Князь Таврійський — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Князь Таврійський

Особисті фінанси
3402
У минулу неділю в Севастополі пройшли проміжні вибори до Верховної Ради України по виборчому округу номер 224. При виключно низькій явці виборців, що не перевищла і 24 відсотків, голосування зі значним відривом виграв мільярдер Вадим Новинський, який начебто позиціонувався як самовисуванець, але при цьому користувався всебічною підтримкою правлячої Партії регіонів. Тепер колишній російський олігарх Новинський, який ще півтора роки тому не мав українського громадянства, стане найбагатшим депутатом Ради. А заодно, як вважають деякі українські ЗМІ, і «наглядачем» Криму, делегованим на півострів президентом Віктором Януковичем.
Перемога з запасом
З урахуванням традиційних електоральних вподобань жителів міста-героя, потрапити у Раду для Новинського виявилося справою не найскладнішою. Яку-ніяку конкуренцію мільярдерові склав лише представник Комуністичної партії України Василь Пархоменко – за нього проголосували 32 відсотки виборців проти 53 відсотків, які вважали за краще обрати Новинського. Самовисуванець Василь Зеленчук отримав 6 відсотків, а Дмитро Білоцерківець, якого підтримувала об’єднана опозиція, – і зовсім трохи більше трьох відсотків.
Виборам передувала небачена за місцевими мірками виборча кампанія Новинського. «Чесно кажучи, на місто Севастополь за останні два місяці посипалася прямо манна небесна: дитячі майданчики вже нікуди ліпити – їх ставлять на проїжджій частині. Будь-яка школа, дитяча лікарня тут же отримує холодильники, мікрохвильовки, комп’ютери», – цитує «Українська правда» комуніста Василя Пархоменка. Сприяло зростанню популярності олігарха і те, що в травні цього року футбольний клуб «Севастополь», почесним президентом якого є Новинський (його компанія «Смарт-Холдинг» – спонсор клубу), пробився у Прем’єр-лігу чемпіонату України, це теж було використано для агітації за кандидата.
При цьому в ході всієї передвиборної кампанії Новинського раз у раз з’являлися претензії щодо законності методів, якими діяли його піарники. Наприклад, наприкінці червня в ЦВК України надійшла скарга на Новинського, пов’язана з незаконною агітацією за кандидата в депутати в частинах ВМС України. У скарзі стверджувалося, що 14 червня Новинський провів зустріч з виборцями на українському кораблі управління «Славутич». Зустріч не була організована окружною виборчою комісією, як того вимагає виборче законодавство. Крім цього, як стверджував вже згадуваний Дмитро Білоцерківець, до агітації за Новинського підключилися й представники Української православної церкви Московського патріархату. ЦВК у підсумку ніяких порушень у діях команди Новинського не побачив.
Новий українець
Російський Forbes у свій час писав, що майбутній олігарх заробив свої перші серйозні гроші багатоходовими фінансовими операціями. На початку 1990-х Новинський закуповував в Карелії газетний папір, реалізовував його в Болгарії, а на зароблені гроші купував на Україні «запорожці» і успішно продавав їх в Карелії. По-крупному ж Новинський почав займатися бізнесом в середині 1990-х років, коли став одним з творців компанії «Лукойл – Північний-Захід». Поставляючи паливно-мастильні матеріали на українські підприємства «Криворіжсталь» і «Запоріжсталь», Новинський поступово обростав бізнес-зв’язками на Україну і почав вкладати гроші в місцеві проекти.
У 1999 році в Дніпропетровську була створена компанія «Смарт-груп», що стала основним активом підприємця. У 2005-му Новинський особисто брав участь в аукціоні з продажу 93,02 відсотка акцій «Криворіжсталі» – найбільшого промислового підприємства України, але перемогла тоді індійська Mittal Steel. У 2006 році російський бізнесмен став засновником і основним бенефіціаром фінансово-промислової групи «Смарт-холдинг», а потім президентом і головою наглядової ради однойменної групи компаній. Роком пізніше Новинський увійшов в бізнес найбагатшої людини пострадянського простору, українського олігарха Ріната Ахметова, обмінявши свої металургійні активи на 25 відсотків холдингу «Метінвест» (у 2011-му капіталізація цієї групи компаній оцінювалася в 29 мільярдів доларів).
Одночасно Новинський виявляв підвищений інтерес до суднобудівних компаній. Для початку він купив 83,6 відсотка акцій Херсонського суднобудівного заводу, до яких пізніше додався Чорноморський суднобудівний завод, а в кінці 2011-го тоді ще росіянин почав тяжбу за Миколаївський суднобудівний завод «Океан» з Костянтином Жеваго. Повноправним господарем цього активу, що спеціалізується на виробництві та ремонті контейнеровозів, танкерів, буксирів і барж, Новинський став всього місяць тому.
У 2011 році він вперше публічно сказав, що допускає зміну громадянства з російського на українське. Заявивши, що він не вважає Україну чужою для себе країною, Новинський потім повідав зворушливу історію про те, як одного разу Віктор Черномирдін, колишній тоді послом РФ у Києві, зізнався, що готовий «дати в морду» кожному, хто говорить про Україну «в цій країні ». «Тому що якщо ти поважаєш країну, потрібно говорити «в нашій країні», там, де ти живеш», – повідав журналістам Новинський, який до того часу вже давно жив і працював на два будинки – у Києві і в Санкт-Петербурзі.
І ось 29 травня 2012 року, відповідно до указу президента Януковича, Новінському був виданий український паспорт – «за особливі заслуги» перед країною. Всякі виснажливі формальності при цьому, як то усне і письмове тестування на знання української Конституції і іспит з державної мови, були проігноровані. Отримавши паспорт, Новинський в тому ж 2012-му році потрапив на третє місце найбагатших українців, складених журналом «Кореспондент». Статок 49-річного бізнесмена тоді оцінили в 3,3 мільярда доларів (за версією Forbes, він становить 1,9 мільярда).
Про те, що Новинський буде балотуватися в Раду по Севастопольському округу (він звільнився після того, як «регіонал» Павло Лебедєв, який виграв тут парламентські вибори в 2012 році, був призначений міністром оборони України), стало відомо навесні цього року. У парламенті Новинський пообіцяв боротися за входження України до Митного союзу з Росією та надання російській мові статусу другої державної. Бізнесмен розповів, що останні кілька років міцно осів у Севастополі і що Україна дуже багато чого йому дала «як людині».
Українські ЗМІ довго гадали, навіщо Новинському мандат. За однією з версій, місце в парламенті – це лише перший крок для входження в політичну еліту України. Плацдармом, з якого олігарх почне свою кар’єру політика, має стати Крим, де до росіян, нехай навіть колишніх, ставлення всяко краще, ніж до своїх українців. Правда, в Криму на репутації Новинського можуть відбитися його зв’язки з колишнім президентом Віктором Ющенком, якого місцеві жителі здебільшого на дух не переносять.
Між Потьомкіним і Абрамовичем
Як пише українське видання «Аргумент», всі травневі свята 2013 Новинський провів у компанії Віктора Януковича, який повсюдно рекламував олігарха, даючи зрозуміти місцевим керівникам і бізнесменам, хто тепер «старший по Криму». У цьому зв’язку журналісти проводять паралелі з іншим олігархом – Романом Абрамовичем, який до останнього часу був фактично «начальником Чукотки», і припускають, що Новинському уготована та ж роль – курирувати проблемний регіон. Зрештою Крим при всій його зовнішній привабливості відчуває серйозні труднощі інфраструктурного характеру, пов’язані з ЖКГ, енерго-та водопостачанням і так далі.
У минулому головним «наглядачем» Криму ЗМІ називали депутата Верховної Ради Антона Пригодського, що має, як і Новинський, тісні бізнес-зв’язки з Рінатом Ахметовим. Офіційно ж півострів курирує перший віце-прем’єр України Сергій Арбузов, хоча насправді влада в автономії давно поділена між місцевими «царками». Можливо, саме за допомогою Новинського президент розраховує прищепити цим керівникам, багато з яких давно вже ведуть себе як справжні феодали, якісь паростки цивілізації. Аналогічну роботу в Криму свого часу вів з татарами князь Потьомкін-Таврійський і, треба сказати, досяг успіху.
Поки ж, як заявляє депутат-«регіонал» Вадим Колесніченко, Новинський буде просувати в парламенті закон про місто-герой Севастополь. Відсутність цього документа, який регулював би адміністративно-територіальний устрій міста, відносини Севастополя і автономної Республіки Крим, а також особливості його бюджетної системи, не дозволяє, наприклад, місцевим жителям вибирати мера – голова міської адміністрації досі призначається президентом. У 2005 році Верховна Рада цей закон вже приймала, але Віктор Ющенко чотири рази накладав на нього вето. Хто знає, чи не стане посада мера Севастополя, у разі ухвалення такого закону, наступним політичним звершенням колишнього торговця «запорожцями».
Петро Бологов
За матеріалами:
Лента.РУ
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас