10 факторів зростання грошових переказів в Україну — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

10 факторів зростання грошових переказів в Україну

Особисті фінанси
2066
Грошові перекази мігрантів відіграють важливу роль для економік більшості країн, що розвиваються. В останньому аналітичному звіті Migration and Development Brief 20 Світовий банк прогнозує подальше зростання їх обсягів.
У кожному регіоні світу до 2015 року з’являться лідери-реципієнти грошових переказів. В Африці – Єгипет і Нігерія (по $ 25 млрд), у Латинській Америці – Мексика ($ 35 млрд), в Азії – Індія і Китай (до $ 90-100 млрд), у Східній Європі на перше місце вже вийшла Україна.
Нижче – 10 факторів, які допоможуть наростити обсяги грошових переказів в нашу країну з $ 7,5 млрд в 2012 році до $ 9-10 млрд до 2015 року.
№ 1. Збільшення вакансій: поки місцеві страйкують – українські мігранти працюють
Економічна криза в Європі, особливо в південних країнах ЄС, призвела до скорочення соціальних допомог, пільг, підвищення податків. Результат – масові страйки, профспілкові рухи, самозвыльнення в дусі «краще взагалі не працювати, ніж працювати за 500-1000 євро на місяць», або виїзд місцевого населення за кордон, так як на ці гроші «не прожити», якщо врахувати, що потрібно платити за іпотекою або автокредитом.
Але «сервісна» економіка південної Європи не може повністю зупинитися, тому на місця місцевого населення за ці гроші із задоволенням приїжджають працювати мігранти, у т. ч. українці. Це вже чітко простежується і за обсягами переказів з «проблемних» південних країн ЄС. За останні три роки Кіпр і Греція вийшли на 4-е і 5-е місця відповідно за обсягами грошових переказів в Україну (у 2012 році – майже $ 700 млн).
№ 2. Через істотну різницю в рівнях зарплат між Україною та ЄС міграція продовжує рости
Середньомісячна нетто-зарплата в Києві навесні 2012 року склала $ 431, у Варшаві – $ 821, Москві – $ 1275, Берліні – $ 2569, Лондоні – $ 2829, Цюріху – $ 5252, йдеться в звіті UBS Prices and Earning 2012.
За даними International Migration Outlook 2013, усередині ЄС масштаби міграції за 2009-2011 роки збільшилися в 1,5 рази. В основному за рахунок південних країн ЄС, населення яких перебирається до Німеччини, Франції, Скандинавських країн і Північноъ Америки. Розуміючи потреби в трудових ресурсах, деякі члени ЄС вже видають українцям п’ятирічні візи.
За кількістю легальних мігрантів до ЄС наші співгромадяни вже займають перше місце – в 2011 році більше 200 000 отримали дозвіл на перебування в країнах Євросоюзу. На другому місці громадяни США (189000).
№ 3. Поява лоукостів і зниження вартості транспортних витрат
За останні 30 років вартість 1 милі авіаперельоту знизилася вдвічі – до $ 0,15. Колись авіапереліт був розкішшю. Ще в 1960-х роках навіть у США менше 20% населення літали літаком тільки раз у житті. У 2000 році половина американців здійснили як мінімум один переліт за рік.
Вартість авіаперевезень істотно знизилася завдяки появі авіакомпаній-лоукостів. Саме їх вибирають мігранти в прагненні заощадити на транспортних витратах і збільшити обсяги заощаджень/переказів.
Це стосується й українських мігрантів. У першу чергу завдяки появі авіакомпанії Wizz Air, її польотам в основні країни працевлаштування українців витрати мігрантів на переліт скоротилися у 5-10 разів. Наприклад, завчасна покупка квитка Київ – Лондон може обійтися всього в 352 гривні.
Перельоти всередині ЄС бувають ще дешевшими. Навіть отримуючи середньомісячну лондонську зарплату, українцю вигідніше регулярно відвідувати сім’ю на батьківщині, ніж перевезти її до Англії, де щоденні «побутові» витрати набагато вищі від українських.
№ 4. Стимулювання імміграції іноземної робочої сили розвиненими країнами
За останні 25 років кількість мігрантів подвоїлась. Очікується, що в найближчі 10 років вона подвоїться ще раз. Наприклад, такі країни, як Канада, Австралія, ОАЕ в найближчі 100 років планують збільшити населення в 4-6 разів, і це відбудеться завдяки іноземцям. Навіщо їм стільки іммігрантів?
Є ряд серйозних причин: 1) старіння населення і низький рівень народжуваності, 2) гострий дефіцит фахівців у певних сферах економіки. Дуже сильно зростає попит на недорогу робочу силу для надання житлово-комунальних, побутових, медичних, торгово-сервісних послуг.
За розрахунками компаній Accenture і Oxford Economics, тільки в США до 2020 року для підтримки літнього населення буде створено понад 5 млн робочих місць, що обійдеться економіці в $ 442 млрд (у цінах 2010 року). Більше 80% цих місць займуть мігранти. У цьому зацікавлені самі влади розвинених країн, оскільки робітники-мігранти обходяться країні набагато дешевше.
Наприклад, щоб забезпечити всіх потребуючих допомоги пенсіонерів доглядальницями-австрійками, знадобиться 20 млрд євро. Якщо залучити доглядальниць-мігрантів зі Східної Європи, бюджетні витрати складуть всього 2-3 млрд євро. Розуміючи це, Німеччина з 1 липня 2013 року запустити спецпрограми для фахівців з профосвіти з країн – не членів ЄС. Головна її перевага: процедуру оцінки та перевірки своєї професійної підготовки фахівці можуть пройти, перебуваючи на батьківщині.
№ 5. Залучення іноземних студентів для навчання і роботи
Залучення трудових мігрантів починається ще на стадії їх навчання. Наприклад, у Німеччині в рамках програми Blue Card (синя карта) істотно спрощена можливість приїзду мігрантів з країн СНД на навчання і роботу. З 1 серпня 2012 року іноземний студент, що вчиться в Німеччині, має право працювати 120 повних або 240 неповних днів у році, а також (додатково) за винагороду може виконувати асистентську роботу у вузі.
Після навчання мігрант може залишатися в країні до 18 місяців для пошуку роботи (а в цей період також має право працювати без дозволу Відомства у справах іноземців). Крім того, право на шестимісячну візу і час на пошук роботи можуть отримати ті, хто коли-небудь стажувався у вузах Німеччини без відриву від виробництва на батьківщині. Ще один стимул попрацювати в Німеччині – можливість отримання виду на проживання всього після двох років роботи в цій країні за своєю спеціальністю. За даними ЮНЕСКО, за кордоном уже навчається близько 6% всіх українських студентів, з них 20% – саме в Німеччині.
№ 6. Розвинені країни стимулюють приїзд і працевлаштування висококваліфікованих мігрантів
Багато країн ОЕСР, щоб залишатися конкурентоспроможними на міжнародній арені, готові залучати на особливих умовах висококласних фахівців. Наприклад, Німеччина із запуском програми Blue Card максимально спростила процедуру отримання дозволу на роботу для багатьох категорій професіоналів-мігрантів.
З 1 серпня 2012 року для отримання трудової візи достатньо мати трудовий контракт на суму від 44 800 євро на рік. Для інженерів, лікарів і IТ-спеціалістів – від 35 000 євро. Через 2-3 роки зайнятий мігрант має право отримати посвідку на проживання. В особливих випадках, коли мова йде про рідкісних висококваліфікованих фахівців, вид на проживання видається відразу.
Але і ці вимоги скоро можуть бути спрощені. За даними Боннського інституту праці, в країну щорічно має приїжджати 300 000 – 400 000 фахівців, щоб покрити дефіцит кадрів. При цьому кожен рік Німеччину залишає близько 100 000 німецьких фахівців.
Українські мігранти вважаються дуже кваліфікованими. Опитування MIRPAL/World Bank в 2012 році показало, що до 50% мігрантів мають вищу освіту. Це дає їм можливість претендувати на хорошу роботу за кордоном. Відповідно, це можливість більше заробити і перевести гроші на батьківщину.
№ 7. Залучення багатьох мігрантів-інвесторів
Кращий приклад таких дій – Великобританія, де почала діяти візова програма Tier 1 Investor. Головна її умова – інвестування 1 млн фунтів стерлінгів в економіку Великобританії: 750 тис фунтів стерлінгів на урядові бонди, капітал британських компаній, і 250 тис фунтів стерлінгів на нерухомість або заощадження на депозитному рахунку. Влада настільки зацікавлена в мігрантах, що готова надавати кредит у розмірі 800 тис фунтів стерлінгів для покупки бондів і відкриття депозиту, а також іпотечну позику до 2 млн фунтів стерлінгів під 2,7% річних на 30 років.
Такому мігранту і його родині відразу видається дозвіл на роботу терміном до п’яти років, а після – постійний вид на проживання з подальшим отриманням громадянства країни. При цьому відсутнє оподаткування інвестованих в країну коштів, відсутня вимога підтвердити походження своїх доходів, не треба здавати тест на знання англійської мови.
№ 8. Масштабне зростання ринку послуг на умовах аутсорсингу
Ринок аутсорсингу щороку зростає на 6-10%. Тому платежі за виконані роботи на віддаленій відстані також представляють собою особливий інтерес як новий компонент ринку грошових переказів.
За даними компанії Accenture, за 2000-2012 роки обсяг глобального ринку аутсорсингу виріс в 2,2 рази – до $ 400 млрд, з них $ 250 млрд – доходи від аутсорсингу IT-послуг, $ 140 млрд – від аутсорсингу бізнес-процесів. Найбільш динамічно зростає ринок IT-послуг у країнах Східної Європи та СНД – на 10-20% на рік. У 2012 році його обсяги оцінювалися в $ 6 млрд, з яких $ 1,1 млрд надходять в Україну.
№ 9. Тарифи на грошові перекази по регіону СНД знижені
У квітня 2013 року найбільший оператор ринку грошових переказів – Western Union – знизив тарифи по СНД у 3-9 разів. Це в 2-3 рази дешевше, ніж у «Золотої Корони». Тепер через Western Union навіть дешевше відправляти, ніж через поточні рахунки (SWIFT).
Враховуючи набагато більшу мережу банків-агентів Western Union в країнах СНД, ніж у інших систем переказів, обсяги грошових переказів в Україну з Росії та інших країн СНД зростуть з $ 2,3 млрд в 2012 році до $ 3,3-4 млрд в найближчі роки.
№ 10. Розвиток нових каналів грошових переказів
Такі канали включають: переказ грошей між картами, розрахунки та зняття коштів за картками банків-нерезидентів (які одержувачам коштів передають мігранти), перекази через інтернет-системи грошових переказів, через платіжні термінали із зарахуванням на платіжну картку або рахунок мобільного телефону.
За даними Inter-American Dialogue, завдяки нижчій вартості та більш високій швидкості переказів ці канали починають відвойовувати частку ринку як у традиційних систем грошових переказів, так і у неофіційних каналів (кур’єрів, водіїв, агентів тіньових систем переказів, таких як «Хунду», «хавала»).
Обсяги переказів в Україну новими каналами також ростуть. Для українських мігрантів, особливо нелегально працюючих, з’явилася можливість відправляти перекази через платіжні термінали QIWI на карти українських банків. Це дозволяє мігрантам не проходити ідентифікацію і не витрачати час на відвідування банківських відділень. Одне з останніх нововведень – можливість зарахування переказу на рахунок номера мобільного оператора.
Популярності набирають перекази в Україну через PayPal та інші інтернет-системи. Цим каналом якраз користуються ті, хто виконує роботу на умовах аутсорсингу.
Андрій Гайдуцький, заступник начальника управління організації та супроводу роздрібного бізнесу Укрексімбанку, д. е. н.
За матеріалами:
Forbes.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас