Скандальну "житлову реформу" відклали через оцінювачів — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Скандальну "житлову реформу" відклали через оцінювачів

Нерухомість
3197
Нові правила оцінки нерухомості, за якими визначати вартість майна змогли б тільки сертифіковані спеціалісти (заздалегідь пройшли навчання в одному з 26-ти «акредитованих» вузів Фонду держмайна) так і не набули чинності. На вчорашньому засіданні Кабінет Міністрів переніс введення змін на три місяці – до 1 листопада. Учасники ринку радіють, заявляючи, що не були підготовлені до нововведень. А за словами оцінювачів, головну проблему уряд не вирішив: їм все одно доведеться замовляти у програмістів, а потім отримувати патент на спеціальну комп’ютерну програму, яка буде автоматично розраховувати вартість майна (згідно з постановою Кабміну, її повинні мати всі оцінювачі, які хочуть працювати на ринку). А відповідно, їхні послуги можуть подорожчати – можливо, до 4 тис. проти нинішніх 600 – 1000 грн.
ПРАВИЛА. Оформленням документів купівлі-продажу нерухомості з 1 січня цього року займаються нотаріуси (раніше БТІ). Ще кілька днів тому вони скаржилися, що не отримали паролі до єдиного реєстру договорів оцінки майна (у цю базу кожен оцінювач повинен вносити номер договору оцінки нерухомості, яку він проводив). Як розповіли «Сьогодні» в Мін’юсті, база створена і успішно працює. «Всім нотаріусам розіслали листи з логіном та паролем для входу в єдиний реєстр оцінок. Увійшовши в базу один раз, пароль можна змінити. Ми протестували систему – вона успішно працює», – сказав «Сьогодні» заступник директора Департаменту нотаріату Мін’юсту Дмитро Журавльов. Нотаріуси підтверджують: база дійсно працює. «Я отримала листа з логіном і паролем для входу в систему. Реєстр працює. Зараз там є дані про діючі договори оцінки», – сказала «Сегодня» столичний нотаріус Світлана.
ПРОГРАМА. На думку оцінювачів, набуття чинності змін відклали через те, що дуже мало фахівців встигли отримати «добро» від Фонду держмайна на право працювати. За інформацією Фонду (станом на 31.07), навчання пройшли майже 800 осіб, а до держреєстру оцінювачів включили тільки 181 (заяви інших або ще не розглянуті, або їм відмовили). Зараз у країні діє понад 3,5 тис. компаній з оцінки. Правда, в самому Фонді причини відстрочки не коментують. «Але залишається ще одна важлива проблема. Нам потрібна комп’ютерна програма, яка буде автоматично розраховувати ціну майна. Її мають розробити програмісти. Потім потрібно отримати патент. Ми підраховували: на це піде від 60 до 160 тис. грн. Природно, послуги оцінювачів подорожчають. Але наскільки – сказати поки складно», – сказала «Сегодня» президент Ліги експертів України Світлана Бовсуновська. Деякі ж оцінювачі неофіційно називають суму в 4 тис. грн за послуги, проти нинішніх 600-1000 грн.
 
Програма буде спільною
У Мін’юсті «Сегодня» неофіційно розповіли, що розроблять одну комп’ютерну програму визначення ціни майна для всіх оцінювачів. «Так, як це прописано в постанові Кабміну зараз, влетить оцінювачам в копієчку. Та й їхні послуги подорожчають. Тому нам необхідна недорога програма для всіх. Крім того, ми хочемо, щоб зміни були внесені до закону, а не регулювалися тільки постановою Кабміну», – розповів нам джерело. Депутати погоджуються з Мін’юстом. «Нова комп’ютерна програма для оцінювачів непідйомна по грошах. Якщо Мін’юст внесе законопроекти – розглянемо. Але в теперішньому вигляді зміни вводити не можна», – вважає перший заступник голови фракції ПР Михайло Чечетов.
За матеріалами:
Сьогодні
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас