Чим закінчиться російсько-українська торгова війна — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Чим закінчиться російсько-українська торгова війна

Казна та Політика
3449
Торгову війну повинні втихомирити в найближчі дні. Бурхливе з’ясування питання Росією, кого Україна більше любить, що почалося з цукерочок, а потім торкнулося більш великого «майна», активізувало нашу країну ще раз зважити всі за і проти двох союзів – європейського та Митного. А також показало, що ми навчилися не тягнути і братися за швидке вирішення складних ситуацій. У п’ятницю відбулася телефонна розмова Віктора Януковича і Володимира Путіна, про яку навіть найближче оточення українського президента знає тільки те, що пройшло в офіційному повідомленні, а саме – що він «висловив стурбованість щодо процесів, що відбуваються під час митного оформлення вантажів при перетині українсько-російського кордону». У російських джерел є така інформація: Путін навіть у цій телефонній розмові наполягав на версії, що все це затіяли самі митники. Зрозуміло, навіть сам російський президент розумів, що в цю версію ніхто не вірить, проте важливо інше: якщо він не називає відповідальним себе, значить, серйозних перспектив у цієї торгової війни немає. Більше того, така версія дозволяє Путіну виступити в ролі «доброго царя», що виправляє помилки підлеглих і зупиняє конфлікт. Вчора з’явився ще один сигнал, що свідчить про швидке закінчення торговельної війни. За прикладом президентів прем’єри Микола Азаров та Дмитро Медведєв також зідзвонювалися і «із задоволенням відзначили, що робота уповноважених робочих груп сторін інтенсивно відбувалася протягом вихідних і привела до істотного прогресу в цій сфері». Втім, судячи з того, що раніше Медведєв демонстративно відмежовувався від «митного» питання», логічно припустити, що «суттєвий прогрес» на переговорах урядових уповноважених міг відбутися тільки після команди з Сочі.
Зустріч у верхах. Закінчення торгової війни означає рішення серйозного, але все-таки локального питання. За ним постає наступне: що далі? І в цьому контексті важливою є інформація (озвучена тільки прес-службою Януковича), що президенти обговорили питання засідання міждержавної комісії під їх головуванням. За інформацією джерела в керівництві Партії Регіонів, Янукович і Путін дійсно повинні зустрітися восени, до Вільнюського саміту Східного партнерства (на якому очікується підписання договору про асоціацію України з ЄС). І найбільш вірогідним терміном зустрічі є жовтень. «Такі зустрічі швидко не відбуваються. Швидше за все, зараз піде команда активізувати спільні робочі групи на рівні міністерств, які напрацюють пропозиції щодо спільної праці і домовленостей, потім їх обговорить міжурядова комісія, і лише після цього – тобто десь через півтора місяці – відбудеться зустріч президентів».
Чого від неї чекати? «Стратегічно важлива відповідь на питання, коли відбудеться ця зустріч, – вважає політолог Володимир Фесенко. – До середини жовтня стане зрозуміло, буде підписано угоду про асоціацію чи ні. Якщо до того моменту бажання Києва підписати її залишиться незмінним і з’явиться позитивний сигнал з Брюсселя, то зустріч може взагалі не відбутися. Але якщо такого сигналу не буде, цілком можна чекати на ній заяви про початок переговорів щодо вступу України до Митного союзу. І в цьому плані нас чекає спекотний вересень. Думаю, зараз тактика Кремля зміниться – за торговельною війною послідує масована інформаційна атака».
Компенсація за асоціацію
На думку політолога Михайла Погребінського, жовтнева зустріч президентів відбудеться в тому випадку, якщо Віктор Янукович дасть згоду на рішення одного з ключових питань економічного співробітництва двох країн: «Мова не піде про питання – асоціація чи Митний союз. Угоду з Євросоюзом буде підписано, але одночасно з цим український лідер буде шукати спосіб зробити симетричний крок у східному напрямку. Адже неправильно було б явно кренитися в одну сторону, залишаючи в глухому куті російський вектор. Це може бути договір про консорціум або щось подібне, але саме договір, а не його обіцянка. Путіну потрібна хоча б часткова компенсація за асоціацію».
Чи був у вас план, містер Путін?
На хвилі поступово затихаючої торговельної війни резонансно прозвучав документ «Про комплекс заходів для залучення України в євразійський інтеграційний процес», надрукований «Дзеркалом тижня» і представлений виданням як стратегія Кремля щодо нашої країни. Основними цілями стратегії названі: запобігання підписання угоди про асоціацію, формування впливового лобі Митного союзу, ослаблення позицій євроінтеграторів в політиці та ЗМІ, створення умов для приєднання України до МС в 2015 році.
Які кроки, за інформацією видання, має намір зробити Кремль? По-перше, створення пулу підприємств, чиї власники виступають за МС, по-друге, санкції до бізнесів євроінтеграторів, по-третє, перевербовування українських чиновників високого рівня та нардепів (нібито «оброблених» західними спецслужбами). Залученню України до МС повинні сприяти також цілий ряд спільних проектів (газовий консорціум, авіабудування і т. д.) і активізація агітації з боку УПЦ. Нарешті, лобі МС нібито має зростити свого кандидата в президенти.
Політологи до появи даного документа поставилися обережно. «Цілком можливо, що всі або частина пунктів, зазначені в даному документі, відповідають дійсності, – каже Володимир Фесенко. – Але у мене відчуття, що цей документ писався в Україні». «Це не схоже на документ російського походження, – вважає і Михайло Погребінський. – Все, що в ньому написано, правильно, але цей текст цілком міг написати будь-який український політолог, – немає жодної російської «фішки», нічого такого, що є особливостями російського погляду на Україну. Я не кажу вже про деякі явні помилки: наприклад, про те, що проросійський кандидат зараз здатний тільки допомогти опозиції виграти президентські вибори».
Дмитро Коротков
За матеріалами:
Сьогодні
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас