Що допомагає білоруській економіці уникнути колапсу — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Що допомагає білоруській економіці уникнути колапсу

Світ
3271
У Білорусі зростає зовнішній і внутрішній борг при значному скороченні експорту і збільшенні дефіциту платіжного балансу. Але колапсу поки не очікується. Що ж допомагає утримати економіку на плаву?
Показники білоруської економіки в першій половині 2013 року виглядають істотно гірше в порівнянні з аналогічним періодом попереднього року. Припинення у другій половині 2012 року реекспорту російської нафти, який білоруські економісти охрестили “розчинно-розбавлюючим бізнесом”, призвело до різкого погіршення сальдо зовнішньої торгівлі. Експерти і раніше неодноразово вказували на те, що падіння експорту до ЄС пов’язано, насамперед, з припиненням постачань до Європи розчинників, розріджувачів і мастильних матеріалів, які проходили за “сірими схемами”. Фахівці стверджують, що під виглядом цих товарів на експорт йшли нафтопродукти, за вивезення яких Білорусь зобов’язана була платити мито в російський бюджет. У 2012 році Росія фактично заборонила Білорусі безмитно експортувати цю продукцію.
Тривожна статистика
У порівнянні з п’ятьма місяцями 2012 року, платіжний і торговельний баланси Білорусі пішли в мінус. Так, сальдо зовнішньої торгівлі за цей період склало мінус 1,7 млрд доларів, сальдо платіжного балансу – мінус 1,8 млрд. У першій половині минулого року ці показники були зі знаком плюс. Зовнішній держборг Білорусі зараз становить 12,4 млрд доларів, а сукупний зовнішній борг досяг рекордної суми в 34,5 млрд. доларів, або 53 відсотка ВВП.
У той же час, з початку року виручка Білорусі від експорту нафтопродуктів знизилася на два мільярди доларів через скорочення обсягу поставок цієї групи товарів за кордон. До того ж, після припинення співпраці “Білоруськалія” і “Уралкалія”, а також падіння на світовому ринку цін на калійні добрива Білорусь вже недоотримала 208 мільйонів доларів при рівних обсягах експорту в порівнянні з першою половиною 2012 року. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року в першому півріччі скоротилося і виробництво молока – на 1,1 відсотка. За цей же час вантажообіг транспорту знизився і склав 93,1 відсотка в порівнянні з попереднім роком. Список прикладів зниження показників можна продовжити. Але, тим не менш, офіційний Мінськ не виявляє особливого занепокоєння з приводу погіршення статистики. Що ж утримує економіку Білорусі від падіння в прірву?
Росія допоможе?
У країні ще є ряд підприємств, які працюють більш-менш рентабельно, відзначає директор з досліджень Ліберального клубу Євген Прейгерман. Командно-адміністративна система проводить перерозподіл доходів прибуткових підприємств, що дозволяє виживати іншим. “А якщо станеться щось зовсім вже надзвичайне, то є ж матінка-Росія”, – іронізує експерт.
За словами економіста Льва Марголіна, велику роль у підтримці білоруської економіки грають низькі ціни на нафту і газ, що поставляються з Росії. Якщо ж ціни зростуть, то більшості підприємств доведеться зовсім туго. Крім того, звертає увагу співрозмовник, економіка тримається за рахунок низьких зарплат, оскільки навіть у Мінську підприємства не завжди можуть платити працівникам суми, що вважаються середніми по країні (близько 570 доларів на місяць). “Ці показники дозволяють поки що більш-менш підтримувати конкурентоспроможність білоруських товарів, хоча і вона падає, про що свідчить зростання складських запасів виробленої продукції”, – відзначає Марголін.
Попит на білоруську продукцію на російському ринку поки ще зберігається, констатує політолог Валерій Карбалевич. З початку року експорт до Росії хоч і небагато (3-5 відсотків), але виріс. В основному це відноситься до поставок м’ясомолочної продукції. Москва продовжує підтримувати Мінськ кредитами через Антикризовий фонд ЄврАзЕС: до кінця року очікується ще один транш у розмірі 400 млн доларів. Слід врахувати і гнучку політику Нацбанку Білорусі, якому поки вдається балансувати між девальваційними очікуваннями і зростанням доходів населення, підкреслює Карбальовіч.
Проте, на думку Льва Марголіна, Росія навряд чи зможе й надалі надавати масштабну фінансову допомогу офіційному Мінську. Експерт вважає, що економіці Білорусі може загрожувати реальний обвал вже в недалекому майбутньому.
Артур Смірнов
За матеріалами:
Deutsche Welle
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас