Не так легко змусити бульбашку в китайській економіці лопнути — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Не так легко змусити бульбашку в китайській економіці лопнути

Світ
1542
На майбутньому з’їзді міністрів фінансів і глав центробанків країн «Великої двадцятки», який проходитиме в Москві протягом двох днів, 19 і 20 липня, стан світової економіки знову піддасться загальній перевірці.
Причина в тому, що зараз світова економіка все сильніше уповільнює свій розвиток.
Як змінився прогноз розвитку світової економіки, даний Міжнародним валютним фондом (МВФ)? У січні цього року МВФ давав оцінку зростання в 3,5% на 2013 рік. У квітні прогноз був змінений на 3,3%, а 9 липня сталося повторне зниження до 3,1%.
Не тільки Європа і Америка, а й такі країни, що розвиваються, як Китай, Індія, Бразилія, Росія, переглянули свої показники в бік зниження. Мабуть, всі, за винятком Японії, знаходяться в рівному положенні.
Особливо тиснуть на гальма Росія і Бразилія. За перше півріччя Росія знизила свої показники до 1,2%, Бразилія – до 1%. Таким чином, прогнозується, що сукупний приріст обох країн за цей рік зупиниться на позначці в 2,5%.
Однак на майбутньому саміті найпильнішу увагу, по всій видимості, буде звернено не на Росію і Бразилію, а на Китай.
Що відбувається з показниками зростання Китаю? У порівнянні з січневим прогнозом відбулося зниження на 0,4%, і зараз цифра зупинилася на 7,8%. Потрапивши в пастку з негативним економічним зростанням Європи, основним напрямком американського експорту, відновлення економіки США також зменшило оберти. Взявши до уваги ці факти, уповільнення розвитку Китаю, здавалося б, вписується в загальну картину.
Однак в китайській економіці стали проступати більш серйозні проблеми. Приводом для таких побоювань став обвал акцій на шанхайській біржі минулого місяця.
Індекси процентних ставок підскочили через ситуацію з обмінами позиками між банками. Цей процес був зупинений підписом Центробанку Китаю під драконівськими заходами, покликаними розчавити бульбашку Народного банку Китаю.
Це відомство розгорнуло систему регулювання процентних ставок проти самих банків, які піднімали ставки й активно торгували фінансовими продуктами з високими ризиками.
Капітали переходили і накопичувалися в таких сферах, як будівництво нерухомості, в які важко було проникнути всевидячим оку Центрального банку Китаю, що породило бульбашку з припливу надлишкових інвестицій. Тому проти банків, що поводять себе подібним чином, приймаються жорсткі заходи. Попередженням стало затвердження Народним банком Китаю різкого підйому індексів процентних ставок.
Проблема не тільки в тіньових фінансових продуктах, які проскакують через мережу контролю. Це ще й фонди інвестиційних компаній місцевої влади. Вони використовуються для підтримки соціальної бази, для економічного зростання та збільшення кількості робочих місць у регіонах. Ці некорисні громадські організації можуть стати причиною безладного розвитку.
Стурбованість і недовіра по відношенню до фінансової системи Китаю були присутні і раніше. Свідомість цього ще раз утвердилася після падіння акцій, викликаного посиленням політики Центрального банку Китаю.
Змусити бульбашку лопнути складно. В результаті банкрутства однієї з найбільших інвестиційних компаній США Lehman Brothers весь світ занурився у фінансову кризу. Незважаючи на думку про те, що уряд США надасть підтримку компанії, він на це не пішов, подумавши про суспільні протести. Це підлило масла у вогонь неспокою у фінансових колах і призвело до переривання кредитів і кредитної кризи.
Не можна назвати дії Японії з боротьби з економічною бульбашкою в 1990-х роках вдалими. Був тільки безпідставний оптимізм. Понадіявшись на відновлення кон’юнктури, уряд занадто пізно прийняв заходи, намагаючись знизити втрати, щоб вийти з ситуації. Минуле дає нам поради. У випадку з Китаєм все теж не так просто.
“Nishinippon Shimbun”, Японія
За матеріалами:
ИноСМИ.ru
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас