Португалія на межі політичної кризи: ще 2 міністри мають намір піти у відставку — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Португалія на межі політичної кризи: ще 2 міністри мають намір піти у відставку

Світ
351
У Португалії розгорається політична криза: після того як 1 липня 2013 подав у відставку міністр фінансів Португалії Вітор Гашпар, мабуть, втративши віру в ефективність непопулярної програми суворої економії, яка була раніше узгоджена з єврозоною і Міжнародним валютним фондом, а 2 липня його приклад наслідував міністр закордонних справ Пауло Порташ, у відставку можуть подати міністр сільського господарства Ассунсао Крістас і міністр соціальної політики Педро Мота Соарес. Про це повідомляє сьогодні португальська преса, відзначаючи, що подати прохання про відставку обидва міністри можуть вже сьогодні.
Відставка міністрів фінансів і міністра закордонних справ призвела до загрози розпаду місцевої правлячої коаліції, спровокувавши падіння вартості португальських активів на ринках. Так, прибутковість 10-річних держоблігацій Португалії на вторинному ринку підскочила сьогодні більш ніж на 150 базисних пунктів і перевищила 8%.
Прем’єр-міністр Португалії Педро Пасуш Коелью 2 липня заявив, що не прийме відставку Порташа. Сам він також йти у відставку не збирається.
Нагадаємо, наприкінці червня в Португалії була оголошена загальний мирний страйк на знак протесту проти політики суворої економії правоцентристського уряду країни. Громадський транспорт – метро, автобуси, залізниці – здебільшого призупинили свою роботу.
Профспілки особливо незадоволені низкою нових заходів суворої економії, оголошених минулого місяця, серед яких – скорочення 30 тис. робочих місць у держсекторі. На тлі сильного економічного спаду рівень безробіття в Португалії досягає рекордного рівня в 18%.
Нагадаємо, що Португалія вдалася до радикальних економічних заходів, намагаючись розблокувати кошти з пакету допомоги в 102 млрд доларів, виділених МВФ і ЄС у травні 2011 року.
У бюджеті на 2013 рік, підготовленому міністерством фінансів Португалії, прописані найжорсткіші заходи економії в історії країни – різке скорочення державних витрат і масові звільнення серед працівників держсектора.
Португалія, яка отримує міжнародну допомогу вже два роки, сподівалася виторгувати час і пролонгувати повернення кредиту. Уряд і Єврокомісія запевняють, що не все втрачено – уряд Португалії обіцяє знайти інші джерела скорочення дефіциту.
Зазначимо, що Єврокомісія очікує скорочення ВВП Португалії на 2,3% цього року і зростання на 0,6% в 2014 р. При цьому безробіття, швидше за все, продовжить рости і складе 18,5% наступного року.
Португалії, можливо, буде важко уникнути другого пакету міжнародної фінансової допомоги, навіть якщо вона, нарівні з Ірландією, отримає більше часу на погашення існуючих кредитів.
Зараз кредитний рейтинг Португалії від S & P знаходиться на рівні “ВВ”, Fitch оцінює кредитоспроможність країни на рівні “ВВ +”, Moody’s – “Ва3”. Всі ці рейтинги нижче інвестиційного рівня, а значить, говорити про повне відновлення доступу Португалії до боргового ринку поки рано.
При цьому в 2015-2016 рр.. країні може знадобитися набагато більше фінансів, ніж у докризові часи, хоча продовження термінів погашення кредитів допоможе зробити більш гладким і повноцінним повернення на ринки.
Однак, навіть за умови продовження терміну погашення кредитів, країні необхідно буде залучити 14,1 млрд євро наступного року і 15 млрд євро в 2015 р., в той час як до кризи вона зазвичай приваблювала 10-12 євро млрд на рік.
За матеріалами:
РБК-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас