Через торговельну війну з Росією опинився під загрозою експорт українського зерна та хімії в ЄС — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Через торговельну війну з Росією опинився під загрозою експорт українського зерна та хімії в ЄС

Казна та Політика
1748
У ЄС скаржаться на Україну. «Якщо країна введе утилізаційний збір (на імпортні авто, з 1 вересня. – Авт.), рішення серйозно вплине на двосторонні економічні відносини», – повідомили в представництві ЄС в Україні. Джерела «Сьогодні» у Європарламенті розповіли, що зараз в ЄС активно обговорюють введення допмита на нашу пшеницю, металопродукцію (труби), мінеральні продукти, які використовуються у будівництві (графіт, граніт, гравій та ін), аміак і добрива. Це – відповідь на введення Україною утилізаційного збору. «Поки про конкретні ставки мит мова не йде, – сказало «Сьогодні» джерело в Європарламенті. – Але депутати готові звернутися до СОТ у разі значних збитків з експорту наших авто в Україні». Якщо ЄС піде на це, Україна, за різними оцінками, може втратити до $ 320 млн доходу на рік. До країн ЄС можуть підключитися США і Японія, які вже публічно висловлювали своє невдоволення на адресу України.
НОВИЙ ПОВОРОТ. Почати торгову війну Україну змусила Росія, де утилізаційний збір, у тому числі проти наших машин, діє з вересня минулого року. «За 5 місяців цього року виробництво авто в Україні скоротилося з 61 до 43% через введення Росією утилізаційного збору», – повідомив міністр економрозвитку Ігор Прасолов. У відповідь Київ теж ввів утилізаційний збір, але Росії удар своєю ж зброєю не сподобався: вона попередила Україну про наміри обкласти допмитом шоколад, флоат-скло і вугілля. Зрозумівши, що у двосторонньому порядку вирішити проблему не вдасться, Україна подала заявку до СОТ з проханням приєднатися до торговельних консультацій з питання дії в Росії утилізаційного збору. «Ми, як країна, яка дотримується правил СОТ, всіма наявними законними способами захищаємо інтереси наших товаровиробників»,-заявив Прасолов.
Експерти з ним погоджуються. «Внутрішній ринок треба захищати всіма доступними способами. Так роблять і Росія, і США, і Японія. Україна і Росія – члени СОТ. Тому рішення торгових суперечок у рамках цієї організації – логічне», – вважає екс-міністр економіки Богдан Данилишин. А ось політологи радять вирішувати проблему в двосторонньому порядку. «Для нас дуже критичну роль грає російський ринок. Спори з Росією можна вирішити в рамках двосторонніх президентських зустрічей (сьогодні Володимир Путін і Віктор Янукович проведуть переговори в Києві. – Авт.)», – вважає політолог Вадим Карасьов.
ПІД ЗАГРОЗОЮ. А поки під загрозою опинився наш експорт не тільки в ЄС, але і в США і Японію: аміак, кукурудза, вугілля, залізна руда, бобові й пшениця. «Деякі з цих товарів – біржові. Продати їх після введення допмит буде неможливо. І виграти суперечку навіть у суді в України не вийде», – говорить член парламентського комітету з питань податкової та митної політики Сергій Терьохін. Інші з висновками радять не поспішати. «Країни не можуть взяти і просто обкласти наші товари додатковими митами. Україна встигне домовитися з країнами – членами СОТ. Скасовувати прийняті закони ніхто не буде», – заявив нам заступник голови фракції ПР Михайло Чечетов.
Зеленюк Христина
За матеріалами:
Сьогодні
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас