Росія грає м'язами — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Росія грає м'язами

Світ
6928
Завершилися великомасштабні навчання російської армії на Далекому Сході, що викликали великий резонанс у пресі. Тим часом перевірка бойової готовності у всіх військових округах РФ у безпрецедентному з радянських часів масштабі триває вже шість місяців. Навчання показують, що Росія готова без попередньої довгої підготовки, тобто практично непомітно для ворога, кинути в бій авіацію, ВДВ, флот або завдати ракетного удару. Це більш ніж недвозначний сигнал для Польщі та її політики безпеки.
1.
Російська армія проводила маневри на суші і на морі неподалік від китайського кордону і японських островів. У навчаннях взяли участь 160 тисяч військовослужбовців, тобто більше, ніж вся польська армія разом з резервістами. Москва заявляла про абсолютну прозорість та заспокоювала, що подібна концентрація сил не спрямована проти якої-небудь країни. Однак армії не готуються до військових зіткнень з абсолютно абстрактним противником, вони завжди мають на увазі конкретного ворога, хоча і не називають його. Російська армія відпрацьовувала сценарій сухопутної війни з Китаєм і повітряно-морського конфлікту з США і Японією. У рамках намічених на вересень навчань «Захід» Росія і Білорусія будуть спільно розігрувати сценарій війни з Польщею і НАТО. У свою чергу наші збройні сили і союзники по Альянсу на навчаннях Seadfast Jazz 2013 протестують можливості оборони Польщі, Литви, Латвії та Естонії у разі нападу з боку розташованої на сході великої держави, яка не є членом НАТО. Великі навчання готуються не один місяць, і інформація про них з’являється заздалегідь, з польської ж точки зору набагато важливіше звернути увагу на «мікроманеври», які Москва проводить з лютого цього року. На них перевіряється оперативна готовність військ до негайного вступу у збройний конфлікт. Ці перевірки стали настільки інтенсивними, що віце-прем’єр Дмитро Рогозін повідомив про необхідність виділити додаткові бюджетні кошти на постачання озброєнь. Як повідомляє агентство ІТАР-ТАСС, з лютого по червень 2013 відбулося близько десяти тисяч різного роду навчальних військових заходів (ця цифра не включає в себе планові маневри).
2.
Центр Східних досліджень пише в своєму огляді, що дані перевірки показали повну оперативну готовність російської армії до проведення ракетного нападу, захисту від такого нападу і короткострокового військового вторгнення з використанням сухопутних, повітряних і морських сил. Це означає, що з 2008 року, коли відбувся напад на Грузію, збройні сили РФ встигли провести серйозну роботу. Незважаючи на перемогу та кампанія не принесла їм слави: вони легко взяли гору, швидше, завдяки слабкості супротивника, ніж власній ефективності. Проблеми були з командуванням, зв’язком, координацією дій сухопутних сил і авіації, крім того виразною стала нездатність російської армії проводити десантні операції.
Росія витрачає на військову сферу в шість разів більше, ніж Польща, і планомірно втілює в життя програму модернізації і трансформації своєї армії. Незважаючи на бюджетні проблеми вона не планує скорочувати оборонні витрати, навпаки: вони будуть рости в темпі випереджаючому зростання ВВП.
Чи означають ці дані в поєднанні з безпрецедентними армійськими навчаннями, що Москва збирається воювати? Необов’язково. Однак вона всерйоз бере до уваги можливість виникнення військового конфлікту у все більш нестабільному багатополярному світі, і хоче бути до цього готовою.
3.
Варшаві слід діяти так само. З трьох основоположних ознак сильної держави – ефективна економіка, успішна політика і працездатна армія – в перших двох ми не досягли успіху, так що потрібно зберегти хоча б третій. Армія – це не тільки основа безпеки, а й економічного розвитку. Одне пов’язане тут з іншим. Москва чудово це розуміє і не збирається економити на своїх збройних силах. У такій ситуації польські політики не повинні навіть доторкатися до військового бюджету. Ми довели показник вкладень в армію до 1,95% ВВП, однак при слабкому економічному зростанні реальні витрати можуть зупинитися на місці, і, хто знає, чи не з’явиться у разі погіршення ситуації спокуса скоротити військові витрати. Особливе занепокоєння викликають чутки про прийдешнє скорочення бюджету міністерства оборони на 3,3 мільярда злотих (близько 1 млрд. доларів, – ред.). Тим часом військові витрати слід було б навпаки збільшувати. Втім, навряд чи такі ідеї знайдуть підтримку у населення. І дуже шкода.
Анджей Талага (“Rzeczpospolita”, Польща)
За матеріалами:
ИноСМИ.ru
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас