В Україні почався бум споживання — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

В Україні почався бум споживання

Казна та Політика
7480
Українці з початку року витратили на придбання товарів і послуг 271,6 млрд грн – повідомили в департаменті розвитку торгівлі Мінекономрозвитку.
Стабільний курс і зростання доходів
- Зараз можна говорити про бум споживання. Найголовніша причина в тому, що курс гривні по відношенню до долара стабільний. Накопичувати кошти особливого сенсу немає. Ставки за депозитами низькі, а значить, примножувати істотно не виходить. Тому народ воліє витрачати, – говорить президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.
Ще однією причиною того, що українці стали більше купувати, стало зростання доходів.
- З початку року зафіксовано зростання зарплат на 12%. Більше заробляємо – більше витрачаємо. Та й реальні наявні доходи населення України (з урахуванням цінового фактора) у першому кварталі 2013 року зросли на 7,6% порівняно з аналогічним періодом 2012 року, – продовжує експерт.
Замість гречки – м’ясо і риба
Ми поцікавилися, на що українці витрачають найбільше грошей:
- З непродовольчих товарів народ надає перевагу автомобілям та побутовій техніці. Ті, кому вистачає грошей, купують квартири.
За даними Інституту демографії та соціальних досліджень НАНУ, сьогодні 42% громадян України витрачають більше 60% свого бюджету на продукти харчування. Ще рік тому людей, що купують в основному їжу, було більше 50%.
- Чим більше у людини грошей, тим швидше змінюється структура покупок. Якщо раніше люди віддавали перевагу крупам і борошну, то тепер – м’ясу та рибі, а ті, хто раніше купував курятину, зараз бере свинину, – говорить Олександр Охріменко.
На думку експерта, найбільше схильна до покупок молодь.
- Старше покоління звикло відкладати гроші на чорний день. Молоді живуть одним днем – їм потрібно все і зараз. Ті, кому від 25 до 35, купують більше всіх.
Торгівля в лідерах
Частка торгівлі в структурі валової доданої вартості в першому кварталі 2013 року склала 18,5%, зайнявши перше місце за видами економічної діяльності у фактичних цінах. Приріст обсягу валової доданої вартості в торгівлі в порівнянні з аналогічним період 2012 року дорівнював 3,1%.
Купівельна спроможність з регіональним колоритом (див. інфографіку нижче)
Продукти та побутова техніка
Найбільше купують у Києві, Донецьку і Дніпропетровську. Найменше – у Тернополі.
- Пояснюється це рівнем доходів. Чим вони вище, тим більше людина може собі дозволити. Так як жителі міст-мільйонників заробляють більше, то й витрачають вони на покупки більше, – каже Олександр Охріменко.
Нерухомість
Найбільш затребуваними містами в плані купівлі житла є Київ, Львів, Одеса, Харків і Донецьк. Але й ціни на нерухомість тут вище, ніж в сусідніх регіонах.
Автомобілі
За 6 місяців 2013 українці купили більше 103,4 тис. нових легкових авто, витративши на них майже $ 2,5 млрд. Лідером за часткою куплених нових позашляховиків і дорогих машин стала Одеська область. Частка куплених за 6 місяців в одеських автосалонах позашляховиків склала 44%, а автомобілів класів «преміум» і «люкс» дорожче 35 тис. дол. – 23%. З початку року жителі Одеської області витратили на нові автомобілі майже мільярд гривень.
Покупки через Інтернет
Серед міст з покупок в інтернеті лідирує Київ (31%), за ним Донецьк, Одеса, Дніпропетровськ і Харків (5,1%). Серед областей – Київська (4%), Запорізька (3,3%) і Крим (3,2%). Найменше купують у Волинській (0,3%), Сумській (0,5%) і Харківській (0,8%) областях. Найбільше таким способом купують побутову техніку, одяг і аксесуари, мобільні телефони.
В Україні почався бум споживання
Вікторія Хаджірадєва
За матеріалами:
Погляд
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас