Боротьба за рейтинг Doing Business — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Боротьба за рейтинг Doing Business

Казна та Політика
773
З середини минулого року знаменитий рейтинг Doing Business піддається запеклій критиці з боку Китаю і, меншою мірою, низки інших країн, що розвиваються. Від Світового банку – організації, що складає цей рейтинг – вимагають відмовитися від його публікації. Під таким тиском глава банку змушений був зібрати групу експертів для всебічної оцінки методології рейтингу. Місяць тому група закінчила свою роботу й опублікувала свої міркування на цей рахунок. Чи адекватний Doing Business в якості порівняльної оцінки бізнес-клімату в різних країнах? Чи підходить він для України, яка офіційно намагається співвідносити реформи, які проводяться всередині країни, з поліпшенням свого становища в рейтингу?
Doing Business – дослідження, опубліковане Світовим банком з 2004 року. Його метою є оцінка умов ведення бізнесу в 183 країнах світу за 10 критеріями, такими як легкість реєстрації та запуску нової фірми, отримання дозволу на будівництво, легкість транскордонної торгівлі і т.п.
Даний звіт є одним з основних продуктів Світового банку у сфері розвитку приватного сектора економіки і, ймовірно, найбільш розкрученим з рейтингів розвитку економіки у світових ЗМІ.
Крім того, цілий ряд успішних програм реформування економіки в останні роки враховував індикатори, що публікуються в Doing Business, і навіть ставив цілі щодо поліпшення становища країни в цьому рейтингу. Яскравий приклад – реформи в Грузії, яка останні два роки входить в топ-10 країн рейтингу.
Втім, ряд країн, що показують не настільки хороші результати, незадоволені рейтингом. Одна з них – Китай – виявилася незадоволена ним настільки сильно, що намагається змусити Світовий банк згорнути програму і взагалі перестати проводити дослідження Doing Business. І хоча глава Світового банку відмовився від настільки радикальних ідей, під китайським тиском він змушений був призначити групу експертів, яка нещодавно опублікувала оцінку адекватності методології рейтингу та висловила ряд зауважень (наприклад, було запропоновано відмовитися від загального ранжирування країн, ранжуючи їх тільки за окремими показниками).
Боротьба за рейтинг Doing Business
Китайські претензії викликані, швидше за все, питаннями національного престижу, а не реальним невдоволенням методологією рейтингу. Однак, ця методологія піддавалася критиці і до нинішнього конфлікту навколо неї і китайська сторона наводить, фактично, ті аргументи, які наводилися раніше різними дослідниками та організаціями. У той же час, ці аргументи оскаржуються або частково оскаржуються прихильниками нинішньої методології.
Чи актуальний Doing Business
У кінцевому рахунку, принциповим є питання актуальності дослідження. Чи справді Doing Business добре відображає умови ведення бізнесу в тій чи іншій країні, або він занадто неточний для цього, або занадто спотворює реальну ситуацію?
Однією з головних претензій до рейтингу з самого його запуску було слабке відображення реалій більшості країн, що розвиваються. Малий і середній бізнес в них – а саме на цих категоріях зосереджується дослідження – значною мірою працює у сфері неформальної економіки. У той же час, методологія складання рейтингу передбачає врахування саме формальних правил і процедур.
Слід зазначити, що це не робиться прямолінійно виходячи з прописаних правил – Світовий банк враховує реальні практики в тій чи іншій країні. Інформацію для дослідження отримують від місцевих експертів, які співпрацюють з дослідниками – наприклад, інформацію про отримання дозволу на будівництво буде надавати юрист, який безпосередньо займається отриманням таких дозволів у даній країні. Однак, для рейтингу збирають саме інформацію про легальне проходженні всіх необхідних формальних процедур, без урахування корупційної складової, яка часто прискорює ці процедури. У багатьох же країнах, що розвиваються – яскравим прикладом чого є Україна – без цієї корупційної складової бізнес просто не функціонує.
Боротьба за рейтинг Doing Business
Прихильники рейтингу заперечують, що, навіть при такому спотворенні реальних бізнес-умов, рейтинг все одно є вірним. Корупція, яка полегшує ті чи інші формальні процедури, викликана саме зайвою складністю цих самих процедур. Крім того, корупція створює додаткові витрати для бізнесу, нехай ці витрати і менше, ніж витрати на виконання всіх необхідних формальностей. Таким чином, більш складні і заплутані формальні вимоги призводять до більшої корупції – і рейтинг Doing Business цілком адекватно це відображає.
Другою групою претензій є невдоволення двома оцінюваними пунктами – ступенем свободи трудових відносин (фактично, можливістю легко наймати і звільняти працівників, а також ступенем їх захищеності) і податковою ставкою. Критики звинувачують укладачів рейтингу в тому, що інтереси малого та середнього бізнесу в ньому таким чином ставляться вище інтересів працівників і тієї частини суспільства, яка виграє від більш високих держвидатків.
Банк ще в 2009 році погодився з критикою щодо пункту про свободу трудових відносин і прибрав його з основного рейтингу, лише публікуючи дані, що збираються з цього питання в різних країнах.
Податкове ж навантаження все ще залишається частиною рейтингу, хоча група експертів і рекомендує його прибрати. Питання залишається спірним, оскільки податкове навантаження є принциповим компонентом бізнес-середовища і найчастіше саме високі податки виштовхують бізнес у тінь.
Втім, в критиці за обома цими питаннями є чимала частка ідеології і політики – як міжнародної, так і всередині західного експертного середовища. Зрештою, в топ-20 країн рейтингу входять всі без винятку скандинавські країни, які відрізняються високим рівнем захищеності працівників і високими податками. Це, однак, не заважає їм мати вельми дружні для бізнесу умови.
Нарешті, третім ключовим об’єктом критичних зауважень на адресу рейтингу є ранжирування країн за загальним показником. Основною проблемою тут є спрощення – Світовий банк при виведенні такого загального показника просто дає однакову вагу всім 10 оцінюваним пунктам. Однак, вплив одних з них може бути більшим, ніж інших, причому ці співвідношення можуть змінюватися в залежності від різних умов. Група експертів навіть запропонувала укладачам рейтингу відмовитися від агрегування і, можливо, перейти до простого гуртування країн – країни з дуже хорошим бізнес-середовищем, країни з поганим бізнес-середовищем і т.д. Однак, ніхто не пропонує відмовлятися від ранжирування за окремими пунктами, тому що по них країни цілком порівнянні.
Чи підходить Doing Business Україні
В Україні за Doing Business стежать багато – і медіа, і інвестори (включаючи потенційних іноземних інвесторів), і уряд, і міжнародні організації, такі як МВФ чи ЄБРР, і ЄС, з яким Україна намагається зближуватися. Чи виправдана така увага стосовно нашої країни?
Боротьба за рейтинг Doing Business
Погані умови ведення бізнесу в Україні – чи не найбільша проблема місцевої економіки. Рейтинг Світового банку, в якому наша країна займає 137 місце, цілком адекватно це відображає. Причому, проблемними для нас є практично всі категорії, оцінювані при складанні рейтингу, за винятком правил отримання кредиту, за якими Україна знаходиться на 23 місці. Таким чином, навіть якщо б Світовий банк відмовився від загального ранжирування або перестав враховувати в рейтингу ставки оподаткування, для України це принципово нічого б не змінило – ми все так само відставали б від інших країн. Можливо, всепроникаюча корупція трохи полегшує ситуацію порівняно з тією картиною, яку малюють цифри Світового банку, однак сама ця корупція і є ключовим елементом проблем з поганим бізнес-кліматом в країні.
Які б політичні ігри не влаштовували навколо Doing Business світові держави, стурбовані питаннями власного престижу, цей рейтинг залишався б корисним інструментом оцінки умов ведення бізнесу в різних країнах. І в цьому сенсі для України, для якої поліпшення цих умов є питанням життя і смерті, він є важливим індикатором, здатним, у випадку успішного проведення по-справжньому якісних реформ, відразу ж привернути до країни увагу міжнародних інвесторів.
Павло Кухта
За матеріалами:
lb.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас