Українські газовидобувачі не впевнені в майбутньому свого газу — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Українські газовидобувачі не впевнені в майбутньому свого газу

Енергетика
711
Видобувні компанії побоюються повторення ситуації, коли в грудні минулого року вони не змогли повернути з підземних сховищ закачаний раніше газ. Про це представники трейдерів заявили під час круглого столу Європейської Бізнес Асоціації, присвяченого проблемам газового ринку України.
“Позбавивши можливості розпоряджатися власними ресурсами, держава фактично обмежила право власності виробника на товар. Отже, сьогодні ніхто не впевнений, коли зможе скористатися своїм же газом”, – вважає Євген Паленка, фінансовий директор Полтавської Газонафтовий Компанії (“дочки” британської JKX Oil&Gas, яка входить до п’ятірки найбільших українських приватних газодобувних компаній).
Серед причин виникнення проблеми представники компаній назвали недотримання законів, відсутність стабільності та прозорості на ринку. Ксенія Ястребова, комерційний директор компанії Shell в Україні, підкреслила, що проблема не у відсутності відповідної законодавчої бази, а в тому, що закони не виконуються. “Відповідальність за це лежить, перш за все, на державі, саме вона має бути гарантом законослухняності всіх учасників ринку”, – зазначила Ястребова.
За словами ринкових експертів, заходи, вжиті урядом, як у листопаді, так і в червні, покликані вирішити проблеми НАК “Нафтогаз”. В.о. президента Всеукраїнської громадської організації “Союз учасників лібералізації газового ринку” Олег Бакулін уточнив, що багато в чому проблема пов’язана з передачею функції розподілу від “Укртрансгазу”, оператора газотранспортної системи, “Нафтогазу України”.
Енергетичний експерт Олександр Нарбут зазначив, що в рамках переходу ринку на більш ліберальну модель, НАК “Нафтогаз” скоротив постачання газу з-за кордону і почав активно витрачати запаси зі сховищ. У підсумку, за словами експерта, сховища виявилися порожніми, і для підтримки газотранспортної системи з’явилася необхідність заповнити їх вітчизняним газом.
Експерт підкреслив, що основою для змін в існуючій ситуації має стати закон про ринок природного газу. За словами Нарбута, для нормального функціонування такого ринку держава повинна, перш за все, закінчити реструктуризацію НАК. “Існування “Нафтогазу” сьогодні – це нонсенс і повний абсурд, тому що ця компанія небезпечна для бюджету України і не має ніякого майбутнього”, – сказав експерт.
Своїм розпорядженням 19 червня Кабінет Міністрів доручив НАК “Нафтогаз України” як оператору газотранспортної системи в період з 1 липня по 15 жовтня забезпечити закачування в підземні сховища не менше 50% обсягів природного газу, який видобувається в Україні приватними компаніями для його відбору в опалювальний період.
Згідно з прогнозним балансом надходження і розподілу природного газу на 2013 рік, закачування газу в ПСГ складе 8,457 млрд куб. м, з яких 5,502 млрд – газ власного видобутку, 2,955 млрд0 – імпортний газ.
За матеріалами:
Діло
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас