«Донбасенерго»: дешево і сердито — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

«Донбасенерго»: дешево і сердито

Казна та Політика
1710
Кабінет міністрів затвердив умови приватизації «Донбасенерго», яку включили в список на продаж у лютому 2012 року. Незважаючи на привабливу ціну, «Донбасенерго» має всі шанси залишитися державною. Вимогам Кабміну до покупця відповідає тільки ДТЕК Ріната Ахметова, яка раніше не виявляла інтересу до держкомпанії.
З середини минулого року грошові потоки «Донбасенерго» контролюють донецькі стартапи «Траст інвест» і «Донбастеплоелектромонтаж», які за рік з невеликим виручили на замовленнях держкомпанії близько 5 млрд гривень. Якщо приватизації не відбудеться, фірми отримають шанс заробити на модернізації «Донбасенерго» – на неї уряд планує виділити 9,3 млрд гривень.
Відсікти зайвих
Згідно з умовами продажу, компанії, в яких державі належить більше 25%, до конкурсу не допускаються. Потенційний власник «Донбасенерго» повинен або щорічно виробляти і продавати на Оптовому ринку електроенергії не менше 1,2 млрд кВт-год електроенергії протягом останніх трьох років, або видобувати не менше 700 000 тон вугілля на рік за ті ж три роки.
«Умови відсікають іноземних інвесторів від участі в приватизації, – говорить начальник аналітичного департаменту ІК Eavex Capital Дмитро Чурін. – У нас немає зарубіжних компаній, які продають енергію на Оптовий ринок або добувають в Україні вугілля протягом трьох років».
З українських компаній умовам відповідає ДТЕК. Інших приватних генеруючих компаній необхідного розміру в Україні немає. Виробники вугілля з обсягом видобутку понад 700 000 тонн на 2010-2012 роках – «Метінвест», шахтоуправління «Покровське» і «Шахта імені Засядька», які видобувають коксівне вугілля.
Представники Кабміну та Фонду держмайна не повідомили, чим зумовлені жорсткі вимоги.
На питання, чи має намір ДТЕК брати участь у приватизації «Донбасенерго», прес-служба компанії Ахметова не відповіла. «ДТЕК зараз не зацікавлена ​​в покупці нових генеруючих потужностей на додачу до трьох існуючих компаній, – вважає директор з аналітики ІК Concorde Capital Олександр Паращій. – Тим більше, ДТЕК при необхідності могла купити «Донбасенерго» набагато раніше».
З дисконтом
60,77% акцій компанії будуть запропоновані покупцям за 641 млн гривень, випливає з розпорядження уряду. Ціна стартового пакету передбачає 78% премії до поточних біржових угод з паперами компанії, говорить Чуріна. Ринкова вартість 60,77% акцій «Донбасенерго» на 11 липня – 359 млн гривень.
У порівнянні з схожими угодами ціна невисока. «У 2011 році ДТЕК купувала держпакети «Західенерго» і «Дніпроенерго» по $ 105-115 за кВт-год встановленої потужності, – зазначає Паращій. – У випадку «Донбасенерго» мультиплікатор P/Capacity в два рази нижче – $ 51 за кВт-год потужності». На конкурсі без обмежень до учасників за пакет акцій «Донбасенерго» держава могла б виручити близько мільярда гривень, вважає він.
«Донбасенерго» цікава інвесторові завдяки можливості розвиватися на гроші споживачів, а не покупця», – підкреслює Паращій. У червні «Донбасенерго» залучила в Ощадбанку кредит на 1,3 млрд гривень на реконструкцію енергоблоків. Повертати більшу його частину – 1,1 млрд гривень – компанія буде за рахунок надбавки до тарифу.
У стартаперів
«Донбасенерго» – сама низькорентабельна з генеруючих компаній. Чиста маржа компанії з виручкою 4,6 млрд у минулому році – 0,7%: у 4-6 разів нижче, ніж у «Дніпроенерго», «Центренерго» і «Західенерго».
З середини минулого року у держкомпанії з’явилися новий постачальник вугілля «Траст інвест» і підрядник, відповідальний за проведення ремонтів – «Донбастеплоелектромонтаж» (ДонТЕМ). Обидві фірми увійшли до десятки найбільших стартапів на держзакупівлях – компаній, зареєстрованих за останні два роки і які заробили на замовленнях держави не менше 50 млн гривень.
Торік «Траст інвест», зареєстрована в Донецьку в першій половині 2012-го, продала генеруючій компанії близько мільйона тонн вугілля і уклала контракт на продаж ще 2,5 млн тонн в 2013 році. На початку липня нинішнього року сторони підписали додатковий контракт на 700 000 тон вугілля.
Ціна поставок на «Донбасенерго» в 2013 році – 990 гривень за тонну: на 90% вище середньої ціни, за якою вугілля в першій половині року продавали державні шахти. Загальна сума контрактів, укладених між «Траст інвест» і «Донбасенерго» в 2012-2013 роках – 4,1 млрд гривень. Як повідомляв Forbes, донецька фірма може мати непряме відношення до компанії «ДРФЦ» і групі «МАКО».
Ремонтами на «Донбасенерго» з другої половини минулого року завідує фірма «ДонТЕМ», зареєстрована за адресою, де знаходиться офіс самої держкомпанії. Як повідомляв Forbes, опосередковане відношення до «ДонТЕМ» може мати генеральний директор «Донбасенерго» Едуард Бондаренко, призначений на посаду в травні минулого року.
За рік з невеликим фірма, створена в березні 2012 року, отримала від «Донбасенерго» замовлень на 857 млн ​​гривень. Це тільки початок модернізації – у червні Кабмін затвердив техніко-економічні обгрунтування реконструкції двох енергоблоків Слов’янської ТЕС «Донбасенерго» на загальну суму 9,3 млрд гривень. Фінансувати модернізацію планується за аналогічною схемою – надбавкою до тарифів.
«Група МАКО не має наміру брати участі в даному конкурсі», – йдеться в письмовій відповіді прес-служби компанії Януковича Forbes. Едуард Бондаренко відмовився від коментарів, пославшись на незнання умов приватизації компанії. На питання про справедливість вартості пакета акцій в 641 млн гривень він відповів: «Конкурс покаже».
Юрій Винничук, Дар’я Марчак, Сергій Головнев
За матеріалами:
Forbes.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас