Дефіцит зовнішньої торгівлі товарами продовжить зростання у другому півріччі - експерти — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Дефіцит зовнішньої торгівлі товарами продовжить зростання у другому півріччі - експерти

Казна та Політика
554
Зниження дефіциту зовнішньої торгівлі товарами України за підсумками січня-травня поточного року є тимчасовим явищем, і в другому півріччі дефіцит продовжить рости, вважають опитані експерти.
Як прокоментувала головний економіст інвестиційної компанії Dragon Capital Олена Бєлан, поліпшення зовнішньоторговельного сальдо в порівнянні з січнем-травнем 2012 року, відбулося в основному за рахунок скорочення енергетичного імпорту. «За підсумками 5 місяців 2013 імпорт енергетичних матеріалів скоротився на 3,4 млрд дол, в тому числі поставки газу скоротилися на 1,4 млрд дол (зниження на 27% у річному вираженні), що пояснюється як зменшенням обсягів споживання в промисловому секторі, так і більш активним використанням газу з підземних сховищ», – пояснила Бєлан. За її словами, обсяги експорту в травні залишалися низькими через слабкий зовнішній попит, зокрема, на металопродукцію і продукцію машинобудування. У той же час, його негативний вплив на торговельний баланс був повністю компенсований різким зниженням імпорту продукції машинобудування у зв’язку зі слабким інвестиційним попитом всередині країни і високою базою порівняно до минулого року. «Оскільки зовнішній попит залишається достатньо слабким, а імпорт газу зазвичай збільшується напередодні та під час опалювального сезону, у другому півріччі динаміка зовнішньоторговельного сальдо може погіршитися», – прогнозує експерт.
Як вважає керівник аналітичного підрозділу групи “Інвестиційний Капітал Україна” (ICU) Олександр Вальчишен, поліпшення зовнішньої торгівлі за травень відбулося за рахунок зниження загальної ділової активності в травні у зв’язку з тривалими вихідними, найнижчої ділової активності за весь другий квартал поточного року, а також за рахунок істотного зниження імпорту автомобілів після ажіотажу, пов’язаного із введенням імпортних мит. «З перерахованих трьох факторів два перших є сезонними, і вже в червні слід очікувати відновлення. Однак головний фактор – влада намагається впливати на розмір торговельного дефіциту, намагаючись мінімізувати його за 2013», – коментує Вальчишен.
Керівник аналітичного департаменту інвестиційної компанії Concorde Capital Олександр Паращій вважає, що основними причинами зниження торгового дефіциту в січні-травні поточного року стали скорочення імпорту мінеральних продуктів (на 30%) і падіння імпорту транспортних засобів (-31,4%). «Загальний товарний імпорт скоротився на 4,3 млрд дол, у той час як імпорт мінеральних продуктів скоротився на 3,4 млрд дол (у тому числі скорочення за рахунок імпорту газу на 1,45 млрд дол)», – повідомив експерт . За його словами, падіння імпорту автомобілів в основному відбувалося за рахунок скорочення імпорту судів (у 2012-му імпортували бурові вишки для «Нафтогазу») і зниження імпорту залізничних локомотивів (у 2012-му імпортували поїзди «Хюндай» для «Євро-2012» ). «Така тенденція носить тимчасовий характер, і в другому півріччі торговий дефіцит знову почне зростати, оскільки Україні потрібно буде наростити імпорт газу хоча б для того, щоб пережити новий опалювальний сезон. Крім того, у другому півріччі не буде статистичного ефекту, пов’язаного з Євро-2012. Також важливо відзначити, що на поточний момент спостерігається зниження цін на зернові, що потенційно також негативно позначиться на торгівельному дефіциті навіть при фізичному зростанні експорту зернових», – прогнозує Паращій.
Як повідомлялося, дефіцит зовнішньої торгівлі товарами України в січні-травні 2013 року, порівняно з аналогічним періодом 2012 року, скоротився в 2,4 рази – до 2,433 млрд дол. За даними Держстату, за підсумками січня-травня 2013 дефіцит зовнішньої торгівлі товарами з найбільшим торговим партнером України – Росією – знизився в 1,9 рази, до 1,968 млрд дол, проти дефіциту за підсумками січня-травня 2012 року в 3,780 млрд дол.
Дефіцит зовнішньоторговельного балансу України в 2012 році склав 9,027 млрд дол проти 6,657 млрд дол в 2011 році. При цьому від’ємне сальдо зовнішньої торгівлі товарами становило 15,848 млрд дол проти 14,214 млрд дол в 2011 році.
За матеріалами:
УНІАН
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас