Бізнес зможе конвертувати свій борг в облігації — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Бізнес зможе конвертувати свій борг в облігації

Казна та Політика
1296
У червні в Україні почали діяти зміни в процедурі випуску облігацій. Завдяки їм акціонерні товариства зможуть конвертувати свою кредиторську заборгованість в облігації компанії.
Формально можливість такого переведення існувала з 2009 року – тоді в Україні набув чинності закон «Про акціонерні товариства». Але процедури переведення були не прописані. У підсумку конвертувати борг в облігації безпосередньо було не можна. Компаніям доводилося випускати облігації, самостійно купувати їх, і лише потім передавати в погашення боргу.
Що ж зміниться у зв’язку з новим положенням?
По-перше, тепер у банків «дійдуть руки» до реструктуризації корпоративного портфеля боргів.
З початку кризи банки концентрувалися на роботі з роздрібним портфелем. Реструктуризуючи кредити корпоративних позичальників, банки часто просто переносили терміни їх погашення або міняли інші умови та забезпечення позики. Погашалися борги і за рахунок отримання у власність активів – зазвичай при зверненні стягнення і часто за заниженою ціною. Це не сприяло збереженню платоспроможності позичальника і не відповідало інтересам банку.
Розглядалися і більш складні варіанти добровільної реструктуризації – наприклад, обмін боргів на участь у власному капіталі позичальника або різноманітні опціони. Але вони вимагали індивідуального підходу до клієнта, створення банком спеціальних компаній, відкриття нових кредитних ліній і т.д.
Тепер в обмін на закриття боргу банки зможуть отримати облігації. Їх можна передати на пов’язану структуру, продати колекторам, передати в заставу, обміняти на акції боржника без сплати ПДВ. Процес стане простіше і тому дешевше.
По-друге, розшириться ринок корпоративних боргів. Облігації – більш ліквідний інструмент, ніж просто заборгованість за договором, і тому він привабливіший для інвесторів – факторингових і колекторських компаній, інвестиційних фондів. Додатковий стимул для залучення в роботу ринку посередників, а значить, і для розвитку ринку – заборона на використання дисконтів при розміщенні облігацій.
Виникне і можливість податкової оптимізації. Так, податкові органи та суди не піддають сумніву право не сплачувати ПДВ при операціях з цінними паперами, на відміну від угод, предмет яких – права вимоги або компенсація передачі боргів. Працюючи з проблемною заборгованістю, колектори ведуть облік по кожному кредиту окремо, сплачуючи податок на весь прибуток від вдалої угоди, але позбавляючись права враховувати збитки від менш прибуткової операції. Використання облігацій дозволить конвертувати фінансові результати в «ціннопаперові» прибутки і збитки з більш зручним для інвесторів, банків та боржників податковим режимом. Подальші можливості оптимізації відкриває використання в структурі нерезидентів.
По-третє, іноземні акціонери зможуть закрити борги «дочок», що зависли з 2008 року. У період зростання материнські структури щедро фінансували місцевий бізнес з-за кордону. Гроші заводилися в Україну за договорами позики, давалися під покупку матеріалів, товар і обладнання ввозилися з відстрочкою платежу.
Змінився валютний курс, і борги виросли удвічі. За п’ять років накопичилися зобов’язання з оплати відсотків. Борги погіршували і без того жалюгідні фінансові результати групи, викликали складнощі з податковою службою та регуляторами.
Ускладнили ситуацію і каскадні реструктуризації та продаж бізнесу, в процесі яких права і борги передавалися без належного урахування вимог валютного законодавства. Результат – навіть компанії, у яких є гроші, не можуть вивести їх з України через неможливість домовитися з банком, отримати ліцензію НБУ, купити іноземну валюту.
Спрощений механізм випуску облігацій в погашення боргів дозволить відносно недорого вирішити дану проблему – ліцензії на оплату облігацій не потрібно, і відсутня заборона на купівлю валюти для таких операцій. В результаті контрольовані з-за кордону групи зможуть реструктурувати і, за наявності коштів, закрити свої борги перед іноземними акціонерами та іншими кредиторами.
Зоя Мілованова, старший юрист міжнародної юридичної фірми BEITEN BURKHARDT
За матеріалами:
Forbes.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас