Нові правила купівлі-продажу житла в Україні — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Нові правила купівлі-продажу житла в Україні

Нерухомість
18138
Через нові правила оцінки майна, які мають набрати чинності з 1 серпня, ринок нерухомості може завмерти без угод. Згідно з постановою Кабміну вже з четверга, визначати ціну майна зможуть тільки сертифіковані фахівці, що пройшли навчання (в 26-ти вузах, які співпрацюють з Фондом держмайна). Вартість курсів – 3 тис. грн. Поки на сайті Фонду реєстру таких оцінювачів немає, і коли з’являться – там не говорять. Підливає масла у вогонь ще одне нововведення: з 1 вересня набуває чинності обмеження на розрахунки готівкою в 150 тис грн. Тобто щоб оформити договір купівлі-продажу, продавцеві і покупцеві потрібно буде відкривати рахунки в банку, а потім пред’явити виписку про переказ коштів з одного рахунку на інший нотаріусу (зараз досить завізувати у нотаріуса передачу грошей). Це, на думку експертів, влетить людям у копієчку – через банківські комісійні і втрати на валютообмінному курсі (якщо гроші зберігались в доларах або євро).
ОЦІНКА. «Сегодня» відправила запит до Фонду держмайна. Вчора інформації про те, скільки оцінювачів зможуть працювати з 1 серпня, ми так і не отримали – відомо лише, що, станом на 18.07, навчання проходили понад 400 осіб. Але, як виявилося, дефіцит оцінювачів – не найголовніша проблема. «Пройти навчання – це тільки половина справи. Продавці приходитимуть до нотаріуса із звітом та договором від оцінювача, якому буде присвоєно окремий номер. Під цим номером кожен договір буде заноситися в спеціальну базу оцінки. Нотаріус повинен буде перевірити в базі цей договір, щоб переконатися, що ці папери не підроблені і мають юридичну силу. Заходити в базу нотаріус може тільки під своїм ключем (паролем). Поки доступу до такої системи немає ні у одного нотаріуса», – розповіла «Сьогодні» президент Ліги експертів України Світлана Бовсуновська. «Сегодня» поцікавилася у юристів, як проходить процес отримання доступу до реєстру оцінок. «Цим займаються Фонд держмайна та Українське товариство оцінювачів. Вони обіцяють видати всім нотаріусам електронні ключі доступу до єдиної бази. Але залишився всього день. І очевидно, що вони не встигнуть. А ми з 1-го серпня не зможемо піти проти закону. І ринок нерухомості стане: ніхто нічого не зможе ні продати, ні купити», – розповіла нам столичний нотаріус Світлана. Інші експерти згадують, що аналогічні проблеми були при переході реєстрації прав власності на нерухомість від БТІ до нотаріусів 1 січня цього року. «Можливо, тиждень-другий будуть дрібні заминки при оформленні. Але потім ситуація устаканиться», – заспокоює президент Союзу фахівців з нерухомості Олександр Рубанов.
Нові правила купівлі-продажу житла в Україні
ПРОГРАМА. У нових правилах є ще один підводний камінь. Фонд держмайна вимагає, щоб кожен оцінювач працював в запатентованій комп’ютерній програмі, яка буде автоматично проводити розрахунок оцінки майна. «Для цього потрібно звертатися до програмістів. Вони створять цю програму. Потім її потрібно запатентувати в Держслужбі з інтелектуальної власності. Ви уявляєте, скільки на це потрібно грошей?» – скаржиться одна зі столичних оцінювачів Інна Богуславська. Як розповіли «Сьогодні» джерела в Мін’юсті, вчора і сьогодні там проходили наради з приводу нових правил оцінки нерухомості. «Про всі проблеми ми знаємо. Справа в тому, що програмісти за свої послуги хочуть занадто багато грошей. З отриманням патентів вже зараз виникають проблеми. Можливо, міністерство відкладе вступ в силу таких норм чи спростить сертифікацію оцінювачів», – розповіло нам джерело.
Через валюти і комісій люди втрачають 2-3% від ціни житла
Ще одне спірне нововведення – обмеження на розрахунки готівкою сумою в 150 тис. грн. Начебто нічого складного: продавець і покупець відкривають рахунки в банках і переказують гроші, пред’являючи виписку нотаріусу. «Більшість людей тримають заощадження у валюті. При гіршому розкладі покупець відкриває рахунок у банку, заздалегідь помінявши валюту на гривні (втрачаючи при цьому на курсі. – Авт.). Потім переводить гроші на рахунок продавця (за це банк стягує 0,3-1%. – Авт.). Якщо продавець зберігає ці гроші у валюті, він знову обмінює гривні (знову втрачаючи на курсі. – Авт.). Відразу всю суму продавець обміняти не зможе, адже діє обмеження на купівлю валюти максимум на 150 тис. грн. За переведення в готівку грошей з рахунку – ще 4% від суми. – Авт.). І на одній угоді люди втрачають 2-3% від ціни (якщо квартира коштує $ 100 тис., то збитки складуть $ 3 тис. – Авт.)», – Розповів «Сегодня» глава комітету Асоціації фахівців з нерухомості Володимир Винокур.
Зеленюк Христина
За матеріалами:
Сьогодні
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас