Обама зателефонує — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Обама зателефонує

Світ
1214
Патентна суперечка між Samsung і Apple триває більше двох років, і кінця їй поки не видно. Якщо спочатку мова йшла виключно про конкуренцію між двома флагманами сучасної технологічної економіки, то до 2013 року їх розбіжності вийшли далеко за межі власне торгового спору. Тепер питання стоїть так: наскільки відкрита американська економіка і чи допустимий, нехай навіть у прихованій формі, протекціонізм в США? Невипадково останнє слово в цьому конфлікті, по всій видимості, буде не за юристами, а за адміністрацією Барака Обами.
Apple і Samsung ведуть патентну війну з весни 2011 року, ініціюючи різні судові позови один проти одного. До того часу компанії, по суті, вступили в боротьбу за місце на світовому ринку, хоча ще в середині минулого десятиліття важко було собі уявити, що хтось зуміє нав’язати Apple гідну конкуренцію.
Перший позов Apple подано 15 квітня 2011 року в суд Каліфорнії. Американська компанія поскаржилася, що корейці порушили сім її патентів. Виробник iPhone визнав, що Samsung запозичила деякі оформлювальні рішення і деталі користувальницького інтерфейсу – розташування динаміків, закруглені кути корпусу, кнопку «додому», розташування іконок внизу екрану, наближення картинки подвійним “кліком”, масштабування двома пальцями, «еластичну» прокрутку.
Обама зателефонує
Суд визнав провину Samsung у порушенні патентного законодавства у серпні 2012 року, зобов’язавши південнокорейську компанію виплатити мільярд доларів (Apple вимагала 2,5 мільярда). У березні цього року суд скоротив штраф на 450 мільйонів доларів. Причиною зниження штрафу стала помилка в оцінці збитку Apple. Однак і ця сума може бути переглянута під час нового розгляду, який призначить суд в Каліфорнії. На ситуацію може вплинути ще й те, що в кінці 2012 року влада США визнала два патенти Apple недійсними, оскільки зазначені в них технології описувалися в більш ранніх патентах (сюди віднесли, зокрема, жести масштабування).
Samsung відповідає і програє
Корейська компанія зробила крок у відповідь через кілька днів після подачі першого позову Apple. 22 квітня 2011 Samsung звинуватив конкурента у використанні своїх технологій. Виробник Galaxy в різний час подав позови до судів Південної Кореї, Японії, Німеччини, Франції, Італії, а також в Комісію з міжнародної торгівлі США (ITC).
Рекламное Протистояння Apple і Samsung
Найбільші виробники смартфонів намагаються завоювати першість не тільки в судах і на ринках. Apple і Samsung часто жартують один над одним у рекламних роликах. Наприкінці минулого року хітом на YouTube стала реклама Samsung Galaxy S II. Ролик з іронією описує власників інших смартфонів, в яких легко вгадуються iPhone. Згодом Samsung зробила ще кілька роликів, в яких обігравалися переваги Galaxy перед продуктами Apple. Американська компанія також вдавалася до схожої тактики – у вересні 2012 року ЗМІ угледіли в новому ролику Apple насмішку над корейською компанією.
Претензії Samsung стосуються декількох рішень, з яких у пресі в основному обговорюється технологія підключення телефону до мережі 3G. Apple вважає, що патент на цю технологію належить до стандартоутворюючих, що ліцензуються на «чесних, розумних і недискримінаційних» умовах (FRAND).
На умовах FRAND поширюються технології, які використовуються повсюдно. Зараз неможливо зробити телефон, не порушивши який-небудь патент. Без єдиного стандарту мобільний зв’язок просто не зможе працювати, тому серед компаній існує негласний консенсус, відповідно до якого стандартоутворюючі патенти не можуть вважатися ексклюзивними і не повинні коштувати дорого. Труднощі в тому, що у компаній різні погляди на те, які патенти слід вважати такими. У випадку з Samsung і Apple сторони, судячи з усього, просто не домовилися про ціну.
Samsung програвала один суд за іншим, але в червні цього року на бік південнокорейської компанії встала Комісія з міжнародної торгівлі США. ITC заборонила ввезення деяких старих моделей iPhone і iPad з Китаю і Тайваню, де вони збираються, у США, визнавши, що в них використовуються технології Samsung. Радість південнокорейських топ-менеджерів була недовгою – на початку серпня торговий представник США Майкл Фроман скасував рішення ITC, зазначивши, що Samsung може продовжувати боротьбу з Apple в судах.
Обама зателефонує
Своє рішення торговий представник мотивував тим, що в суперечках про стандартоутворюючі патенти не повинні застосовуватися такі жорсткі заходи, як заборона імпорту. Такої ж думки, як зазначає The Wall Street Journal, дотримуються й інші зацікавлені відомства: міністерство юстиції, Бюро з реєстрації патентів і торгових марок, Федеральна торгова комісія.
Рішення Фромана можна вважати вираженням волі Білого дому, оскільки Управління торгового представника є частиною адміністрації президента. Незважаючи на те, що ITC займається патентними суперечками, комісія являє собою скоріше консультаційне відомство, ніж виконавчий орган влади. Проте, скасування рішень комісії – досить рідкісний випадок в США. Останній раз таке траплялося в 1987 році, коли адміністрація Рональда Рейгана скасувала рішення ITC, що забороняє імпорт в США алкалінових батарейок.
9 серпня ITC завдала удару вже по позиціях не Apple, а Samsung, заборонивши корейської компанії імпорт ряду продуктів в США через порушення патентів Apple. Які саме пристрої Samsung підпадуть під заборону, поки неясно.
Скасування першого рішення ITC, начебто, не можна вважати проявом протекціонізму, оскільки Білий дім у принципі виступає проти заборонних заходів в патентних спорах, пропонуючи замінювати їх штрафами. Наскільки Барак Обама дотримується цієї лінії, стане відомо на початку жовтня – до цього часу адміністрація президента США ще може скасувати останнє рішення ITC про заборону імпорту продукції Samsung.
Втручання влади в суперечку двох компаній – явище очікуване, особливо якщо враховувати, що для США Apple – один з найбільших платників податків. Реакція Білого дому виявилася передбачуваною, і місцеві ЗМІ у більшості її вітали. Разом з тим адміністрації Обами, якщо вона не опротестує рішення ITC, буде складно уникнути звинувачень в протекціонізмі: хоча в Європі регулятори також відмовляють у позовах по стандартоутворюючих патентах, там Samsung і Apple зустрічаються на «нейтральній території», і політики в будь-якій суперечці між двома конкурентами в ЄС значно менше.
Сергій Козловський
За матеріалами:
Лента.РУ
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас