Чи шкідливі казначейські векселі для економіки — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Чи шкідливі казначейські векселі для економіки

Світ
2174
Для більшості підприємств України процес відшкодування ПДВ завжди був непростим завданням. У 2010 році через хронічний дефіцит державного бюджету уряд вже погашав свою заборгованість з ПДВ перед бізнесом за рахунок емісії державних цінних паперів. Тоді так звані ПДВ-облігації допомогли українським підприємствам перетворити проблемну державну заборгованість в оборотні кошти і це сприяло зростанню економіки країни.
Минулого четверга Верховна рада прийняла низку змін до Податкового кодексу та інших пов’язаних законів. Мета змін – знову реструктуризувати борги з ПДВ, що накопичилися, запустивши тимчасовий (до кінця цього року) механізм відшкодування ПДВ казначейськими векселями.
Практика погашення заборгованості держави векселями/облігаціями поширена в світі і не є унікальним «винаходом» України. Вона досить успішна як міра «накачування» економіки оборотними коштами та зменшення короткострокового державного боргу.
Формально можливість отримання відшкодування ПДВ казначейськими векселями замість «живих» грошей у українського бізнесу з’явилася ще на початку 2013 року. Але тоді ця можливість не запрацювала: законодавець не встановив, в яких саме випадках платник податків міг отримати вексель, а в яких – грошове відшкодування, не передбачив порядок видачі та обігу казначейських векселів, терміни їх обігу, процентну ставку і т.д. Прийнятий минулого тижня закон уточнив можливість застосування казначейських векселів, що, на думку Міністерства доходів, має, нарешті, подарувати їм «життя».
Що несе цей закон для бізнесу і української економіки в цілому?
У загальних рисах вплив має бути схожий з тим, який надали на економіку ПДВ-облігації в 2010 році – погашення боргу з ПДВ векселями має забезпечити бізнес оборотними засобами, і тим самим – трохи пожвавити економіку. Ціною такої можливості буде втрата певної частини заборгованості, оскільки казначейські векселі, як і ПДВ-облігації, напевно будуть продаватися з дисконтом. Нічого кардинально нового поява казначейських векселів не принесе, і якихось далекосяжних наслідків побоюватися не варто.
При цьому, на відміну від експерименту з ПДВ-облігаціями, зараз бізнесу надали право вибору: відшкодування ПДВ казначейськими векселями може проводитися лише за спеціальною заявою платника податків. Підприємства самі вирішуватимуть, користуватися їм таким інструментом чи ні, виходячи з поточної необхідності в ліквідних коштах і можливості керувати фінансовими ризиками, пов’язаними з реалізацією векселів. Хоча в українських реаліях, звичайно ж, не можна відкидати неофіційного тиску з боку податкових органів, спрямованого на вибір саме цього методу відшкодування ПДВ підприємствам.
Привабливість казначейських векселів залежатиме, в першу чергу, від рівня дисконту, з яким бізнес зможе їх продавати. Закон дозволив оплачувати векселями зобов’язання за іншими податками. ПДВ-облігації такої можливості не надавали, тому, на наш погляд, підприємства зможуть реалізовувати казначейські векселі навіть за більш вигідними цінами, ніж їх попередній аналог.
З іншого боку, поки в законодавстві чітко не прописана процедура погашення векселів грошовими коштами. Кабінет міністрів ще має ухвалити порядок випуску, обігу та погашення казначейських векселів. Якщо з якихось причин монетизація казначейських векселів буде проблемною, це призведе до значного зниження їх ліквідності. А це неминуче призведе до втрати їх вартості. Втім, ми сподіваємося, що недвозначне законодавче пояснення цього процесу дозволить мінімізувати цей ризик, і казначейські векселі в Україні стануть ефективним інструментом для відшкодування заборгованості з ПДВ та підтримки українських підприємств в умовах рецесії.
Євген Заноза («Делойт»)
За матеріалами:
Forbes.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас