Шоколадна війна Росії з Україною може розділити СНД — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Шоколадна війна Росії з Україною може розділити СНД

Казна та Політика
4013
Розпочата рівно тиждень тому українсько-російська шоколадна війна на відміну від усіх колишніх торговельних суперечок вилилася в політичне протистояння в масштабах СНД. Росію, як і очікувалося, підтримали партнери по Митному союзу – Казахстан і Білорусь. Але на боці України несподівано зіграв Таджикистан, а незабаром до нього може приєднатися Молдова. У Києві знову згадали про ідею 10-річної давнини – про перетворення України в другий, альтернативний російському, центр впливу в СНД.
Про можливі претензії Росспоживнагляду до якості українських цукерок стало відомо 11 липня. Глава відомства Геннадій Онищенко зазначив, що особливу тривогу викликає продукція компанії Roshen, яка контролюється депутатом Верховної Ради, екс-міністром економічного розвитку і торгівлі Петром Порошенко. Компанія об’єднує чотири кондитерські фабрики – київську, маріупольську, вінницьку і кременчуцьку. Більше половини продукції поставляється на експорт, причому левова частка припадає на ринки СНД. Однак значні партії шоколаду і цукерок поставляються до країн Балтії та Східної Європи, в США, Канаду, Німеччину та Ізраїль. Для українців Roshen – своєрідний символ, одна з візитних карток країни.
Тому оголошена 29 липня заборона на постачання продукції на російський ринок викликала скоріше подив, ніж обурення. Навіть перший віце-прем’єр українського уряду Сергій Арбузов прокоментував ситуацію, запевнивши, що мова йде не про чергову торгову війну, а скоріше про непорозуміння. «Буде формуватися група, яка займеться розслідуванням цього питання. Думаю, через два-три дні ми розберемося», – сказав він.
Але через пару днів ситуація не тільки не вирішилася, а ще більше ускладнилася. Росспоживнагляд офіційно оголосив про причину заборони: в продукції української компанії було виявлено канцерогенну речовину бензапірен. Хоча фахівці в Києві стверджують, що в регламентованих дозах вміст цієї речовини в продукції є нормою, однак контролюючі органи ряду країн СНД розпочали власні перевірки української продукції. Першою про це заявила Молдова, яка поки що не оприлюднила результати аналізів. Таджикистан, ввімкнувся в проблему останнім, встиг відзвітувати напередодні вихідних: за даними українських інформагентств, заступник директора Агентства з стандартизації, метрології, сертифікації та торгової інспекції при уряді Таджикистану Ібодулло Курбонов повідомив, що продукція Roshen відповідає всім вимогам якості. «Ми постійно проводимо перевірку продуктів, які ввозяться в Таджикистан. Жодного разу в продукції даної фабрики не було виявлено недоліків, вся продукція відповідала нормативним документам Таджикистану. Після того як ЗМІ почали мусувати цю тему, ми за пропозицією Міністерства внутрішніх справ знову провели перевірку, але з того, про що писали російські ЗМІ, нічого не підтвердилося», – передали українські агентства слова Курбонова. У Києві очікують, що Молдова сьогодні-завтра приєднається до Таджикистану.
Керівник українського Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала сказав, що зараз мова йде не про формування політичного клубу «друзів України», а тільки про бажання окремих країн СНД ситуативно об’єднатися, щоб спільно протистояти торговим війнам з боку Росії. «Торгові бар’єри і обмеження, на жаль, використовуються Росією як політичний інструмент впливу. У підсумку в СНД є чимало країн, які постраждали від торгових воєн. Та й у цілому, треба визнати, у Росії склалися напружені відносини з усіма сусідами і партнерами – політика батога в дії. Не дивно, що ті, хто зіткнувся з подібним тиском, групуються, щоб у майбутньому вистояти», – сказав експерт.
Віталій Бала, як і багато українських експертів, впевнений, що на цьому тижні Білорусія і Казахстан, що почали свої перевірки української продукції, підтримають російську позицію. «Якщо раніше Україна вела складні переговори щодо молочних, м’ясних, сирних та інших воєн тільки з Росією, то тепер їй демонструють силу всього Митного союзу, від членства в якому Україна відмовилася», – зазначив експерт. Він нагадав, що найгучніші торгові війни розв’язувалися рівно в той момент, коли Україна мала проводити з Євросоюзом черговий раунд переговорів про євроінтеграцію.
Ситуація з продукцією Roshen, на думку експерта, це тільки перша хвиля шторму, який наближається і буде наростати в міру наближення листопадового саміту Євросоюзу в Вільнюсі, де Україна сподівається підписати угоду про асоціацію та зону вільної торгівлі.
Експерт нагадав, що Геннадій Онищенко збирається вже цього тижня перевірити якість українських борошняних виробів, яким теж може бути закритий доступ на ринки Митного союзу. А Росія вже скасувала квоту на безмитні поставки українських труб. Удар спрямований у першу чергу на прозахідно орієнтованих українських олігархів, звернув увагу керівник центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко. «Те, що відбувається зараз, – це квіточки. Це тільки початок демонстративної прочуханки українських олігархів, які виступають за євроінтеграцію, у тому числі Пінчука і Порошенка. Але це сигнал Ахметову та іншим», – вважає він.
Керівник Міжнародного інституту демократій Сергій Таран зазначив, що у Росії залишилося мало важелів впливу на Україну: «Тільки ціна на газ і торгові війни». Але це демонструє слабкість Росії, упевнений модератор аналітичної групи «Геостратегія», доктор політичних наук Сергій Даниленко. У студії Inpress-клуб він заявив: «Торгові війни наростають, як тільки Україна робить значний крок у напрямку євроінтеграції. Я думаю, що це тільки частина плану Росії з реалізації своїх інтересів – залишити Україну в зоні свого впливу і таки переконати її приєднатися до МС, а далі до ЄврАзЕС. Війна йде по всіх фронтах. Я не виключаю, що вона йде і на дипломатичному рівні, що і в Брюсселі, і у Вашингтоні російські дипломати заходять з усіх боків, щоб зірвати процес української євроінтеграції».
Однакове ставлення до шоколадної війні об’єднало навіть політичних супротивників в Україні. Представники партії влади та опозиції в унісон обурюються недружніми діями Росії, категорично спростовуючи претензії до продукції. Член партії УДАР Павло Розенко заявив: «Заборона Росспоживнагляду на ввезення якісної і роками перевіреної продукції Roshen – це не турбота про здоров’я російських громадян. Це надуманий привід з метою політичного тиску на Україну. Немає і найменшого сумніву, що це відповідь на те, що ми не увійдемо до Митного союзу». Член Партії регіонів Олександр Стоян висловив, по суті, таку ж точку зору: «Росія не вперше демонструє такий шантаж, економіки тут немає ніякої, як і немає підстав для заборони на ввезення нашої продукції, адже Roshen виробляє якісний товар. Але Росія чинить політичний тиск, щоб дотиснути нас, щоб ми вступили до Митного союзу. За шоколадками підуть і комплектуючі, і труби, і продукція машинобудування. Це економічна війна».
Асоціація українських кондитерів «Укркондпром», що об’єднує всі провідні компанії галузі, заявила: «Будь-які адміністративні заборони з російського боку приведуть до створення штучних обмежень у взаємній торгівлі між двома країнами». Об’єднання закликало владу втрутитися в ситуацію.
Офіційний Київ ні слова не говорить про політику в цьому питанні і демонструє налаштованість на конструктивне вирішення шоколадної проблеми. Міністр економічного розвитку і торгівлі Ігор Прасолов, який очолив екстрено створену робочу групу для переговорів з російською стороною, запевнив, що українська сторона спробує діяти так, щоб не допустити загострення, але зазначив: «Ситуація, яка виникла, зачіпає інтереси понад 8 тисяч працівників наших підприємств, може відбитися на сальдо торгового балансу, загрожує зменшенням податкових відрахувань на всіх рівнях. Ми будемо наполягати на об’єктивності і відстоювати національні інтереси». Разом з тим він зазначив, що в Києві були готові до подібного сценарію: «Ми були готові, і у нас є план дій». Про який план йде мова, стане відомо на цьому тижні. На даному етапі українська сторона проводить свій контроль якості продукції, забракованої в Росії. Фахівці відзначають, що аналіз проводиться відповідно до європейських вимог і стандартів.
Але поки результатів немає, ситуацією користуються різні політичні сили. Так, минулої п’ятниці партія «Братство», очолювана Дмитром Корчинським, який раніше був широко відомий по своїй діяльності в організації УНА-УНСО, закидала «Київськими» тортами відділення Ощадбанку Росії в українській столиці. На відео, яке розміщене на сайті партії, видно, як ініціатори акції наносять на торти написи «Смерть москалям», «Бандера», «Братство» і «Полоній Путіну». Потім активісти із закритими обличчями кидають торти в скляну вітрину відділення банку. Про сенс скандальної акції теж можна дізнатися на сайті партії: «Сбербанк Росії шкодить українському споживачеві»; «Все українське є загрозою московським тоталітаризму»; «Братство» вимагає від української влади адекватної відповіді на московську економічну агресію. У першу чергу необхідно прищучити філії їх фінансових установ в Україні».
Експерти відзначають, що ситуація розростається до небезпечних масштабів. І що тепер Росія, як і Україна, зацікавлена ​​в якнайшвидшому врегулюванні питання, поки спекуляції на шоколадній війні не привели до серйозних і непрогнозованих наслідків.
Тетяна Івженко
За матеріалами:
Независимая газета
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас