Туніс опинився на порозі нової революції — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Туніс опинився на порозі нової революції

Світ
1293
Слідом за Єгиптом, де ось вже кілька тижнів триває протестна акція ісламістів, що вимагають повернення на свою посаду президента Мухаммеда Мурсі, може “полихнути” ще в одній країні, яка пожинає плоди “арабської весни”.
Туніс, ще кілька років тому відомий своїм ліберальним режимом і який вважався раєм для туристів, опинився на порозі нової революції. Тільки на відміну від Єгипту, де проти військових бунтують ісламісти, тунісці, що вийшли на вулиці, вимагають відсторонення від влади ісламістів.
Каталізатором протистояння в Тунісі стало цинічне і зухвале вбивство на минулому тижні популярного в країні політика, депутата парламенту Мохаммеда Брахмі, який був розстріляний біля свого будинку. Злочинці випустили чотирнадцять куль у депутата, відомого своїми ліберальними поглядами і різкою критикою ісламістів. Його родичі підозрюють, що за злочином стоїть ісламістська “Партія відродження”, що входить до правлячої коаліції. Це вже не перше гучне політичне вбивство в Тунісі за останні півроку: масові протести в лютому 2013 року спровокувала загибель іншого відомого політичного діяча Шокрі Белаїда.
Перебуваючі при владі ісламісти, які отримали більшість – 217 місць в парламенті, не зуміли домогтися бажаних економічних і соціальних успіхів. При цьому вони не визнають компромісів: позначилося те, що багато з них при колишньому режимі вважалися непримиренними радикалами і сиділи в тюрмах.
У суботу відразу після похорону Брахмі в столиці кілька тисяч людей взяли в облогу будівлю Національних установчих зборів (парламенту країни). Більшість склали молоді люди 20-25 років, які скандували: “Ні страху, ні переляку, влада народу!”. Сидячий страйк розпочали представники “Народного фронту” – коаліції туніських демократичних партій лівої і центристської орієнтації. Вони зажадали розпуску уряду і національної асамблеї. “Нам потрібно створити перехідний уряд, раду незалежних експертів, щоб закінчити розробку Конституції і провести нові вибори в присутності спостерігачів”, – заявив Мохсен Марзук, головний опонент ісламістської більшості. Прес-секретар “Народного фронту” Хамма Хамамі закликала “тунісців з усіх регіонів країни почати акції громадянської непокори аж до відсторонення правлячої коаліції і розпуску установчих зборів”.
За єгипетським сценарієм, місцева поліція застосувала до протестуючих сльозоточивий газ і кийки. Однак через деякий час маніфестанти знову зібралися недалеко від штаб-квартири асамблеї. Незабаром з’ясувалося, що в ході спецоперації був жорстоко побитий один з лідерів антиурядової коаліції Монжи Рахой. Його били в голову і між лопаток. Найближчі два тижні він проведе в госпіталі.
Пік протистояння, судячи з усього, відбудеться вже в самий найближчий час. Про проведення екстрених засіданні 29 липня оголосили уряд і Національна асамблея. Її засідання пройде без п’ятдесяти двох депутатів, опонентів ісламістів, які заявили про призупинення своїх повноважень в парламенті. Деякі з них попрямували підтримати маніфестантів у столичний район Бардо. У неділю в знак протесту проти дій влади прохання про відставку подав міністр освіти Тунісу Салім Лабіед. Ситуація ускладнюється тим, що підтримати уряд виступили кілька тисяч прихильників влади. Вони, як повідомляють західні ЗМІ, налаштовані вкрай агресивно – називають своїх супротивників “комуністами, яким ні за що не дозволять прийти до влади”. Поліція створила “зону відчуження” між супротивниками і прихильниками ісламістів, проте ніхто не гарантує, що градус протистояння, який зашкалив, не призведе до кривавої розв’язки.
При цьому Туніс, як і Каїр, не зацікавлений в тому, щоб “столичні бунти” відлякали іноземних туристів. І прихильники, і противники влади в цих країнах чудово усвідомлюють, що туризм залишається хребтом місцевої економіки, яка переживає не найкращі часи.
За матеріалами:
УНН
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас