підняти ККД реактора до 55 відсотків: 55 відсотків теплової енергії буде перетворено в електричну за допомогою газової турбіни. Гелій, який охолоджує реактор, буде обертати високошвидкісну турбіну потужністю 240 мегават, після чого проходити через теплообмінники і повертатися в активну зону.
Ще однією важливою особливістю проекту, названого Energy Multiplier Unit, є тривалий термін служби без перезаправлення: за запевненнями розробників, реактор може пропрацювати без заміни палива близько тридцяти років і весь цей час його активна зона залишатиметься герметично ізольованою. Крім того, збіднений уран, що пройшов через реактор, можна буде очистити від побічних продуктів реакції і використовувати повторно: теоретично, реактори нового покоління забезпечують набагато більш повне використання енергії елементів, що діляться.
Практично ж незалежні експерти вказують на дві проблеми, що стоять перед General Atomics. Першою з них фахівець з ядерних технологій Мухід Казімі називає те, що оптимістичні оцінки проектувальників зазвичай розходяться з реальністю. Казімі вважає цілком можливим зниження собівартості електроенергії, але сумнівається в тому, що новий реактор виявиться дешевшим від існуючих на обіцяні сорок відсотків. Крім того, дослідник нагадав, що кілька перспективних установок довелося зупинити через кілька років роботи через проблеми технічного характеру.
Друга ж проблема для американської компанії полягає в наявності альтернативних проектів, які часто виглядають не менш привабливо і при цьому досить близько підійшли до стадії впровадження у виробництво.
Висока температура активної зони вирізняє російсько-американський проект уранового реактора зі свинцево-вісмутовим теплоносієм СВБР-100, який так само використовує швидкі нейтрони. Більшість ядерних реакторів, які розробляються (або будуються) як альтернатива існуючим, передбачають високу температуру активної зони і швидкі нейтрони з тих же міркувань, що і Energy Multiplier Unit.
За матеріалами:
Лента.РУ
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас