Обери мене! Або Битва за стипендію — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Обери мене! Або Битва за стипендію

Особисті фінанси
1199
Ми вибираємо, нас вибирають, причому, якщо мова йде про отримання стипендії, відбувається це в кілька етапів. Отже, до чого готуватися, подаючи документи в німецькі фонди?
Вибираючи щасливчиків, які отримають стипендію на навчання у Німеччині, німецькі фонди не обмежуються стандартним співбесідою, а вдаються часом до інших методів оцінки кандидатів. Твори, групові дискусії та виступи з доповідями, випробування довжиною від півгодини до кількох днів, – і все це – щоб визначити найдостойніших.
“Наше завдання – якомога краще пізнати людей, які “ховаються” за документами”, – пояснює Катаріна Земмлер (Katharina Semmler), прес-секретар Навчального фонду німецького народу (Studienstiftung des deutschen Volkes). Так до чого ж варто готуватися?
Обговорення на оцінку
Фонд імені Генріха Бьолля (Heinrich-Böll-Stiftung), що виділяє стипендії як німцям, так і іноземцям, запрошує кандидатів, чиї заявки зацікавили представників цієї організації, на так званий “відбірний семінар” (Auswahlworkshop). Він складається з двох частин: індивідуальної співбесіди та групової дискусії. Оцінює кандидатів комісія з чотирьох осіб: представника фонду, сторонніх експертів і одного з нинішніх стипендіатів.
Під час співбесіди з членами комісії доводиться спілкуватися один на один, розповідаючи про причини, чому ви звернулися за стипендією саме в цей фонд, факти своєї біографії, інтереси та плани на майбутнє.
У груповій же дискусії компанію вам складуть інші потенційні стипендіати: зазвичай у ній бере участь від шести до дев’яти осіб. Процедура доволі проста: кандидатам пропонують обговорити актуальну політичну тему. “Скажімо, чи потрібно поставляти зброю до Сирії, щоб підтримати опозицію?” – Наводить приклад Улла Зіберт (Ulla Siebert), керівник відділу освіти фонду.
В учасників є кілька хвилин, щоб зібратися з думками. А потім починається дискусія, яка триває близько години. Те, як саме вона проходитиме, залежить виключно від членів групи: вони самі вирішують, чи буде в бесіді ведучий, визначають послідовність виступів та інше. По закінченні дискусії потенційні стипендіати повинні прийти до спільного знаменника, підготувавши, наприклад, рекомендацію з обговорюваного питання для однієї з комісій бундестагу.
Швидше, вище, сильніше?
Улла Зіберт підкреслює: це не рольова гра. Відстоювати потрібно свої справжні погляди, які можуть і не збігатися із загальноприйнятими: правильних або неправильних відповідей тут немає. А чого від кандидатів дійсно чекають, так це вміння аргументувати і прислухатися до оточуючих. “Ми оцінюємо, як людина висловлює свою думку, реагує на точку зору інших, чи намагається внести свій внесок у роботу групи або домінувати”, – пояснює вона.
Нерідко трапляється, що рівень знань учасників по заданій темі сильно різниться: наприклад, хтось написав по ній магістерську роботу і, природно, обізнаний краще за інших. Експерт заспокоює: нічого страшного в цьому немає. Дискусія – не іспит, і оцінюють тут не кількість названих фактів, а підхід до питання в цілому. “Ми очікуємо від претендентів принципового інтересу до політики. Якщо хтось починає дивитися новини тільки за два тижні до семінару, це відразу помітно”, – зазначає Улла Зіберт.
Не треба й намагатися в будь-яку ціну перехопити ініціативу: “Багато хто боїться конкуренції, але це не змагання за принципом “швидше, вище, сильніше”. Кількість стипендій, які ми видаємо, варіюється. Ми дивимося, наскільки хороший кожен конкретний кандидат, чи відповідає він нашим критеріям. І може статися, що ми виберемо тільки одного, а може, що десятьох”, – пояснила Улла Зіберт в інтерв’ю DW.
Вдалий уїк-енд
Навчальний фонд німецького народу відбирає потенційних стипендіатів не менше грунтовно: відразу 48 людей запрошують провести в битві за стипендію цілий уїк-енд! За “відбіркові вихідні” (Auswahlwochenende) – з вечора п’ятниці по неділю – вони повинні встигнути багато. Зокрема, пройти дві індивідуальні співбесіди і взяти участь в шести групових раундах, кожен з яких включає в себе 10-хвилинну доповідь одного з учасників і її подальше обговорення довжиною в 20 хвилин.
Предмет власного виступу кандидати можуть вибирати на свій смак. Про що тільки тут не розповідають: від донорства органів, майбутнього щоденних газет, до німецьких партій і Wikileaks! “Одна з найяскравіших доповідей, які я чула, була присвячена каліграфії”, – згадує Катаріна Земмлер.
Таку кількість випробувань у фонді пояснюють прагненням до об’єктивності. “Для нас важливо, щоб процес відбору був якомога більш справедливим. За результатами співбесід і групових раундів ми отримуємо три незалежних оцінки, і вже на їх основі робимо висновки”, – розповіла Катаріна Земмлер кореспонденту DW.
До речі, незважаючи на конкуренцію, молоді люди не розлучаються ворогами: крім випробувань у них достатньо часу на спілкування один з одним, прогулянки по околицях і гру в настільний футбол. “Ми намагаємося створити максимально приємну атмосферу. У підсумку під час відбіркових турів багато заводять друзів на все життя!” – Підкреслює прес-секретар фонду.
Багата фантазія німецьких фондів
Але і це ще не все. Серед різних форм відбору стипендіатів є, наприклад, і багатоступінчастий тест, який проводиться за методом Assessment Center. Пройти його належить тим, хто подає документи до Фонду німецької економіки (Stiftung der deutschen Wirtschaft). Іспит включає в себе твір, співбесіду, презентацію і групову роботу. Правда, як і в Навчальному фонді німецького народу, претендувати на фінансову допомогу від цієї організації можуть не всі іноземці: вона доступна жителям Євросоюзу, а також приїжджим, які вже отримали посвідку на проживання в Німеччині.
Катерина Крижанівска
За матеріалами:
Deutsche Welle
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас