Рецесія в єврозоні: назріває перелом — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Рецесія в єврозоні: назріває перелом

Світ
1809
Для успішної боротьби з борговою кризою країнам Євросоюзу терміново необхідне економічне зростання. Але хто і як буде його генерувати? Андрій Гурков склав список обнадійливих сигналів.
Офіційні підсумки економічного розвитку єврозони в першому півріччі будуть підведені лише до середини серпня, і вони, найімовірніше, виявляться не особливо надихаючими і навіть розчарують. Однак до того моменту в самому розпалі буде вже третій квартал, і ось він, судячи з цілої низки ознак, має усі шанси стати передвісником корінного перелому в тривалій загальноєвропейській рецесії.
Німецька економіка починає прискорення
Основні надії в даний момент пов’язані з Німеччиною та Іспанією – першою та четвертою за розмірами економіками єврозони. Однак позитивні сигнали надходять навіть з таких проблемних країн, як Греція і Португалія.
Німеччині експерти одностайно відводили в цьому році роль економічного локомотива всього Євросоюзу. Але в першому кварталі вона не виправдала надій: ВВП збільшився в порівнянні з попереднім кварталом лише на мінімальні 0,1 відсотка. Позначилися уповільнення темпів зростання експорту, у тому числі в країни БРІКС, і навіть надзвичайно довга зима, частково паралізувала будівельний сектор, сільське господарство і внутрішній ринок.
Але вже в другому кварталі зростання в Німеччині прискорилося, причому помітно. Про це повідомило 10 липня міністерство економіки ФРН в своїй щомісячній доповіді. У ній, зокрема, вказується, що обсяги виробництва в обробній промисловості та будівельній галузі значно перевершили показники першого кварталу.
У доповіді особливо наголошується значення індивідуального споживання: завдяки високій зайнятості, суттєвого збільшення зарплат і помірного зростання цін жителі Німеччини перебувають в даний час в оптимістичному настрої. Це підтверджує і інститут маркетингових досліджень GfK: щомісячно підраховуваний ним індекс споживчих настроїв піднявся в липні на найвищий рівень з 2007 року!
Іспанія приготувалася до зростання
Так що в третьому і четвертому кварталах німецька економіка, спираючись насамперед на внутрішній ринок, почне нарешті давати єврозоні ті імпульси, яких чекають від неї з початку року. Проте самотужки Німеччині єврозону з рецесії, природно, не витягнути. Необхідні й інші драйвери зростання.
Франція і Італія, друга і третя за розмірами економіки єврозони, в найближчі місяці, судячи з усього, претендувати на цю роль не зможуть. А ось Іспанія в останні тижні подає дуже обнадійливі сигнали.
“У третьому кварталі 2013 року валовий внутрішній продукт знову буде рости”, – настільки упевнений прогноз дав, виступаючи в кінці червня в парламенті Іспанії, глава Центрального банку країни Луїс Марія Лінде. На його думку, пік рецесії в Іспанії припав на кінець 2012 року. З тих пір темпи скорочення іспанського ВВП неухильно сповільнюються.
Але одна справа – прогнози, інша – факти. Згідно з даними, опублікованими 12 липня європейським статистичним відомством Eurostat, обсяги промислового виробництва в Іспанії в травні виросли в порівнянні з квітнем на 0,3 відсотка. Причому випуск машинобудівної продукції та обладнання збільшується вже третій місяць поспіль. Так що перші зримі ознаки зростання є.
Хороші новини з банківської сфери
Одночасно стабілізується ситуація в іспанському банківському секторі. На його порятунок в 2012 році було виділено 100 мільярдів євро, з яких затребуваними виявилися 41,3 мільярда. Понад цих грошей банкам Іспанії додаткова фінансова допомога вже не буде потрібна, повідомила 10 липня Єврокомісія.
Заява ця пройшлп фактично непоміченою, але вона має знаковий характер, оскільки свідчить про охолодження одного з головних вогнищ іспанської кризи. Саме по собі це ще не забезпечує економічного зростання, однак нормалізація становища в банківській сфері вселяє надію на те, що кредитні інститути, прийшовши в себе, нарешті почнуть забезпечувати бізнес і споживачів вигідними позиками. Поки в Іспанії з цим особливо погано, на що спеціально вказав 15 липня Міжнародний валютний фонд (МВФ).
Стабілізація намітилася і в грецькому банківському секторі. Продажем двох проблемних кредитних інститутів 15 липня фактично завершився процес формування в Греції чотирьох системотворчих банків. В останні тижні вони були рекапіталізовані за допомогою засобів, наданих Євросоюзом і МВФ, і тепер уряд в Афінах закликає їх взятися за кредитування бізнесу. Саме цій темі була присвячена зустріч прем’єра Антоніса Самараса з керівниками чотирьох банків, що відбулася в той же день, 15 липня.
Туризм в Греції, експорт з Португалії
Наказати банкірам видавати позики підприємцям влади, природно, не можуть, тим паче в ситуації триваючої шостий рік рецесії, яка давно вже перетворилася на депресію.
Проте щонайменше одна ключова галузь грецької економіки в даний момент на підйомі: туризм. Все свідчить про те, що туріндустрія Греції може завершити сезон з рекордними показниками. І хоча це навряд чи зупинить спад економіки вже в третьому кварталі, але основи для зростання в 2014 році будуть закладені.
Основи для майбутнього зростання поступово закладає і Португалія. В останні тижні вона привертала увагу головним чином урядовою кризою, що вибухнула в Лісабоні.
У результаті на другий план пішли такі позитивні новини, як збільшення експорту з березня по травень на 5,7 відсотка в порівнянні з аналогічним періодом минулого року (поставки за межі ЄС зросли на цілих 12 відсотків) і скорочення дефіциту зовнішньоторговельного балансу майже на третину.
Звичайно, наведені тут окремі факти – ще не гарантія закінчення рецесії і вже, тим більше, не рішення найгострішої проблеми єврозони – безробіття. Але передумов для докорінного перелому і початку послідовного економічного підйому стає все більше і більше.
Андрій Гурков
За матеріалами:
Deutsche Welle
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас