Восени світ чекає битва за податки — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Восени світ чекає битва за податки

Світ
2105
Великі промислові країни хочуть, щоб великі концерни сплачували податки там, де вони найбільше заробляють, а не в офшорних зонах. Відповідний план дій вже складено, справа – за політиками.
Apple, Starbucks або Volkswagen – великі багатонаціональні концерни переміщують свої прибутки та замітають сліди, якщо це приносить їм зменшення податкового тиску. Усе це робиться цілком легально під вивіскою оптимізації податків.
У п’ятницю, 19 липня, Організація економічної співпраці та розвитку (OECD), яка представляє найбільш розвинені промислові держави, оголосить план боротьби із податковими хитрощами великих концернів. Для впровадження у життя його необхідно буде схвалити державам Великої двадцятки. Як стало попередньо відомо німецьким ЗМІ, лейтмотив плану такий: концерни мусять платити податки там, де відбувається створення вартості.
Наскільки прозорими мають бути підприємства?
Якщо план буде послідовно втілюватися в життя, концернам доведеться відкрити усі свої статті витрат, а сюди належать ліцензійні збори, відсотки, адміністративні кошти, зарплати і так далі. “Це був би потужний регуляторний механізм, сильніший за усі попередні”, – каже податковий експерт Міхаель Борманн. Він би суттєво ускладнив применшення розміру обігів шляхом переміщення прибутків з країни з високими податками до країн із низькими.
Незалежний експерт Маркус Майнцер вважає, що дієвість цього плану залежить від того, чи усі матимуть доступ до цієї інформації, чи лише податкові відомства. “Лише якщо ці дані стануть надбанням громадськості, споживач зможе на їхній підставі ухвалювати свої рішення”, – наголошує Майнцер.
Однак, на думку Міхаеля Борманна, впровадити прозорість такого масштабу буде складно через юридичні бар’єри. У Німеччині внаслідок наявності податкової таємниці не всі громадяни мають право доступу до такої інформації, нагадує він. Проблему експерт бачить ще й в іншому: якщо вимагатимуть прозорості лише від великих концернів, це буде правовим свавіллям.
Особливості інтернет-фірм
Найбільшим головним болем країн Великої двадцятки буде оподаткування інтернет-концернів на кшталт Google, Apple та інших. Адже тут немає чіткого фізичного дотику між клієнтом, товаром та грошима, як у традиційних компаній, взяти до прикладу хоча б продаж кави концерном Starbucks.
Борманн переконаний, що онлайн-сервісам переміщувати прибутки значно простіше. “В інтернет-фірм немає доведеного створення додаткової вартості”, – підтримує цю думку і Майнцер. Він висловлюється за те, щоб оподаткування здійснювалося там, де клієнт купує продукт в інтернеті. “Кліки були б добрим показником, щоб побачити, де мають оподатковуватися прибутки”, – пояснює фахівець. Це та інші казуси повинні бути чітко врегульовані у новому законі, який слід ухвалити до 2014 року, рекомендують автори плану дій в OECD.
У такий спосіб у країн із низькими податками вже не буде шансів конкурувати із іншими країнами за рахунок вигіднішої податкової моделі. Водночас податковий експерт Міхаель Борманн підкреслює, що податкова конкуренція має існувати й надалі, однак ґрунтуватись на реальному бізнесі.
“Чому б країні не стати привабливою, якщо компанії, які працюють на її території, отримуватимуть податкові переваги? Інша річ – фіктивні фірми. Треба просто на міжнародному рівні домовитися, що якщо за підприємством немає жодної діяльності, то його не визнаватимуть як податковий суб’єкт”, – пропонує Борманн.
Рішення не раніше вересня
Офіційний проект плану дій, який представлять 19 липня, будуть обговорювати упродовж наступних двох місяців. Аж поки на саміті країн Великої двадцятки у Санкт-Петербурзі ухвалять політичне рішення. Тільки після цього міжнародні концерни знатимуть, які податкові хитрощі більше не працюватимуть.
Ніколас Мартін, Захар Бутирський
За матеріалами:
Deutsche Welle
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас