2042
Близький Схід: тривожно і непередбачувано майже скрізь
— Світ
Угруповання, пов’язані з “Аль-Каїдою”, починають домінувати серед сирійських повстанців і знову демонструють лякаючу готовність до дій в Іраку, пишуть ЗМІ. У Єгипті військова хунта протистоїть “Братам-мусульманам”, і небезпека кривавих зіткнень змушує нервувати відпочиваючих. Ізраїльським поселенцям теж треба бути напоготові: відновлення палестино-ізраїльських переговорів не знижує градус тривоги на Західному березі.
“Аль-Каїда в Іраку” (АКІ), що перебувала в занепаді останні кілька років, знову демонструє лякаючу готовність до дій, передає кореспондент Le Figaro, нагадуючи, що в 2006 році в цю організацію входило 12 тис. осіб. Останні успіхи, безсумнівно, допоможуть їй завербувати нових бойовиків.
Терористи роблять ставку на одночасний підрив машин по всій країні – за один лише липень в Іраку загинули 989 осіб, йдеться в статті. Напади бойовиків на представників правопорядку, членів уряду і “шиїтських зрадників” свідчать про високий рівень підготовки і хороше постачання.
Ще недавно експерти відзначали, що АКІ стає все важче знайти кандидатів у смертники, а приплив в Ірак іноземних джихадистів практично припинився. Однак навесні поточного року бійці АКІ вирушили до Сирії битися з Асадом, і з тих пір багато встигли повернутися звідти разом зі зброєю, отриманою від покровителів сирійського повстання. Як пише автор, конфлікт прихильників і противників Асада підігріває терористичний рух. Сирійські та іракські ісламісти, спонукувані бажанням скинути “єретичні” шиїтські режими, вже об’єдналися в угруповання “Ісламська держава Іраку і Леванту”.
Терор в Іраку та Сирії – це два фронти міжконфесійного конфлікту сунітів і шиїтів, який розділив весь арабський світ, і в прифронтовій смузі Північного Іраку мобілізація в АКІ йде повним ходом, майже як у 2003-2006 роках, коли джихадисти усього світу з’їжджалися на боротьбу з “американськими окупантами” давньої Месопотамії, йдеться в статті.
Шаріатський комітет в районі сирійського міста Алеппо, яке утримують повстанці, заборонив круасани як символ “колоніального гноблення”, починає з “несерйозного” новинного приводу The Washington Post. Сирія – колишня французька колонія, тому у сирійців цей кулінарний символ асоціюється з Францією і з імперіалізмом, до того ж форма круасанів, що нагадує півмісяць, нібито “прославляє перемогу Європи над мусульманами”.
“Давайте, смійтеся: фетва проти круасанів може показатися безглуздою, – пише журналістка Кейтлін Дьюї. – Але у цього розпорядження є і серйозна сторона. У районах Алеппо, що знаходяться під контролем повстанців, все більше домінують екстремістські елементи”.
Зокрема, два угруповання, пов’язані з “Аль-Каїдою” – “Джабхат аль-Нусра” і “Ісламська держава Іраку і Леванту”, – почали домінувати в районах містах, що перебувають під контролем повстанців, насаджуючи там жорсткі установки шаріату. Так, “Джабхат аль-Нусра” нещодавно обезголовила 14-річного хлопчика за висловлювання, яке визнала образливим для пророка Мухаммеда, йдеться в статті.
Екстремістські елементи в раніше помірному Алеппо загрожують подальшим роз’єднанням повстанських угруповань Сирії, а Захід навряд чи буде направляти допомогу повстанцям, які мають відношення до “Аль-Каїді”, підсумовує автор.
Італійська Corriere della Sera звертає увагу на ситуацію в Єгипті. МЗС Італії закликав італійських туристів утримуватися від відвідування історичних та інших об’єктів на території цієї країни, пише Лоренцо Кремонезі.
“У Єгипті наростає напруженість між перехідним урядом, підтримуваним військовими, та ісламським фронтом. Вже в найближчі години спецпідрозділи поліції можуть знову почати застосовувати силу, щоб покласти край всім маніфестаціями і страйкам, які організовують у Каїрі “Брати-мусульмани”, – йдеться в статті . Здається, заклики ЄС та США утримуватися від застосування сили і не перешкоджати маніфестацій не подіяли. Місцеві журналісти передбачають можливість “кривавої бійні” ще страшнішої, ніж ті зіткнення, що призвели до загибелі майже 300 осіб, в більшості своїй – представників ісламських активістів. Складається враження, що військова хунта на чолі з генералом Абдель Фатахом ас-Сісі, потужний репресивний апарат, має намір атакувати до того, як віруючі почнуть збиратися на п’ятничні молитви, пише автор статті.
У цій обстановці міністр закордонних справ Італії Емма Боніно звернулася до тисяч італійських громадян, що відпочивали в Єгипті, із закликом залишатися в готелях. Для туристів “вже скасовані відвідування монастиря Святої Катерини, зустріч світанку на вершині гори Синай, обмежені екскурсії в пустельні каньйони і ночівлі у бедуїнів. Найбільш напружена обстановка – в Каїрі: спорожніли зали Єгипетського музею, покинуті піраміди, де вже збанкрутувало більшість агентств, які пропонували екскурсії на конях і верблюдах, спорожніли бари та ресторани”, – повідомляє газета.
Видання Foreign Policy коментує черговий крок США щодо посилення санкцій проти Ірану. “Палата представників Конгресу США в середу переважною більшістю голосів схвалила новий пакет санкцій проти Ірану, притому що нещодавно обраний президент Хасан Роухані готується вступити на посаду”, – йдеться в статті. Враховуючи репутацію Роухані як відносно помірного політика, який виступав за співпрацю з Заходом, частина ліберального крила демократів намагалася відкласти голосування.
Думки експертів про те, чи може Палата представників завдати шкоди переговорам адміністрації Обами з Іраном у вересні, суперечливі. “Звісно, останнє слово по іранській ядерній програмі залишається за скритним духовним лідером аятолою Алі Хаменеї, що ускладнює точне розуміння того, як ці санкції можуть позначитися всередині країни”, – зазначає кореспондент.
Ще один матеріал в Foreign Policy – нарис про Ізраїль письменниці Дебри Камін під заголовком “Поліцейський спецназ” для поселень: уродженець Брукліна навчає євреїв Західного берега носити і застосовувати зброю”. Автор оповідає про сім’ю репатріантів з Техасу, які живуть з п’ятьма дітьми в поселенні Бат-Аїн на Західному березі Йордану.
Все більше ізраїльських поселенців озброюються, повідомляє автор. За їх словами, це реакція на спалах насильства з боку палестинців, від якої ізраїльська влада чи то не може, чи то не хоче їх захистити.
“Кожну мить треба бути пильною. Якщо бачиш, що до тебе прямує араб, треба приготуватися, щоб щось зробити, – каже Нейемі. – Ми живемо, усвідомлюючи той факт, що дехто має намір нас вбити. Незважаючи на це, ми хочемо побудувати нормальне життя для нас і наших дітей”.
В Ізраїлі вкрай суворі закони про вогнепальну зброю, пояснює автор. “Після того як ізраїльський громадянин (або громадянка) у 22-23 роки відслужить в армії за призовом, у нього або неї залишаться тільки два способи законно роздобути зброю: влаштуватися на роботу в охорону або поселитися на Західному березі”, – йдеться в статті.
Автор стверджує: “Ізраїльський уряд, стикаючись із зростаючим міжнародним тиском і в умовах тісної співпраці з силами безпеки ПА, потихеньку згортає свою присутність в районах, відвойованих у Йорданії в 1967 році”. “У той же час будівництво в поселеннях досягло 7-річного максимуму. Тепер на Західному березі проживає більше євреїв, ніж будь-коли. У ситуації, коли число військових знижується, ці ізраїльтяни все більше нервують”, – йдеться в статті.
Як не парадоксально, відновлення мирних переговорів, можливо, лише зміцнить в поселенцях інтерес до самооборони. У Вашингтоні настрій піднесений, але багатьох ізраїльтян більше хвилює той факт, що заради переговорів прем’єр Нетаньяху звільнив 104 палестинських ув’язнених, йдеться в статті. Багато оглядачів ізраїльських ЗМІ збентежені: як міг цей “яструб” укласти подібну фаустівську угоду?
За матеріалами: Inopressa
Поділитися новиною