Мілководдя, але не дно — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Мілководдя, але не дно

Світ
1822
Банківський криза, що вибухнула на Кіпрі в березні 2013 року, сильно спантеличила закордонних покупців житла в острівній державі. Як і прогнозували експерти, зараз в країні продовжують стрімкими темпами падати обсяги будівництва, ціни і кількість угод. Єдиним позитивним сигналом стало вперше зафіксоване в поточному році збільшення числа покупок з боку іноземців. Однак аналітики радять почекати з покупкою будинку: ціни можуть впасти ще сильніше, а ситуація у фінансовому секторі далека від ідеалу.
Затяжне падіння
Стан справ на ринку нерухомості Кіпру почав погіршуватися задовго до оголошеної владою реструктуризації банківської системи. Відносно безхмарним можна вважати період з 2000-го по 2007 рік, коли кількість іноземних покупців нерухомості (житла, землі та комерційних об’єктів) неухильно зростала: за сім років їх частка в загальному обсязі угод збільшилася з 3,6 до 53,1 відсотка. У кількісному вираженні кількість угод зросла з 450 до більш ніж 11 тисяч.
Такій ажіотажній популярності багато в чому сприяв вступ країни до Євросоюзу, який відбувся в 2004 році. У 2007 році був зафіксований і рекорд за сукупною (зарубіжні та місцеві інвестори) кількістю угод – 21245. При цьому пік активності кіпріотів був пройдений ще в 2003 році (15294 угоди), після чого вартість землі на Кіпрі перевищила прийнятний навіть для середнього класу острівної держави рівень.
У 2008 році у зв’язку з світовою фінансовою кризою зарубіжних інвесторів на ринку нерухомості стало вдвічі менше (6636), а з 2009 року їх щорічне число не перевищує 2000. Якщо раніше іноземці займали половину ринку, то останні чотири роки на них припадає всього близько 20 відсотків угод. За підсумками 2012 року Кіпр продемонстрував мінімальні показники і по місцевих, і по загальних продажах.
На такому несприятливому фоні і трапився березневий банківський колапс, який, очевидно, ситуацію тільки погіршив. За інформацією департаменту земельних ресурсів Кіпру, за січень-липень поточного року в країні зареєстрували всього 2133 угоди купівлі нерухомості, що майже на 50 відсотків поступається аналогічному періоду 2012 року (4118). До липня жодного разу ні в одному із сегментів ринку кількість угод за місяць не перевищила відповідний минулорічний показник.
Зламати тенденцію вдалося іноземцям, які в липні купили 103 об’єкта (+49 відсотків щодо липня 2012 року і +66 відсотків до червня 2013). Найбільшим попитом користувалася нерухомість у Нікосії, Лімасолі і Пафосі, тоді як в Фамагусті і Ларнаці відзначено зниження продажів. Втім, за підсумками семи місяців цифри гнітючі: кількість транзакцій впала на 31 відсоток – з 869 до 604.
Як вважають експерти, говорити про тенденції масового повернення закордонних покупців поки передчасно. За словами аналітика “Фінам Менеджмент” Максима Клягіна, вона може виникнути тільки після загального зміцнення економічної ситуації і формування нової системи гарантій. Разом з тим темпи зниження в середньостроковій перспективі сповільняться.
Оманливе враження
Що стосується цін, то на перший погляд зараз покупка домоволодіння на Кіпрі виглядає вигідною. Так, з кінця 2009 року по другий квартал 2013 року вартість апартаментів з двома спальнями площею 85 квадратних метрів в середньому по країні знизилася на третину і склала 112,3 тисячі євро. Стандартні будинки на три спальні площею 250 “квадратів” подешевшали на чверть – до 349,1 тисячі євро. Крім того, як заявляли в Moscow Sotheby’s International Realty, в умовах обмеженого попиту багато продавців згодні надавати знижки.
Після того як Євросоюз і Міжнародний валютний фонд наполягли на “стрижці” депозитів у двох найбільших банках країни, падіння цін прискорилося. За прогнозами “Фінам Менеджмент”, найближчим часом цей процес продовжиться і вартість житла ще не дійшла до мінімальних позначок.
Фахівці також відзначають, що в даний час не доводиться розраховувати як на отримання кредиту в місцевих банках, так і на надання розстрочки від забудовників, які самі зіткнулися з браком фінансування і високим борговим навантаженням. Це вже призвело до дефіциту проектів на первинному ринку. Зокрема, за даними порталу “Вісник Кіпру”, за січень-травень поточного року загальна площа схвалених владою будівництв знизилася щодо п’яти місяців 2012 року на 20,6 відсотка. Розплатитися із заборгованостями девелоперам не дозволяють низькі ціни і відсутність стабільного попиту, в результаті чого збільшення темпів будівництва не очікується. Щоб уникнути додаткових ризиків експерти рекомендують утриматися від покупок новобудов і сконцентруватися на вторинному ринку.
В цілому покупка вілли на Кіпрі зараз не виглядає авантюрною витівкою. Для цього необхідно лише володіти необхідною сумою, щоб не зв’язуватися з місцевими банками, і купувати вже готові будинки. Фактором, на який варто звернути увагу, також є підготовлюване урядом підвищення податку на нерухомість. В даний час він розраховується залежно від вартості житла станом на 1980 рік. Якщо тоді будинок коштував до 40 тисяч євро, то річний податок на майно становить 0,6 відсотка. Із збільшенням вартості зростає і ставка: для об’єктів дорожче 3 мільйонів євро вона становить 1,9 відсотка. До червня 2014 влада розраховує закінчити переоцінку понад півмільйона об’єктів нерухомості та включити до бази всі незареєстровані споруди.
Вищесказане справедливе для тих, хто має намір обзавестися курортним житлом або отримати посвідку на проживання (видається при покупці на суму понад 300 тисяч євро). Для інвестиційних же цілей ринок нерухомості Кіпру, який і раніше не обіцяв особливих прибутків, тепер просто не підходить. Прогнозоване подальше зниження цін, низький попит і нестабільність економіки – все це говорить про те, що можливість вигідно перепродати будинок може випасти нескоро.
Дмитро Данилов
За матеріалами:
Лента.РУ
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас