Навальний мінус півтрильйона — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Навальний мінус півтрильйона

Світ
2811
Як тільки стало відомо, що опозиціонер Олексій Навальний отримав 5 років колонії, фондовий ринок обвалився за годину на 2%. Ця реакція стала в один ряд з найбільш відомими «політичними» обвалами ринку – при арешті Михайла Ходорковського, перших мітингах за чесні вибори в грудні 2011, засудженні членів арт-групи Pussy Riot. Втім, у ринків коротка пам’ять.
Вирок Олексію Навальному обвалив ринок акцій в Росії.
Російський фондовий ринок зростав весь останній тиждень. З 10 липня основні біржові індикатори додали 7% -9%, закрившись вчора, 17 липня, на позначках 1431,8 за індексом ММВБ і 1393,05 за індексом РТС. І сьогоднішній день розпочався продовженням зростання: у 12.20 значення індексу ММВБ досягло 1438 пунктів, індекс РТС перевалив за 1400 пунктів.
Але коли стало відомо, що опальний опозиціонер, кандидат на виборах мера Москви Олексій Навальний отримав 5 років колонії загального режиму, біржовики кинулися продавати свої акції. За годину до 13.20 падіння індексів ММВБ і РТС досягло 2%, склавши 1409,71 і 1371,25 відповідно. Виходячи з капіталізації російського ринку, приблизно за годину він втратив близько 0,5 трлн рублів.
«Падіння російських фондових індексів, безсумнівно, пов’язане з винесенням обвинувального вироку Навальному, людині, в якій Захід бачить найяскравішого критика влади», – вказує співдиректор аналітичного відділу «Інвесткафе» Григорій Бирг. «Можливо, інвестори очікували, що суд призначить умовні міри покарання, як це було раніше з багатьма корумпованими чиновниками, проти яких виступав опозиціонер», – зазначає начальник відділу аналізу ринків «Відкриття» Костянтин Бушуєв. «Ми спочатку очікували нейтральну реакцію ринку на рішення суду по Навальному і сильно здивовані тим, що відбувається зараз», – зазначає директор аналітичного департаменту «Альпарі» Олександр Разуваєв. «Процес над Навальним вважається знаковим, і якщо б він отримав умовне покарання і зміг брати участь у виборах мера Москви, це могло стати для інвесторів сигналом до лібералізації в політичному та економічному житті, – вважає керуючий відділу фондових операцій Concern General Invest Ацмаз Басієв. – Досить згадати, як різко вистрілили індекси, коли одне з інформагентств помилково розмістило повідомлення про звільнення Ходорковського 5 років тому».
«Політичні» обвали російського ринку
Вирок опозиціонеру став в один ряд з іншими політичними скандалами, які вбивають інвестиційні ідеї в Росії.
У перший торговий день після того як у суботу, 25 жовтня 2003 року, заарештували Михайла Ходорковського, ринок обвалився на 15%, і торги були призупинені.
Після обрання Держдуми на тлі перших мітингів за чесні вибори, що пройшли 4, 5 і 10 грудня 2011 року, індекс ММВБ впав за 5 днів на 12,4%.
Слідом за тим як 24 липня 2008 Володимир Путін пообіцяв «прислати доктора» главі компанії «Мечел» Ігорю Зюзіну і «зачистити ситуацію», індекс ММВБ впав на 5,9%.
18 липня 2013 вирок Олексію Навальному привів до падіння ринку більш ніж на 2% за годину.
На першій торговій сесії після того як у п’ятницю, 17 серпня 2012 року, до ув’язнення були засуджені члени арт-групи Pussy Riot, індекс ММВБ знизився на 1,1%.
«Більшою мірою засмутилися іноземні інвестори, – зауважив керівник аналітичного управління« УК Уралсиб »Олександр Головцев. – Брокери і інвестбанки визнають, що іноземні інвестори уважно стежили за процесом оголошення вироку Навальному з точки зору політичних ризиків і перспектив розвитку країни в цілому». За даними Головцова, в першу чергу падали папери фінансового сектора.
«Зараз усі розуміють і щодо ситуації зі Сноуденом, що інвестиційний клімат в Росії не покращиться. – Заявив заступник генерального директора з інвестиційної аналітики «Церіх кепітал менеджмент» Андрій Верников. – Ряд американських конгресменів вимагає ввести проти Росії санкції, бойкотувати Олімпіаду в Сочі і так далі».
«Побоювання з приводу нової хвилі протестів і зростання політичного ризику можуть призвести до відтоку іноземних інвестицій з Росії», – прогнозує Бирг.
Фактор Навального став не єдиною причиною падіння. «Вирок Навальному збігся з очікуванням корекції, ринок не розуміє, в яку сторону йому рухатися, оскільки котирування паперів дійшли до таких значень, коли активність покупців не надто велика. У цих умовах арешт Навального посилив побоювання інвесторів з приводу політичних ризиків у країні, що відразу ж позначилося на продажу блакитних фішок по всьому спектру ринку, – відзначає керуючий активами фінансової компанії AForex Сергій Ковжаров. – Крім того, падає нафта, американські ф’ючерси коливаються біля нульової позначки, а американська статистика подає суперечливі сигнали. У цих умовах негатив від вироку збігся з не найкращою зовнішньою кон’юнктурою і вдарив по ринку».
«Приводом для часткової фіксації прибутку учасниками ринку також був вчорашній виступ голови Федеральної системи США Бена Бернанке перед сенатом, – додає Бушуєв. – По суті глава ФРС повторив ті ж тези, що і в кінці травня, трохи конкретизувавши орієнтовний термін повного згортання 3-го етапу програми стимулювання національної економіки QE3». «Якби не вирок Навальному, то не було б такого сильного зниження. Треба сказати, що наклалася ще погана статистика в Китаї, через яку ціни на нафту перестали рости. – Вказує Верников. – Локально ринок «перекуплений». Навіть на американському ринку з дев’яти останніх днів вісім продовжувалося зростання». «Російський ринок акцій був готовий до технічної корекції, і трейдери шукали лише привід», – категоричний начальник відділу управління інвестиціями і аналітичної підтримки «Соліда» Михайло Королюк.
Що далі?
Після двохвідсоткового падіння ринки застигли на своїх нових рівнях. «Зараз падіння тимчасово призупинилося, але попит в біржових стаканах, що спостерігався всі останні дні, тепер зник», – засмучується Бушуєв. Головцев вважає, що ринок буде продовжувати падати. «Але основна реакція вже пройшла, тому до кінця дня зниження може відбутися не більше, ніж на 1%. – Додає він. – Швидше за все, воно буде за рахунок американських інвесторів».
Зниження може продовжитися і в наступні дні.
«Падіння або, принаймні, відсутність зростання російського ринку акцій дійсно може бути тривалим, у міру того як інстуціональні інвестори переглядають свої позиції», – вважає Бирг.
У експертів є і протилежна точка зору. У ринків коротка пам’ять, і через якийсь час інвестори знову можуть зацікавитися Росією, у якої залишаються свої переваги в якості сфери прикладання капіталів. «Рішення суду не може реально вплинути на ринок: серйозні інвестиції і макроекономіка відрізняються від віртуальних сварок в інтернеті, – упевнений Разуваєв. – З нашої точки зору, для економіки реальних політичних ризиків у Росії на тлі цієї новини не існує. Опозиційна активність зійшла нанівець. При цьому навіть під час її піку в кінці 2011 року Путін залишався найпопулярнішим політиком, причому з великим відривом. У принципі, це помилка, що демократія є неодмінним атрибутом ефективної і зростаючої економіки. Навпаки, зайва цивільна і політична активність часто йде економіці на шкоду. Характерний досвід Китаю: придушивши заворушення на площі Тяньаньмень у 1989 році, Китай забезпечив собі політичну стабільність та зробив економічний ривок».
«На користь російських акцій відіграє їх істотна недооціненість. Коефіцієнт P/E російського ринку складає близько 6x, в той час як P/E турецького ринку – 10x, індійського – 17x, південноафриканського – 20x. Політичні ризики, корупція, слабкості корпоративного управління та інші недоліки Росії вже закладені в оцінку російських цінних паперів. Тобто межа подальшого падіння обмежена, – вважає Бирг. – Також на користь російським акціям йде відносна стабільність економіки та політичної системи».
Поки ж 1400 пунктів за індексом РТС залишається для ринку зачарованою величиною, підсумовує Ковжаров.
Павло Сморщков, Яна Мілюкова, Катерина Ткаченко, Рустем Фаляхов, Олексій Михайлов
За матеріалами:
Газета.Ru
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас