У Харкові труби зношені на 70%, а люди змушені тижнями сидіти без гарячої води - ЗМІ — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

У Харкові труби зношені на 70%, а люди змушені тижнями сидіти без гарячої води - ЗМІ

Казна та Політика
409
Вчора тисячі жителів Фрунзенського та Комінтернівського районів Харкова на цілу добу залишилися без води, яку відключили через ремонт водопровідних мереж. До незручностей готуються і городяни, що живуть на Сосновій гірці: з наступного неділі їм доведеться цілий місяць гріти воду. Планові та аварійні ремонти вже перестали дивувати городян. «Сегодня» з’ясувала, чи зможуть відремонтувати підземні комунікації, щоб жителі мегаполіса не відчували незручності від вічних перебоїв.
«Основні фонди теплових мереж – труби, які знаходяться в землі вже кілька десятиліть, зношені приблизно на 70%. Приміром, у центрі міста, зокрема в районі Держпрому, труби збереглися ще з 1933-го. На Салтівці інтенсивна забудова почалася в 1960-і, на Олексіївці – на 20 років пізніше. Адже щороку стінки труб стають все тонше. І звичайно ж, тепломережі псуються під впливом шкідливих факторів: кисню, перепадів температур, зміни рівня грунтових вод», – розповідає заступник головного інженера КП «Харківські теплові мережі» Микола Фалько.
Так, одні з найбільш зношених труб – у Дзержинському районі: за словами декана факультету інженерної екології міст університету міського господарства В’ячеслава Ткачова, до революції там знаходилися чавунні труби з емальованим покриттям, які служили б набагато довше, ніж тепломережі, що змінили їх у 1930-ті. «Зроблені вони зі сталі невисокої якості, яка схильна до корозії, тому швидко зношуються», – запевняє Ткачов. Правда, деякі труби тих років, прокладені під землею в сухих місцях, все ж витримають ще не одне десятиліття, якщо проводити гідравлічні випробування. До слова, під час останніх фахівці навмисне пошкоджують деякі ділянки труб, щоб визначити, наскільки вони міцні. За словами Миколи Фалько, якщо труба не витримує, її тут же ремонтують або замінюють новою. Однак відмовитися від гідравлічних випробувань в нових районах, таких як Олексіївка, або ж там, де тепломережі замінили лише рік тому, не можна, адже пролом може утворитися в будь-який момент. «У Харкові – більше тисячі кілометрів тепломереж, і ми перевіряємо всі. Приміром, у 2012-му ми випробували 729 кілометрів труб, з яких витримало тільки 603, – розповідає заступник головного інженера КП «ХТМ». – Зараз ми використовуємо труби, виготовлені в Харківській області за новою технологією: з поліуретановою ізоляцією, контролем витоків на цих трубах. Термін експлуатації таких комунікацій – 25 років, але зазвичай вони зношуються не так швидко».
Тільки минулого року КП «ХТМ» витратило 100 млн грн на ремонт мереж. Яка сума буде потрібна, щоб замінити всі старі труби і більше не позбавляти харків’ян води, загадувати бояться. Однак запевняють: якщо, за підрахунками київських експертів, повний ремонт комунікацій у столиці обійдеться понад 10 млрд грн, Харкову потрібно не менше. Якщо поділити цю суму на всіх жителів першої столиці, виходить, харків’янам достатньо скинутися по 7000 грн, щоб вирішити проблему на кілька десятиліть. «Безумовно, у нас краща ситуація з водовідведенням, крім того, через просідання грунту в Києві часто лопаються труби. Але у нас теплові мережі старіші», – розповідає В’ячеслав Ткачов. За прогнозами декана, якщо Харкову виділять настільки велику суму, замінити всі труби можна за десять років.
Фахівці припускають: через 30 років Харків залишиться без вологи. «Близько 70% води ми беремо з Сіверського Дінця, проте річка не зможе забезпечувати нас весь час. І не виключено, що воду будуть включати за часом. Потрібно замінити старі труби, які забруднюють водойми», – каже декан факультету інженерної екології міст ХНУГХ В’ячеслав Ткачов.
За матеріалами:
Сьогодні
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас