Газове питання: чому Київ не судиться з "Газпромом"? — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Газове питання: чому Київ не судиться з "Газпромом"?

Енергетика
2741
Низка європейських компаній за допомогою суду змусили російського газового монополіста йти на поступки. Україна допоки не скористалася цією можливістю. Чиновники покладаються на переговори.
Знову в Росію та знову за знижкою на газ. Український прем’єр-міністр Микола Азаров у п’ятницю, 12 липня, летить у Сочі на зустріч зі своїм російським колегою Дмитром Медведєвим. Традиційно обговорюватимуть питання газового співробітництва України з Росією, повідомили у прес-службі російського прем’єра.
Втім, експерти сумніваються, що українському прем’єру цього разу пощастить домовиться хоч про якісь поступки від російської сторони щодо ціни на газ для України. “На те, що Азаров привезе якісь поступки від “Газпрома” чи знижку на газ, очікувати не варто. Росія не бажає нічого міняти”, – каже директор інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич. Чи не легше було б український стороні добитися від “Газпрому” знижки на газ через судові інстанції, як це зробила низка європейських компаній, аніж вкотре випрошувати у Росії поступок у газовій сфері?
Прикладів для наслідування вдосталь
Як відомо, європейські країни вдало використовують “фактор суду”, аби домогтися від “Газпрому” перегляду газових контрактів. Нещодавно німецька компанія RWE відсудила у “Газпрому” знижку на газ. А торік позови проти російської газової монополії висунули Польща, Литва і Чехія. Чеській “дочці” RWE вдалося виграти суперечку у “Газпрому” і не платити штраф за недобраний газ.
Іншим європейським споживачам – італійським ENI і Edison, німецьким E.ON і RWE та грецькій DEPA “Газпром” був змушений надати знижки. За даними агентства Reuters, “Газпром” повідомив, що лише протягом 2012 року концерн надав європейським споживачам знижки обсягом у 2,4 мільярда євро. За перший квартал нинішнього року довелося знизити ціни ще на 500 мільйонів євро.
Вибори не за горами
Водночас експерти сумніваються, що українська влада через “Нафтогаз” таки зважиться судитися з російським “Газпромом”. “За півтора року до президентських виборів в Україні ніхто не захоче псувати відносини з російськими партнерами”, – вважає Дмитро Марунич.
Поза тим заступник директора Науково-технічного центру “Психея” Геннадій Рябцев переконаний, що українська влада боїться судитися з “Газпромом” через брак альтернативи російському газу. Він пояснює, що подавши позов до арбітражного суду, Україна автоматично розірве з Росією нині діючий газовий контракт, а замінити російське блакитне паливо нічим – власний видобуток газу та об’єми реверсного газу мізерні. “Реверсні поставки газу з Європи можуть сягнути максимум п’яти мільярдів кубометрів. Цього мало. Тому реверсний газ не є альтернативою прямим газовим поставкам з Росії”, – сказав Рябцев Deutsche Welle.
Тож, на його думку, українська сторона продовжуватиме за будь-яких умов відтягувати подання позову до арбітражного суду і наполягатиме на продовженні газових переговорів. Однак ближче до осені ситуація може змінитися, припускає аналітик. “Коли реально постане питання підписання Україною угоди про асоціацію з ЄС, Росія може погодитися знизити ціну на газ для українців навіть без суду, аби тільки цього не було”, – сказав Рябцев.
Лілія Гришко
За матеріалами:
Deutsche Welle
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас