Експерт: бізнес швидше вкладатиме гроші в банки ЄС та офшори, ніж в економіку України — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Експерт: бізнес швидше вкладатиме гроші в банки ЄС та офшори, ніж в економіку України

Казна та Політика
603
Банківська криза на Кіпрі не змусить бізнесменів повертати свої капітали в Україну. Про це заявив директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин.
Зокрема, він не погоджується з думкою, що проблеми на Кіпрі спонукають деяких інвесторів, кредиторів направляти більше коштів в Україну, звідки вони прийшли, що “нібито має дати поштовх українській економіці”.
«Мені здається, що це помилкове твердження. І воно в принципі підтверджується, оскільки за останні два роки обсяг іноземних інвестицій – незначний і не можна сказати, що він є вирішальним (для економіки. – Ред.). Пов’язано це в основному з тим, що наше українське бізнесове, фінансове й економічне середовище загалом не належить до стійких чи прогнозованих. А права інвестора, кредитора перебувають на низькому рівні. Крім цього, набридла вже всім корупція та відсутність можливості захистити бізнес у судах», – заявив він.
«І навіть якщо проблеми з Кіпром такі серйозні, то я не бачу підґрунтя, щоб бізнес повертав в Україну значні капітали з Кіпру. Оскільки ризики українського розвитку економіки загалом є набагато вищими, ніж деінде в ЄС», – додав Юрчишин.
Втім, експерт не виключає, що українські, як і світові, капітали з Кіпру можуть розподілятися в інші офшори чи перейти в європейські банки.
«Частина ресурсів з Кіпру може перейти в банківську систему Європи. Особливо це стосується тих інвесторів, для яких в нинішніх умовах поширення кризових явищ важливіша надійність їхніх ресурсів, аніж прибутковість. Інша частина, швидше за все, шукатиме інші офшорні території. Хоча це відбуватиметься дуже повільно, тим більше, якщо враховувати, що зараз ціла низка країн оголосила «полювання» за офшорними капіталами. Тому перетікання будуть, але можуть зайняти роки», – прогнозує Юрчишин.
Експерт також зазначає, що найбільші потоки капіталу як з України на Кіпр, так і навпаки, відбувалися в докризовий період – до 2008 року.
«Думаю, як з України, так і в Україну, основні потоки були пов’язані з докризовим періодом загального інвестиційного і кредитного буму у всьому світі – це середина 2000-их років. Тоді великі потоки капіталів перепливались і контроль був мінімізований», – додав він.
Водночас Юрчишин припускає, що обсяг українських капіталів на Кіпрі можна вирахувати з прямих іноземних інвестицій в Україну.
«Приблизно половина з інвестицій, що надійшли з Кіпру в Україну можна віднести до колишніх українських та російських ресурсів. Однак, це дуже умовно, тому що капітали виводилися і вводилися через різні інструменти, щоб ця інформація залишалася закритою. А отже, будь-яке гадання в принципі позбавлене сенсу», – додав він.
Як відомо, на початку цього року на Кіпрі виникла банківська криза. Країна домовилася з кредиторами про програму фінансової допомоги. Потреби Кіпру у фінансуванні оцінюються в 23 млрд євро.
У березні в Брюсселі була досягнута угода з Євросоюзом і Міжнародним валютним фондом про надання Кіпру допомоги в 10 млрд євро. В межах угоди Кіпр погодився з проведенням жорсткої реструктуризації найбільшого в країні Банку Кіпру та ліквідацією другого за величиною Кіпрського народного банку.
Нагадаємо, 24 липня Віктор Янукович підписав ухвалений Верховною Радою Конвенцію між урядом України і урядом Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи.
На думку першого віце-прем’єр-міністра України Сергія Арбузова, реалізація угоди принесе мільйонні надходження до державного бюджету.
За матеріалами:
Тиждень.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас